Łódzki ekoportal – przestrzeń w Internecie, w której znajdziemy wiedzę, ciekawostki i najnowsze informacje na temat zieleni i ekologii w mieście

W jaki sposób adoptować drzewo w Łodzi? Dlaczego w parkach są pozostawione liście? Gdzie zgłosić ranne dzikie zwierzę? Czy też jak podlewać krzewy, kiedy doskwiera upał? Na te i inne pytanie odpowiedzi można znaleźć na łódzkim ekoportalu – przestrzeni w Internecie, w której znajdziemy wiedzę, ciekawostki i najnowsze informacje na temat zieleni i ekologii w mieście. Rozwój ekoportalu to wynik rekomendacji panelistów z Łódzkiego Panelu Obywatelskiego.

Park Staromiejski
Łódzki Panel Obywatelski przeprowadzony został pod hasłem „Zieleń w mieście”.

Łódzki Panel Obywatelski przeprowadzony został pod hasłem „Zieleń w mieście”. Przez kilka tygodni paneliści pracowali nad rekomendacjami dotyczącymi – kształtowania zieleni w mieście, przeciwdziałaniem skutkom suszy i wspólnego działania miasta i mieszkańców na rzecz poprawy stanu zieleni w Łodzi. Finalnie przegłosowano 64 rekomendacje.

- Panel obywatelski zakończył się latem i od lata pracowaliśmy w ramach urzędu nad tym w jaki sposób wdrożymy rekomendacje panelistów. Pochylaliśmy się nad każdą z rekomendacji znajdując najlepszy sposób, który odpowiada oczekiwaniom mieszkańców – mówi Agata Burlińska, z-ca dyr. Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

Rekomendacje były bardzo zróżnicowane, od ogólnych założeń i wytycznych co do rozwoju miasta w temacie zieleni czy suszy, aż po bardzo szczegółowe rozwiązania. Jednym z nich są ogrody fasadowe, których pilotażowy program na 2021 rok będzie kosztował 200 tys. zł i już wytypowano pierwsze 50 lokalizacji na stworzenie takich ogrodów.

- To, co bardzo wybrzmiało wśród głosów mieszkańców, to sposób komunikacji, informacji i wymiany doświadczeń między urzędem a mieszkańcami, który uważamy, za bardzo ważny. Dlatego zaczęliśmy rozwijać intensywnie ekoportal. – dodaje Agata Burlińska.

- Każdego dnia dodajemy na ekoportal garść przydatnych informacji, np. sposoby dbania o wolno żyjące koty, zasady dbania o drzewa w czasie suszy, czy też jak prawidłowo segregować odpady. Bardzo ważnym elementem ekoportalu jest też informacja na temat finansowania zieleni, czyli tego, co ile kosztuje. Czyli np. ile kosztuje pielęgnacja jednego drzewa, ile kosztuje posadzenie ogrodu fasadowego. To jest wiedza, która jest bardzo ważna z perspektywy przedsiębiorców, czy też wspólnot mieszkaniowych, które chciałyby taki ogródek obok swojej posesji założyć – mówi Anna Wierzbicka, dyr. Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

Zapraszamy na www.lodz.pl/ekoportal.

Polecane aktualności

Pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów na łódzkim osiedlu -  fot. Paweł Łacheta / Archiwum UMŁ

Nowe stawki za odbiór odpadów

Jolanta Baranowska / BRP

Rada Miejska w Łodzi przyjęła nowe stawki i nowe metody naliczania opłat, które mają ograniczyć... więcej

Miejska poradnia przy ul. Snycerskiej po remoncie -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Miejska poradnia przy ul. Snycerskiej po modernizacji

Jolanta Baranowska / BRP

Wyglądała jak relikt przeszłości. Kompletnie zmieniła oblicze. Miejska poradnia przy ul. Snycerskiej... więcej

Łatanie ubytków w jezdni -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Zgłoś dziurę – załatamy ją

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Przyjęliśmy prawie 200 zgłoszeń od mieszkańców, uzupełniając naszą listę ubytków do załatania.... więcej

Raport Polska pod mikroskopem -  mat. prasowe

Łódź na 1 miejscu w rankingu czystości

informacja prasowa

Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

W hołdzie ofiarom Holokaustu. Program tegorocznej edycji Dni Pamięci

Anna Janocha / Oddział Dziedzictwa Łodzi UMŁ

Złożenie kwiatów na Stacji Radegast, recital pieśni żydowskich, projekcje filmowe, wystawy, wykłady... więcej

Kontakt