Łódź żąda dostępu do wody

Łódź apeluje do rządu o wyłączenie przystani wodnych z obowiązujących obostrzeń i umożliwienie korzystania ze sprzętu rekreacyjnego, takiego jak kajaki, czy rowery wodne, oczywiście z uwzględnieniem odpowiednich standardów sanitarnych i limitów.

W ciągu minionego roku MOSiR Łódź wypracował procedury, wytyczne i standardy sanitarne zmierzające do minimalizowania ryzyka zakażenia, a administratorzy takich obiektów jak przystanie wodne, zdobyli praktykę w ich stosowaniu.

Obecne przepisy prawa nie pozwalają łodzianom korzystać z tej formy rekreacji aż do 5 czerwca (zakaz prowadzenia działalności rekreacyjnej ujętej w PKD w podklasie 93.29 B (§ 9 ust. 35), która reguluje m.in. kwestię wypożyczania sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część działalności obiektu rekreacyjnego).

Trudno zrozumieć intencje ustawodawcy wprowadzającego tego typu zakazy, mając na uwadze inne „luzowanie" obostrzeń. Czy pojedyncza osoba lub para stanowi większe zagrożenie w rozprzestrzenianiu się wirusa, niż np. liczna grupa osób, znajdująca się w zamkniętym pomieszczeniu?

Przystanie wodne znajdują się na rozległych obszarowo obiektach otwartych i jak pokazała ubiegłoroczna praktyka w dobie covidowej,  przy ograniczeniu liczby osób mogących korzystać z kajaków czy rowerów wodnych oraz przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa można z powodzeniem takie obiekty udostępnić, co nie będzie niosło za sobą ryzyka zarażeń.

W ciągu minionego roku MOSiR Łódź wypracował procedury, wytyczne i standardy sanitarne zmierzające do minimalizowania ryzyka zakażenia, a administratorzy takich obiektów jak przystanie wodne, zdobyli praktykę w ich stosowaniu.

 - Trudno zrozumieć intencje ustawodawcy wprowadzającego zakaz otwierania przystani wodnych, mając na uwadze inne „luzowanie" obostrzeń. Czy pojedyncza osoba lub para stanowi większe zagrożenie w rozprzestrzenianiu się wirusa, niż np. liczna grupa osób, znajdująca się w zamkniętym pomieszczeniu? Chcielibyśmy, aby wszyscy nasi mieszkańcy mogli wypocząć, zrelaksować się i skorzystać z oferty naszych obiektów rekreacyjnych. Odpoczynek nad wodą to coś, czego od wielu miesięcy brakowało mieszkańcom naszego miasta, którzy przez pandemię mieli ograniczone możliwości spędzania wolnego czasu m.in. na Stawach Jana, Młynku czy Arturówku. Na koniec chciałabym także prosić o pozytywne ustosunkowanie się do wyłączenia z obowiązujących obostrzeń otwartych kąpielisk i plaż miejskich. Aura zachęca i do takiej formy relaksu bez narażenia na ryzyko zarażenia wirusem. Żeby nie mówić tylko z punktu widzenia władz miasta, ale głosem każdego mieszkańca, przygotowaliśmy petycję, poprzez którą apelujemy do rządu o otwarcie przystani wodnych. Drodzy mieszkańcy ta petycja jest dla Was. Podpiszcie ją, byśmy znowu wszyscy razem mogli wsiąść na rower wodny bądź popływać kajakiem. – powiedziała wiceprezydent miasta Łodzi, Joanna Skrzydlewska.

Petycja dostępna jest na stronie: www.petycjeonline.com/lodz_zada_dostepu_do_wody

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt