Łodzianie zapłacą za podwyżki dla nauczycieli?

Trwa bałagan w edukacji, który narobiła minister Zalewska. Dziwi nas, że mimo to ma ona wciąż dobry humor – mówiły na konferencji prasowej radne PO Monika Malinowska–Olszowy i Karolina Kępka.

- Pani minister kilka miesięcy temu ogłosiła, że planowane są przemyślane podwyżki dla nauczycieli, mówiła, że budżet państwa podwyżki udźwignie, że samorządy nie będą musiały się tym martwić. Pomysł jest bardzo dobry, podwyżki nauczycielom się należą. Jednak pani prezydent otrzymała pismo z ministerstwa z informacją, że te pieniądze, które są w subwencji na podwyżki nie wystarczą. W związku z tym Miasto będą one kosztowały niemal 19 mln zł –podkreśliła radna Monika Malinowska–Olszowy.

I dodała, że te pieniądze można by przeznaczyć na przykład na drogi, place zabaw czy boiska.

- Kolejny raz rząd zawodzi i swoje pomysły przerzuca na samorząd. Za pomysły pani minister ma zapłacić Łódź, a koszty poniosą mieszkańcy – mówiła radna.

W 2017 roku subwencja na oświatę dla Łodzi wynosiła 589 mln zł, w tym roku ma opiewać na 607 mln zł.

- Owszem, jest to wzrost subwencji, ale same podwyżki dla wszystkich pracowników pedagogicznych będą miasto kosztować prawie 19 mln zł – zauważyła radna Karolina Kępka - Ta wyższa subwencja z Ministerstwa Edukacji Narodowej nie obejmuje chociażby dzieci sześcioletnich. W jednym z wywiadów radiowych pani minister Zalewska powiedziała, że ta podwyżka, która ma się składać się z 5% co trzy lata, będzie opiewała na kwotę tysiąca zł. To nie jest prawda, bo już wiemy, że ta pierwsza podwyżka, która będzie liczona od 1 kwietnia tego roku, wyniesie od 114 do 157 zł brutto na nauczyciela. W Łodzi mamy najwięcej nauczycieli mianowanych i ich wynagrodzenie netto bez dodatków wynosi średnio 1800 zł. Zabraknie nam pieniędzy na podwyżki, wiec dodatki stażowe i motywacyjne pewnie nie będą mogły być w takiej wysokości jak w innych gminach– mówiła radna Karolina Kępka.

Radne zwróciły się z apelem, by pieniądze dla samorządów były wyższe.

Sprawę inaczej widzi rzecznik prasowy Klubu Radnych PiS Łukasz Magin, który mimo pisma z ministerstwa jest zdania, że w MEN zabezpieczono pieniądze na „pełne sfinansowanie tej regulacji płacowej”.

- Dożyliśmy ciekawych czasów, kiedy opozycja krytykuje rządzących za spełnianie obietnic danych Polkom i Polakom. Rząd PiS dotrzymuje słowa, podwyższając nauczycielom wynagrodzenia o w sumie 15,8% w perspektywie kolejnych 3 lat. Już od 1 kwietnia nauczyciele zarobią o 5,35% więcej. Na pełne sfinansowanie tej regulacji płacowej – pierwszej od 2012 roku - w budżecie MEN zabezpieczono w tym roku 1,2 miliarda złotych. Łódź otrzymała już z tej puli 19,5 miliona złotych w ramach podwyższonej subwencji oświatowej – powiedział Łukasz Magin.

Polecane aktualności

Zaprezentowany w Cannes raport jest bazą faktów i liczb, na której mogą opierać się inwestorzy planujący realizację przedsięwzięć w Łodzi -  mat. invest.lodz.pl

Ogromne zainteresowanie inwestorów NCŁ na targach MIPIM w Cannes

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W ciągu ostatnich 5 lat powierzchnia biurowa oferowana w Łodzi zwiększyła się o 200 tys. mkw.... więcej

W zabytkowym budynku powstały miejsca do pracy z przestrzeniami coworkingowymi, w pełni wyposażonymi salami konferencyjnymi oraz pokojami do relaksu i networkingu -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Partner Google, Microsoft i LinkedIn zainwestował w Łodzi. Firma Regus oferuje nowoczesne biura

Marlena Kamińska / BPKSiT

Teraz z oferty globalnej sieci przestrzeni biurowych mogą korzystać małe, średnie i duże łódzkie... więcej

Prezydent poinformowała, że najwięcej nowych mieszkań komunalnych wybudowanych będzie przy ul. Spornej -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

W Łodzi powstanie kilkaset mieszkań komunalnych

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W najbliższych 5 latach, w mieście powstanie nawet 800 mieszkań komunalnych. Najwięcej nowych... więcej

Prezydent Łodzi zapowiedziała, że jeszcze wiosną rozpocznie się przebudowa Rokicińskiej -  fot. Piotr Wasiak / ZIM

Wiosną rozpocznie się przebudowa ul. Rokicińskiej

Piotr Wasiak / ZIM

Wybraliśmy wykonawcę ulicy Rokicińskiej. Jeszcze wiosną rozpoczną się prace. Ulica Rokicińska to... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska i marszałek Witold Stępień -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Mamy to! Zielone Expo dla Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

W środę (21 marca) o godz. 7.34 dotarła do Łodzi dobra wiadomość z Australii, że Zgromadzenie Ogólne... więcej

Kontakt