Łódź walczy z koronawirusem. Nowe ulgi dla łódzkich przedsiębiorców

Łódź walczy z koronawirusem. Czynsz za symboliczną złotówkę dla łódzkiej gastronomii i klubów fitness oraz kin. Przedsiębiorcy, którzy musieli zamknąć lub ograniczyć swoją działalność również w lutym zapłacą symboliczną kwotę za wynajęcie lokalu do miasta.

Konferencja prasowa z udziałem Hanny Zdanowskiej
To wymierna, konkretna pomoc, która pozwoli łódzkim przedsiębiorcom zaoszczędzić niemal półtora miliona złotych

- Pod raz kolejny w czasie pandemii podjęłam decyzję o obniżce czynszów do złotówki dla przedsiębiorców, którzy wynajmują lokale użytkowe od miasta, a ich działalność w związku z decyzjami rządowymi została drastycznie ograniczona lub wręcz wstrzymana. Ulga, z której będzie można skorzystać w lutym dotyczy tych, którzy prowadzą restauracje oraz kluby fitness i kina.  Tak jak dotychczas ulga w czynszu będzie udzielana na wniosek najemcy lokalu, a warunkiem uzyskania bonifikaty będzie brak zaległości wobec miasta – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

W kwietniu oraz maju ubiegłego roku symboliczną kwotę mogli zapłacić wszyscy najemcy pomieszczeń na działalność. Zaś w listopadzie obniżka po raz pierwszy została skierowana do tych, którzy prowadzą restauracje, bary oraz kluby fitness czy siłownie. To branże, które ucierpiały wyjątkowo mocno w związku z zawieszeniem lub ograniczeniem działalności na skutek decyzji rządowych podjętych w październiku. Ponadto w grudniu ulga w czynszu objęła też przedsiębiorców prowadzących kina.

Pani Prezydent podjęła decyzję, że również w lutym przedsiębiorcy działający w branży fitness (siłownie, kluby fitness, solaria) oraz w gastronomii i prowadzący kina będą mogli skorzystać z możliwości zapłacenia złotówki czynszu za cały miesiąc najmu. Nie pojawiły się bowiem żadne nowe decyzje rządowe, które umożliwiłyby normalną działalność tym branżom.

Wnioski, w formie elektronicznej, można składać do 26 lutego, do Zarządu Lokali Miejskich, na adres mailowy: przedsiebiorcy@zlm.lodz.pl

Przypomnijmy, że tak jak dotychczas ulga w czynszu będzie udzielana na wniosek najemców lokali, a warunkiem uzyskania bonifikaty będzie brak zaległości wobec miasta (m.in. w dotychczasowych płatnościach za czynsz, media czy w podatku od nieruchomości). Więcej informacji nt. możliwości otrzymania ulgi w czynszu udzielają pracownicy Zarządu Lokali Miejskich – tel. 42 628 70 84; 628 70 85; 628 70 86

- Wszyscy odczuwamy skutki pandemii, jednak to pracownicy gastronomii i restauratorzy są grupą najbardziej poszkodowaną przez funkcjonujące obostrzenia. Dziś nie jest to już tylko walka o utrzymanie miejsc pracy, ale prawdziwa walka o przetrwanie biznesów budowanych latami. Musimy jasno powiedzieć: pomoc płynąca od rządu jest za mała, wielu w ogóle nie dotyczy, a dla większości pozwala tylko w skromnej części zaspokoić ich zobowiązania. Dlatego uznałam, że miasto musi zadziałać. Podjęłam decyzję o zwolnieniu z opłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu w 2021 roku wszystkich lokali gastronomicznych, w których spożycie alkoholu odbywa się na miejscu. Oczywiście tym, którzy już zapłacili, pieniądze zostaną zwrócone. To wymierna, konkretna pomoc, która pozwoli łódzkim przedsiębiorcom zaoszczędzić niemal półtora miliona złotych – powiedziała prezydent miasta Łodzi, Hanna Zdanowska.

Polecane aktualności

Kapsuła Czasu w Manufakturze

Na rynku Włókniarek Łódzkich stanęła „Kapsuła Czasu”

Małgorzata Antczak / UMŁ

26 lutego na terenie Manufaktury, a dokładniej na Rynku Włókniarek Łódzkich stanie “Kapsuła... więcej

Remont torowisk w Łodzi

Modernizujemy łódzkie torowiska. Zmiany w komunikacji miejskiej od 1 marca

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W tym roku kolejne trasy łódzkich tramwajów zostaną odnowione. Do tej pory wyremontowaliśmy 55 km... więcej

Konferencja Prasowa

Łódź walczy ze smogiem. Półmetek składania wniosków o dotacje wymianę na pieców

Marcin Masłowski / UMŁ

W tegorocznym budżecie miasta na program przeznaczono 3 mln zł. Z dotacji w wysokości 7 tys. zł mogą... więcej

Prezydent Miasta Hanna Zdanowska na konferencji prasowej

Płać podatki w Łodzi i wygrywaj. Teraz opłaca się to jeszcze bardziej!

Kinga Rondio / UMŁ

Już od poniedziałku rozpoczynamy Loterię Podatkową dla Wszystkich Łodzian. 1 marca zarówno przez... więcej

Rewitalizacja na Pomorskiej

Łódź rewitalizuje. Zmieniamy ulicę Pomorską i kończymy inwestycję na ulicy Zachodniej

Tomasz Walczak / UMŁ

Rozpoczynają się kolejne prace rewitalizacyjne w centrum Łodzi. Tym razem poszerzenia doczeka się... więcej

Kontakt