Łódź wspiera kulturę. Art. Puzzle - cztery okna /cztery spojrzenia, projekt społeczno-kulturalny.

Warsztaty dla dzieci, koncerty muzyczne oraz cały szereg działań dla osób wykluczonych w podwórkach, na ulicach Łodzi. Stowarzyszenie Art.Puzzle zaprasza szczególnie tych, których na co dzień nie stać na obcowanie z kulturą wysoką.

Iwona Pietrzak, Prezes Stowarzyszenia Kamienica 56
Iwona Pietrzak, Prezes Stowarzyszenia Kamienica 56

Stowarzyszenie Kamienica 56 od 14-tu lat zajmuje się działaniami na pograniczu sztuki, edukacji - kulturalnej i działań społecznych np. na rzecz dostępności sztuki dla osób z jakimikolwiek problemami dysfunkcyjnymi.

 

Iwona Pietrzak, Prezes Zarządu tak to wyjaśnia:

- Sztuka i bliskie z nią obcowanie określa nasze miejsce w społeczeństwie. Tworzymy warunki do kształtowania i wszechstronnego rozwoju człowieka jako jednostki. Jako stowarzyszenie artystów, terapeutów, edukatorów wpływamy na rozwój obecnego i przyszłego odbiorcy kultury, kształcimy niezależność kulturalną i społeczną. Tworzymy programy edukacyjne, spektakle teatralne, pomoce szkolne i terapeutyczne.Tworzone przez Nas obrazy, książki i przedmioty artystyczne sprawiają, że świat jest piękniejszy. Naszą nazwę Kamienica 56 – często traktujemy bardzo dosłownie, dodając do niej hasło "tu mieszka sztuka". Zależy nam, żeby faktycznie sztuka wypełniła naszą przestrzeń, żeby się "zadomowiła", co nie znaczy – "ugrzeczniła". Przeciwnie, chcemy, żeby prowokowała do refleksji, wzbudzała emocje, zmieniała nasze odbiorcze przyzwyczajenia. Żeby nas zmieniała.

 

W taką filozofię wpisuje się kolejny pomysł stowarzyszenia zatytułowany Art. Puzzle - cztery okna /cztery spojrzenia .

Cztery okna /cztery spojrzenia to – oczywiste – odniesienie do czterech narodowości związanych z historią Łodzi.

Agnieszka Synkowska, Wiceprezes Zarządu, przypomina, że Art.Puzzle działają jako projekt od 4 lat i co roku mają swoja specyfikę. Ta symboliczna czwórka jest tu bardzo ważna dla ludzi stowarzyszenia:

- Nie chcemy jednak ograniczać się tylko do tej powszechnej i mocno eksploatowanej sfery skojarzeń i działań w tkance miasta. Zależy nam na poszerzeniu spektrum doświadczeń i odniesień kulturowych odbiorcy naszych działań. W polu naszego zainteresowania znajdą się zatem m.in. odwołania do (czterech podstawowych) emocji, (czterech) pór roku, (czterech) stron świata, (czterech) żywiołów i in., elementów łączących się z historią Łodzi i jej mieszkańców. Jednym z głównych adresatów i bohaterów tegorocznego programu Art Puzzli chcemy uczynić dziecko. Naszym sposobem na zaspakajanie potrzeb mieszkańców jest otwarcie się na ich różnorodność i propozycje działań które dalekie są od działań w dużych instytucjach kultury.

Na tegoroczne Art.Puzzle, które ruszą już za chwilę złożą się warsztaty dla dzieci, koncerty muzyczne oraz cały szereg działań dla osób wykluczonych w podwórkach, na ulicach Łodzi. Stowarzyszenie od lat zaprasza np. matki z dziećmi, których na co dzień nie stać na obcowanie z kulturą wysoką.

 

- Jesteśmy ekipą od kultury jakby z drugiego planu. Nie robimy spektakularnych, wielkich wydarzeń, dla nas ważna jest praca niemal face to face. Mamy swoich zaprzyjaźnionych wychowanków od lat i oni stają się dla nas takimi ambasadorami kultury w swoich środowiskach, ucząc, że nie trzeba się wstydzić swojej sytuacji, statusu finansowego, wykształcenia, miejsca zamieszkania by korzystać z kultury a wręcz samemu ją tworzyć np. poprzez określanie potrzeb jakie są ważne dla objętych działaniami stowarzyszenia ludzi - dodaje prezeska stowarzyszenia - tu bardzo ważne jest wypracowanie z naszymi przyjaciółmi potrzeby obcowania z kulturą, potem to pragnienie pozostaje w takim człowieku już na stałe. To nasz sukces.

 

Na warsztaty Art. Puzzle należy się zapisywać korzystając z maila lub telefonicznie:

 

Stowarzyszenie Kamienica 56
ul. Sienkiewicza 61a lok 24 u
90-009 Łódź

tel: 509 811 499

email: stowarzyszenie@kamienica56.org.pl

Miasto dofinansowało projekt sumą 13 500 złotych.

Polecane aktualności

DOSTĘPNOŚĆ. WŁĄCZAM konferencja metodyczna

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Jak skutecznie otwierać drzwi do zasobów kultury wszystkim? Skąd u animatorów, twórców i artystów... więcej

Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi

Wydział Kultury

Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie... więcej

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Kontakt