Łodzianie nie chcą ograniczenia sprzedaży alkoholu. Oto wyniki sondaży

Prezydent Łodzi nie złoży do Rady Miejskiej projektu uchwały, która miałaby ograniczyć sprzedaż alkoholu w godzinach nocnych. Większość łodzian nie chce takiego zakazu.

Łodzianie nie chcą ograniczenia sprzedaży alkoholu -  fot. CC0 license
Łodzianie nie chcą ograniczenia sprzedaży alkoholu , fot. CC0 license

Nowelizacja Ustawy o wychowaniu w trzeźwości dała samorządom możliwość, by w godzinach nocnych na niektórych obszarach lub w całym mieście ograniczyć handel alkoholem. - Długo zastanawialiśmy się, czy takie ograniczenie wprowadzić, bo temat jest kontrowersyjny i takie rozwiązanie ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Doszliśmy do wniosku, że najważniejszy w tej sprawie powinien być głos mieszkańców Łodzi, dlatego przeprowadziliśmy konsultacje w tej sprawie - tłumaczy Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej UMŁ.

Konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu w Łodzi były prowadzone w różnorodny sposób. Odbył się zarówno profesjonalny sondaż telefoniczny przygotowany przez zewnętrzną firmę, jak i głosowanie na internetowej platformie Vox Populi. Można się było też wypowiedzieć w formie ankiety przeprowadzanej przez urzędników. - Przyjęliśmy trzy metody badawcze, żeby nikogo z mieszkańców nie wykluczyć i dotrzeć do jak najszerszej grupy badawczej. Żadne z narzędzi nie wskazało, że mieszkańcy chcą zakazu - powiedział Piotr Bors. 

Opinię mieszkańców zbadano na reprezentatywnej grupie osób. 50 proc. łodzian sondowanych telefonicznie wypowiedziało się przeciwko wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, takie samo zdanie miało 68 proc. głosujących elektronicznie i 59 proc. osób, które wypełniły papierowe ankiety. 

- W ramach przeprowadzonych konsultacji mieszkańcy zgłosili także około 500 uwag, które posłużą miastu do ewentualnego wzmożenia patroli w miejscach, w których jest to konieczne - poinformowała radna Karolina Kępka. Przy czym należy zauważyć, że przedstawione uwagi dotyczyły lokalizacji pojedynczych sklepów, w których odbywa się handel trunkami. Nie wskazywano konkretnych, dużych obszarów miasta, gdzie takie ograniczenie w Łodzi byłoby nieodzowne.

Po konferencji prasowej radny Łukasz Magin skomentował: - Najważniejsze, że przyjęta z inicjatywy PiS nowela ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi daje samorządom nowe kompetencje zarówno w zakresie ograniczenia liczby sklepów monopolowych, jak i zakazu handlu alkoholem w nocy. Jeśli łodzianie zgłoszą potrzebę wprowadzenia ograniczeń, radni nie będą mogli udawać, że mają związane ręce. A dziś trzeba po prostu uszanować wolę większości.

Polecane aktualności

Fragment trailera gry

CD PROJEKT i EC1 wspólnie stworzyły grę wideo opowiadającą o tym, jak tworzy się gry

informacja prasowa

We współpracy z CD PROJEKT RED powstaje serce Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 - ścieżka... więcej

Odnowiona fasada kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 29 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizuje. Odnowiona perełka zamiast zrujnowanej kamienicy

Małgorzata Loeffler / ZIM

Właśnie odsłoniliśmy przepiękną, bogato zdobioną i odnowioną fasadę kamienicy przy ul. Rewolucji 29.... więcej

Powstało stowarzyszenie Polskie Aquaparki i Pływalnie, które będzie walczyć o interesy swojej branży

informacja prasowa

Aquaparki, pływalnie i saunaria to jedna, potężna i nieustannie rozwijająca się gałąź gospodarki. W... więcej

Stara miejska studnia -  fot. ZWIK

Podziemna przeszłość Łodzi

Miłosz Wika / ZWIK

Zabytki Łodzi to nie tylko dawne fabryki, pałace czy kamienice. Również pod ziemią znajdują się... więcej

Łódź buduje podziemną drogę w Nowym Centrum Łodzi -  Fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Łódź buduje podziemną drogę w Nowym Centrum Łodzi

Tomasz Walczak / BRPPM

Trwa budowa podziemnej drogi w Nowym Centrum Łodzi. Wykonawca sukcesywnie realizuje kolejne etapy... więcej

Kontakt