Łódzka wyprawa w Himalaje. Celem dwa ośmiotysięczniki w sezonie

Łódzka ekspedycja w Himalaje wyrusza w połowie marca. Paweł Michalski, polski alpinista i himalaista, zamierza zdobyć dwa ośmiotysięczniki w jednym sezonie.

Wspinaczka wysokogórska, zdjęcia ilustracyjne -  fot. CC0 License
Wspinaczka wysokogórska, zdjęcia ilustracyjne , fot. CC0 License

Paweł Michalski jest członkiem kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu (wspinaczka wysokogórska), a także Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego. Zorganizował i brał udział w kilkunastu ekspedycjach w Himalaje i Karakorum. Wspinał się w górach na wszystkich kontynentach. W latach 2006 - 2012 zdobył cztery ośmiotysięczniki: Cho Oyu, Gasherbrum I, Gasherbrum II, Broad Peak.

Teraz łodzianin będzie się wspinał na Makalu (8481m n.p.m.) potem na Lhotse (8516 m n.p.m.). Miasto Łódź wspiera wyprawę. Ekspedycja potrwa do maja, a jej uczestnicy będą eksponować flagę z herbem Łodzi w odwiedzanych miejscach. - Będziemy z panem Pawłem myślami przez te osiem tygodni. A sama wyprawa będzie na pewno doświadczeniem niezwykłym, ale i bardzo trudnym, bo niełatwo jest w jednym sezonie zdobyć dwie tak wysokie góry. My tutaj w Łodzi będziemy trzymać kciuki, by się udało - zapowiada wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Ekspedycja jest ważnym wydarzeniem w środowisku wspinaczkowym. Próba zdobycia dwóch szczytów ośmiotysięcznych w jednym sezonie, trwającym ok. 8 tygodni jest celem niezwykle ambitnym zarówno pod względem sportowym, jak i logistycznym. Niewiele ekspedycji decyduje się na to, aby zdobyć w tak krótkim czasie dwie nawet stosunkowo łatwe i bezpieczne góry. - Na szczycie Makalu planujemy stanąć w drugiej połowie kwietnia. Mamy nadzieję, że pogoda nam na to pozwoli. Później przemieścimy się w rejon doliny Khumbu i stamtąd postaramy się jednym wyjściem wejść na Lhotse. W ciągu trzech, czterech dni chcemy zdobyć szczyt tej góry. To będzie wejście sportowe, bez tlenu i szerpów - tłumaczy Paweł Michalski.

Makalu to piąty co do wysokości szczyt świata. Położony w Himalajach Wysokich, na granicy Chin i Nepalu 20 km na południowy wschód od Mount Everestu. Osiąga wysokość 8481 m n.p.m. Lhotse jest czwartą najwyższą górą globu, należy do grona "wysokich" ośmiotysięczników. Góra sąsiaduje z Mt. Everestem i znana jest z częstych, gwałtownych zmian pogody.

Obydwa szczyty Michalski będzie zdobywał bez użycia dodatkowego tlenu i bez pomocy tragarzy wysokościowych. Wyprawa Pawła Michalskiego jest doskonałą okazją do promocji Łodzi w niestandardowy sposób.

Ekspedycje Pawła Michalskiego trzykrotnie były objęte patronatem Prezydenta Miasta Łodzi. Himalaista otrzymał także dyplom uznania w podzięce za promocję Łodzi poprzez wspinaczkę wysokogórską po zdobyciu wraz z ojcem najwyższej góry Antarktydy - Mt. Vinson.

Współorganizatorem ekspedycji jest Łódzki Klub Wysokogórski.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Pierwszy zaszczepiony - Pan Kazimierz, rocznik 1935

Ruszyły szczepienia seniorów na covid. Miasto uruchamia przewozy dla seniorów

Jolanta Baranowska / UMŁ

Pan Kazimierz, rocznik 1935 - jako pierwszy został zaszczepiony na korona wirusa w miejskiej... więcej

Znaleziska podczas prac budowlanych

Podczas budowy nowego pasażu odnaleziono niezwykłe przedmioty

M.Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Co się stanie z zabytkowymi eksponatami odkrytymi na budowie pasażu między ulicami Ogrodową i... więcej

Rewitalizacja łódzkich ulic

Łódź rewitalizuje. Ulica Próchnika i Rewolucji 1905 z zielenią i nową nawierzchnią. Wracają prace na ulicę Zachodnią

Tomasz Walczak / UMŁ

Zakończyła się rewitalizacja ulicy Próchnika, na odcinku od ulicy Zachodniej do ulicy Piotrkowskiej... więcej

Remonty placówek edukacyjnych

Łódź buduje. W których łódzkich szkołach zakończą się w tym roku generalne remonty?

M. Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Nowoczesne pracownie, odnowione sale warsztatowe i udogodnienia dla uczniów z niepełnosprawnościami.... więcej

 -  fot. arch. UMŁ

Transport na szczepienia przeciw COVID-19 - informacja dla pacjenta

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Infolinia Urzędu Miasta Łodzi ws. szczepień przeciw COVID-19 oraz transportu mieszkańców Łodzi... więcej

Kontakt