Łódzka wyprawa w Himalaje. Celem dwa ośmiotysięczniki w sezonie

Łódzka ekspedycja w Himalaje wyrusza w połowie marca. Paweł Michalski, polski alpinista i himalaista, zamierza zdobyć dwa ośmiotysięczniki w jednym sezonie.

Wspinaczka wysokogórska, zdjęcia ilustracyjne -  fot. CC0 License
Wspinaczka wysokogórska, zdjęcia ilustracyjne , fot. CC0 License

Paweł Michalski jest członkiem kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu (wspinaczka wysokogórska), a także Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego. Zorganizował i brał udział w kilkunastu ekspedycjach w Himalaje i Karakorum. Wspinał się w górach na wszystkich kontynentach. W latach 2006 - 2012 zdobył cztery ośmiotysięczniki: Cho Oyu, Gasherbrum I, Gasherbrum II, Broad Peak.

Teraz łodzianin będzie się wspinał na Makalu (8481m n.p.m.) potem na Lhotse (8516 m n.p.m.). Miasto Łódź wspiera wyprawę. Ekspedycja potrwa do maja, a jej uczestnicy będą eksponować flagę z herbem Łodzi w odwiedzanych miejscach. - Będziemy z panem Pawłem myślami przez te osiem tygodni. A sama wyprawa będzie na pewno doświadczeniem niezwykłym, ale i bardzo trudnym, bo niełatwo jest w jednym sezonie zdobyć dwie tak wysokie góry. My tutaj w Łodzi będziemy trzymać kciuki, by się udało - zapowiada wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Ekspedycja jest ważnym wydarzeniem w środowisku wspinaczkowym. Próba zdobycia dwóch szczytów ośmiotysięcznych w jednym sezonie, trwającym ok. 8 tygodni jest celem niezwykle ambitnym zarówno pod względem sportowym, jak i logistycznym. Niewiele ekspedycji decyduje się na to, aby zdobyć w tak krótkim czasie dwie nawet stosunkowo łatwe i bezpieczne góry. - Na szczycie Makalu planujemy stanąć w drugiej połowie kwietnia. Mamy nadzieję, że pogoda nam na to pozwoli. Później przemieścimy się w rejon doliny Khumbu i stamtąd postaramy się jednym wyjściem wejść na Lhotse. W ciągu trzech, czterech dni chcemy zdobyć szczyt tej góry. To będzie wejście sportowe, bez tlenu i szerpów - tłumaczy Paweł Michalski.

Makalu to piąty co do wysokości szczyt świata. Położony w Himalajach Wysokich, na granicy Chin i Nepalu 20 km na południowy wschód od Mount Everestu. Osiąga wysokość 8481 m n.p.m. Lhotse jest czwartą najwyższą górą globu, należy do grona "wysokich" ośmiotysięczników. Góra sąsiaduje z Mt. Everestem i znana jest z częstych, gwałtownych zmian pogody.

Obydwa szczyty Michalski będzie zdobywał bez użycia dodatkowego tlenu i bez pomocy tragarzy wysokościowych. Wyprawa Pawła Michalskiego jest doskonałą okazją do promocji Łodzi w niestandardowy sposób.

Ekspedycje Pawła Michalskiego trzykrotnie były objęte patronatem Prezydenta Miasta Łodzi. Himalaista otrzymał także dyplom uznania w podzięce za promocję Łodzi poprzez wspinaczkę wysokogórską po zdobyciu wraz z ojcem najwyższej góry Antarktydy - Mt. Vinson.

Współorganizatorem ekspedycji jest Łódzki Klub Wysokogórski.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska z przedstawicielami Vantage Development. W tle zabytkowe magazyny, które zostaną przekształcone w lokale biznesowo-usługowe.  -  fot. Radosław Jóźwiak

Nowy inwestor wybuduje mieszkania na wynajem w Nowym Centrum Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Wrocławska spółka Vantage Development sfinalizowała zakup nieruchomości przy ul. Tuwima 64 w Łodzi.... więcej

Wybory w Łodzi. Ważne terminy dla głosujących!

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Już w najbliższą niedzielę, 12 lipca, odbędzie się II tura głosowania w wyborach prezydenta RP.... więcej

 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

TUVIM – najpiękniejsza łódzka biblioteka

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

W centrum Łodzi przy ul. Tuwima 46 powstała supernowoczesna biblioteka miejska z zielonym patio i... więcej

Katarzyna Dyzio, z-ca dyr. Biura do Spraw Partycypacji Społecznej UMŁ i Damian Raczkowski – przewodniczący komisji ds. budżetu obywatelskiego -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Ostatni weekend na składanie projektów w budżecie obywatelskim

Agnieszka Rutkowska / BRP

Już tylko do poniedziałku można składać projekty w tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu... więcej

Pożyczki dla przedsiębiorców umorzone z urzędu. Na jakich warunkach można skorzystać ze wsparcia?

Anna Janocha / BKSiDŁ

Mikroprzedsiębiorcy mają powody do zadowolenia. Udało się zlikwidować biurokratyczne formalności.... więcej

Kontakt