Łódź walczy ze smogiem

To już ostatnie dni aby złożyć wniosek na wymianę pieca kopciucha na ekologiczny.

Ulica Wchodnia
Jesteśmy w centrum największej rewitalizacji w Łodzi – oprócz tego że będziemy mieli piękne kamienice i piękną ulicę, będziemy mieli również czystsze powietrze.

Krzysztof Honkisz, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ:

– Jesteśmy w centrum rewitalizacji obszarowej, gdzie, jak państwo widzą i słyszą, wykonywane są kapitalne remonty nieruchomości zrealizowanych, między innymi, przy ul. Wschodniej. Te remonty polegają również na tym, że te kamienice będą podłączone do sieci ciepłowniczej i w ten program wpisują się również wspólnoty mieszkaniowe. W tegorocznej edycji naboru wniosków dotacyjnych na wymianę źródeł ogrzewania, aż 5 wspólnot z ul. Wschodniej zgłosiło swój akces o dotację i łączna liczba palenisk likwidowanych w tych wspólnotach wyniesie aż 129. Kwestią czasu jest, kiedy smog, w rewitalizowanym obszarze, zostanie ograniczony do minimum. Trochę statystyki na dzień dzisiejszy – wpłynęło do nas 210 wniosków od zainteresowanych wymianą źródła ogrzewania, w tym mamy 36 wspólnot mieszkaniowych i 174 osoby indywidualne. Przychodząc na tę konferencję, otrzymałem informację, że już dzisiaj wpłynęło kolejne 10 wniosków, a przypominam, że mamy jeszcze około 2 tygodni na złożenie takiego wniosku, bo nabór wniosków dotacyjnych kończymy 31 marca tego roku. Gdybyśmy przeznaczyli środki budżetowe dla tych wszystkich, którzy już złożyli wnioski i będą spełniali kryteria regulaminowe, to kwota zaangażowania wynosiłaby 2,9 mln zł z 3-milionowego budżetu przeznaczonego na ten moment na ten cel. Podpisaliśmy już 63 umowy dotacyjne i wczoraj pojawiła się perełka – znalazł się wnioskodawca, który już zamknął inwestycję, rozliczył się, jest po kontroli powykonawczej i, w ciągu 30 dni, otrzyma zwrot środków. Wniosek jest taki, że, jeśli planujemy zrealizować inwestycję polegającą na wymianie źródła ogrzewania, to, z uwagi na procedury, dobrze jest przygotować się w danym roku budżetowym, by w kolejnym można było złożyć wniosek ze skutkiem pozytywnym. Na dzień dzisiejszy, biorąc pod uwagę wszystkie złożone wnioski, 755 palenisk deklarowanych jest do likwidacji, a, biorąc pod uwagę poziom zainteresowania, sądzimy, że około 1000 palenisk nieekologicznych zostanie w tym roku zlikwidowanych w naszym mieście.

Damian Raczkowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi:

– Ja się cieszę podwójnie, bo, po pierwsze, właśnie na ul. Wschodniej rozmawiałem z mieszkańcami na temat wymiany źródeł ogrzewania a, po drugie, jesteśmy w centrum największej rewitalizacji w Łodzi – oprócz tego że będziemy mieli piękne kamienice i piękną ulicę, będziemy mieli również czystsze powietrze. Gdybyśmy dzisiaj mieli wydać wszystkie dotacje, wykorzystalibyśmy 95-97% środków na ten cel przeznaczonych, ale pragnę uspokoić, że, jeżeli wniosków pojawi się dużo więcej, zabezpieczymy i przekażemy dodatkowe środki na ten program. Jak będzie potrzebna nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, to ją zwołamy. Środki znajdą się. Zostały 2 tygodnie i my, jako radni, też się zaangażujemy, żeby tych wniosków było jeszcze więcej, żebyśmy maksymalnie wykorzystali te środki, bo jest to, naprawdę, dobry rok – na jednej ulicy, 5 wspólnot chce zlikwidować ponad 120 palenisk. Rzadko kiedy się coś takiego zdarza. W związku z tym zachęcamy, żeby zmusić nas do tego, aby przeznaczyć na ten cel dodatkowe środki, bo czyste powietrze nie ma koloru partyjnego czy wyznania.

Nabór wniosków dotacyjnych w liczbach (dane na dzień 17.03.2021)

  • Budżet: 3 mln PLN
  • Złożone wnioski: 210 w tym: 36 wspólnot/kamienice prywatne; 174 gospodarstw indywidualnych
  • Prognozowane zabezpieczenie budżetowe: 2.905.000 PLN tj. 97 % budżetu
  • Deklarowana liczba palenisk do likwidacji: 755
  • Podpisane umowy: 63
  • Rozliczone dotacje: 1

 

 

 

Polecane aktualności

Centrum logistyczne TME

Ludzie będą pracować ramię w ramię z robotami w nowym centrum logistycznym firmy TME

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W podłódzkim Rzgowie powstała najnowsza i jednocześnie największa w historii firmy TME inwestycja.... więcej

Nawet 20 tysięcy na zazielenienie Twojego podwórka!

ZazieleniaMY. Do wzięcia 800 tys. zł. na drzewa, krzewy i klomby tuż pod oknami łodzian

Aleksandra Hac / UMŁ

Na drzewa, krzewy, rabaty i trawniki. Miasto dołoży nawet 20 tysięcy złotych, jeśli chcesz zamienić... więcej

34 Liceum Ogólnokształcące - zawieszenie w obowiązkach dyrektora placówki

34 Liceum Ogólnokształcące - zawieszenie w obowiązkach dyrektora placówki

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi skierowała do Komisji Dyscyplinarnej... więcej

Konferencja prasowa

Będzie zakaz używania dmuchaw do liści w całej Łodzi?

Jacek Słodziński / BPiNM

Rada Miejska w Łodzi skieruje apel do sejmiku Województwa Łódzkiego, by w regionalnym programie... więcej

Trwają prace nad Miejską Strefą Kultury

Trwają prace nad Miejską Strefą Kultury

Sławomir Macias / UMŁ

Projekt utworzenia Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi został zapoczątkowany w 2020 r. Jego celem jest... więcej

Kontakt