Łódź wspiera kulturę

W Łodzi teatry były instytucjami, które najmocniej ucierpiały finansowo w czasie lockdownu. Podobnie EC1, ale tak naprawdę każda instytucji groziło znalezienie się głęboko pod kreską i groźby zwolnień. Dzięki wsparciu miasta i wspólnej pracy nad szukaniem środków, na szczęście do tego nie doszło. Jednak realnie np. aktorzy stracili bardzo poważne źródło finansowania w postaci gazy za spektakle.

Konferencja prasowa ws. wsparcia dla teatrów
Miasto chce wesprzeć łódzkie teatry kwotą 1,3 mln złotych

W sumie w porównaniu do czerwca 2019 roku straty z tytułu braku wpływów sięgnęły aż 4,5 miliona złotych, z czego ponad 4/5 to straty teatrów i EC1. Na szczęście poprzez cały okres pandemii udało się wyszukiwać środki na wsparcie artystów i instytucji. Tym razem poprawka do budżetu, która będzie w środę poddana pod głosowanie rady miejskiej zakłada wsparcie na poziomie ok 25% strat, czyli dotacje ponad 1,3 mln złotych.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Miasta Łodzi:

- Szanowni Państwo, dziękując pracownikom teatrów za ich zaangażowanie w okresie pandemii i zamknięcia, dzisiaj z wielką satysfakcją informuję, że udało się wypracować aż 1 milion 320 tysięcy złotych na fundusz wsparcia dla teatrów. W środę, na sesji rady miejskiej, będziemy prosić radnych o zatwierdzenie tej sumy w ramach poprawki budżetowej. Pracownicy teatrów tak mocno dotknięci epidemią zasługują na takie wsparcie i bardzo się cieszymy, że będziemy mogli przeznaczyć  te środki dla łódzkich scen. Straty z tytułu utraconych przychodów w teatrach i EC1 to aż 4 592 354, zatem jak państwo widzicie nasze wsparcie to będzie znacząca suma w tej sytuacji na poziomie ok. 25%. Jeżeli do teatrów trafi także obiecana pomoc ministerstwa to, w sumie, będzie to realny ratunek dla scen prowadzonych przez samorząd, który jak państwo widzicie robi w tak trudnej sytuacji finansowej wszystko by pomagać.

Pieniądze, po zatwierdzeniu przez radę miejską, będą podzielone zgodnie z analizą strat w poszczególnych instytucjach. Największym beneficjentem będzie Teatr Muzyczny, bo też miał najpoważniejsze straty z tytułu niesprzedanych biletów, a najmniej pieniędzy trafi do scen lalkowych.

Krzysztof Dudek, Teatr Nowy:

- Bardzo dziękuję w imieniu zespołu za taką inicjatywę, rzeczywiście utrzymanie zatrudnienia i wsparcie dla naszej sceny jest dowodem na poważne traktowanie kultury teatralnej przez władze miasta, liczę na to, że radni w środę przegłosują tak ważną dla nas poprawkę do budżetu.

Wojciech Brawer, Teatr Arlekin

- Też bardzo dziękuję pani prezydent, teatr to przecież nie są tylko mury, ale ludzie. Fakt, że pieniądze mają ostatecznie wesprzeć bezpośrednio pracowników instytucji kultury jest po prostu niezwykle ważny, to są w zdecydowanej większości ludzie z pasją teatralną bez względu na stanowisko, na którym pracują, a miniony czas był dla nich niebywale stresujący.

Zarówno władze miasta, jak i dyrektorzy czekają także na realne wsparcie ze strony rządu, który na razie obiecał 400 milionów złotych dla scen w całej Polsce, ale nie wiadomo kiedy, i jak te pieniądze będą rozdysponowane. Na razie realnie pomagają, w postaci takich dotacji, lokalne samorządy. Wszyscy rozmówcy podkreślają, że teatry dzisiaj postawiły sobie niebywale wysoką poprzeczkę zabezpieczenia widzów i serdecznie zapraszają na swoje premiery, których będzie w Łodzi tej jesieni aż 18.

- Jest u nas, we wszystkich teatrach, bezpiecznie, ciepło, radośnie, wzruszająco, a przede wszystkim naprawdę poczują się Państwo zaopiekowani i artystycznie, i tak po prostu po ludzku - dodaje Dudek.

Ruszą powoli także znane już widzom spektakle. To będzie jak podkreślają wszyscy dyrektorzy najważniejszy moment dla scen, a nic tak nie ucieszy artystów jak pełne widownie.

Polecane aktualności

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Hufcowej 5 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Remonty łódzkich szkół i przedszkoli. W 3 lata zmodernizowanych zostało 70 budynków

Monika Pawlak / BRP

Od 2017 roku miasto realizuje projekt termomodernizacji szkół i przedszkoli w ramach którego 70... więcej

Park Źródliska z lotu ptaka -  fot. Archiwum UMŁ

Rok 2029: nowy termin Zielonego Expo w Łodzi

BRP

Pandemia wymusiła zmianę terminu organizacji EXPO World w Dubaju, które rozpocznie się rok później i... więcej

Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent miasta Łodzi i Mariola Melon, prezes Fundacji Kamelot -  fot. UMŁ

Rusza wart 1,5 miliona złotych projekt dla osób bezrobotnych i zadłużonych

Jolanta Baranowska / BRP

Nauczymy zawodu, pomożemy znaleźć pracę, doradzimy jak wyjść z długów i ponownie się nie zadłużać.... więcej

Port Lotniczy w Łodzi -  fot. Archiwum UMŁ

Jaka będzie przyszłość lotniska w Łodzi?

BRP

Idea budowy logistycznego hubu cargo na terenach lotniska i w jego okolicy ma związek z... więcej

Kamienica przy ul. Roosevelta 17 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Wypiękniała kolejna kamienica w centrum

Małgorzata Loeffler / ZIM

Detale snycerskie, kartusze herbowe, maszkarony z pióropuszami i róg obfitości: wypiękniała kolejna... więcej

Kontakt