Łódź walczy z suszą. Uniwersytet Medyczny pomaga w podlewaniu drzew

Uniwersytet Medyczny w Łodzi przekazał miastu setki tysięcy litrów wody do podlewania drzew. W jej transporcie pomagają strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ: - Cieszę się, że możemy poinformować, iż Uniwersytet Medyczny przekazał miastu cały basen wody do podlewania drzew w mieście. To aż 600 tys. litrów wody. W jej transporcie pomagają strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych. Od kilku dni używamy tej wody do podlewania drzew posadzonych w pasach drogowych, którym najtrudniej przetrwać suszę. Liczę, że w ten sposób unikniemy sytuacji z poprzedniego roku, gdy latem brak opadów mocno zaszkodził drzewom. Z basenu wypompowano już blisko 100 tys. litrów wody, która pozwoliła na podlanie ok. 1200 drzew rosnących w pasach drogowych.

- Zanim przystąpiliśmy do podlewania drzew, przeprowadziliśmy badanie wody w laboratoriach ZWiK. Wyniki pokazały, że zawartość chloru w wodzie jest znikoma i bezpiecznie można ją wykorzystać do podlewania roślin. Cała woda zgromadzona w basenie pozwoli na podlanie ok. 6 tys. drzew - dodaje dyrektor Maciej Riemer.

Paweł Zawieja, zastępca kanclerza Uniwersytetu Medycznego w Łodzi mówi: - Uniwersytet Medyczny od kilku lat realizuje politykę „EcoUmed”. Zależy nam na różnych inicjatywach i działaniach pro środowiskowych, stanowiących ważny element zrównoważonego rozwoju naszej uczelni. Jesteśmy uczelnią medyczną, dlatego staramy się cały czas przypominać, że środowisko ma istotny wpływ na zdrowie ludzi i na występowanie chorób cywilizacyjnych. Problem braku wody i zanieczyszczenie powietrza będą największym wyzwaniem w Polsce przez najbliższych kilka lat. Stąd m.in. inicjatywa produktywnego i ekologicznego wykorzystania wody z basenu.

Jak informuje Paweł Zawieja, basen Uniwersytety Medycznego ma teraz przerwę technologiczną. W poprzednich latach w takich sytuacjach woda z basenu była bezproduktywnie spuszczana do kanalizacji. – Mam nadzieję, że ta inicjatywa wykorzystywania wody z basenu do podlewania zieleni w mieście stanie się stałą praktyką – dodaje Paweł Zawieja.

Polecane aktualności

Wybory w Łodzi. Ważne terminy dla głosujących!

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Już w najbliższą niedzielę, 12 lipca, odbędzie się II tura głosowania w wyborach prezydenta RP.... więcej

 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

TUVIM – najpiękniejsza łódzka biblioteka

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

W centrum Łodzi przy ul. Tuwima 46 powstała supernowoczesna biblioteka miejska z zielonym patio i... więcej

Katarzyna Dyzio, z-ca dyr. Biura do Spraw Partycypacji Społecznej UMŁ i Damian Raczkowski – przewodniczący komisji ds. budżetu obywatelskiego -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Ostatni weekend na składanie projektów w budżecie obywatelskim

Agnieszka Rutkowska / BRP

Już tylko do poniedziałku można składać projekty w tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu... więcej

Pożyczki dla przedsiębiorców umorzone z urzędu. Na jakich warunkach można skorzystać ze wsparcia?

Anna Janocha / BKSiDŁ

Mikroprzedsiębiorcy mają powody do zadowolenia. Udało się zlikwidować biurokratyczne formalności.... więcej

Wybory prezydenckie w Łodzi. Ważne informacje dla wyborców przed II turą głosowania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Zbliża się druga tura wyborów prezydenta RP, która odbędzie się w niedzielę 12 lipca, w godz. 7.00 –... więcej

Kontakt