Łodzianie znowu pokazali, na co ich stać! Złożyli niemal 1200 wniosków do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. To najlepszy wynik z ostatnich pięciu lat

Łodzianie znowu pokazali, na co ich stać! W tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego złożyli niemal 1200 propozycji projektów. To właśnie oni najlepiej wiedzą, jakich inwestycji potrzeba w ich okolicy. Teraz wszystkie wnioski zostaną dokładnie przeanalizowane.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Nowy plac zabaw, remont chodnika lub sąsiedzkie wydarzenie? Każdy mieszkaniec Łodzi ma szansę zrealizować swój pomysł, zgłaszając go do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy nie raz udowodnili, że ogranicza ich jedynie wyobraźnia. W ciągu poprzednich jedenastu edycji ŁBO złożyli ponad 10 000 wniosków, a dzięki ich zaangażowaniu miasto zrealizowało niemal 2000 projektów.

Wkrótce dołączą do nich kolejne. Od 10 maja do 3 czerwca łodzianie mogli znowu zgłaszać swoje propozycje zadań. W tym czasie wpłynęło aż 1187 wniosków – przede wszystkim drogą elektroniczną. To najlepszy wynik z ostatnich pięciu lat! W składaniu projektów przodowali w tym roku mieszkańcy osiedli Bałuty – Centrum oraz Widzew – Wschód, którzy złożyli po 55 wniosków. Na drugim miejscu znalazły się Bałuty – Zachód z 54 pomysłami. Ostatnie miejsce na podium należy do mieszkańców Chojen, którzy zaproponowali 52 projekty. Wpłynęło też 206 wniosków ponadosiedlowych.

- Cieszymy się, że tych wniosków jest coraz więcej, że mieszkańcy tak chętnie angażują się w działania na rzecz miasta. Niektórzy mówili, że Budżet Obywatelski umiera, ale łodzianie pokazali im, że to absolutnie nie jest prawdą. Dla miasta to też jest doskonała wskazówka, co robić dalej, jakie inwestycje są potrzebne – mówi Marcin Masłowski, członek Komisji Budżetu Obywatelskiego łódzkiej Rady Miejskiej.

W tej edycji łodzianie stawiają na sprawdzone kategorie, które już nie raz wygrywały w głosowaniu. Najchętniej zgłaszali zadania „zielone” oraz te związane z poprawą infrastruktury dla kierowców i pieszych.

Teraz wszystkie wnioski będą dokładnie analizowane przez jednostki UMŁ. Urzędnicy sprawdzą m.in. czy zadanie może zostać zrealizowane we wskazanej lokalizacji i czy wnioskodawca właściwie oszacował jego wartość. W sierpniu rozpoczną się posiedzenia Komisji Budżetu Obywatelskiego łódzkiej Rady Miejskiej, która wtedy będzie opiniować wszystkie wnioski.

- Współpracując z urzędnikami, będziemy skupiali się na tym, żeby jak najwięcej wniosków trafiło do głosowania, żeby były odpowiednio w razie potrzeby korygowane i żeby liderzy projektów mogli nad nimi pracować. Mieszkańcy mieli świetne pomysły i już nie możemy się doczekać informacji, które zostaną zrealizowane – mówi Maja Włodarczyk, przewodnicząca Komisji Budżetu Obywatelskiego łódzkiej Rady Miejskiej.

Te wnioski, które spełnią wszystkie wymagania, zostaną dopuszczone do głosowania, które zaplanowane na październik. Wtedy wszyscy mieszkańcy Łodzi będą mogli zadecydować, które projekty zostaną zrealizowane. Miasto przeznaczy na nie niemal 35 000 000 złotych. Wyniki XII edycji ŁBO poznamy w listopadzie.

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Kontakt