Łódzki Luwr po remoncie. Od wtorku możemy podziwiać nową iluminację!

We wrześniu zakończył się trzyletni remont pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta Łodzi. Ostatnim akcentem rewitalizacji „łódzkiego Luwru” było uruchomienie we wtorek wieczorem efektownej iluminacji.

Pałac Poznańskich z nową iluminacją -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
Łódzki Luwr po remoncie. Od wtorku możemy podziwiać nową iluminację , fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Nowa iluminacja Pałacu

We wtorek, 29 września, o godz. 20 uruchomiona została nowa iluminacja pałacu Izraela Poznańskiego. Składa się ona z dwóch niezależnych układów. Pierwszy będzie oświetlać ściany budynku i wydobywać architektoniczne detale elewacji. Składa się on z blisko 30 punktów świetlnych rozmieszczonych na słupach i latarniach ulicznych. Druga część system iluminacji, którego zadaniem jest efektowna prezentacja detali dachów mansardowych i odnowionych rzeźb, posiada 50 lamp.

Wykonawca zastosował system tzw. iluminacji zalewowej, w związku z brakiem zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na umieszczenie opraw świetlnych oraz okablowania bezpośrednio na elewacji pałacu, tak jak to miało miejsce w przypadku iluminacji zamontowanej po remoncie pod koniec ubiegłego wieku.

Muzeum po remoncie

- Koniec remontu pałacu Izraela Poznańskiego to doskonała wiadomość na 200-lecie Łodzi Przemysłowej i 45-lecie powstania Muzeum Miasta. Pałac jest bez wątpienia od zawsze jednym z symboli naszego miasta. Jego remont, który trwał prawie trzy lata na nowo pokazał jak wspaniały jest to budynek, o wartości bezcennej nie tylko dla Łodzi. W ramach wykonanych prac udało się zbudować przeszkloną windę we wnętrzu przeznaczoną specjalnie dla osób niepełnosprawnych i seniorów, którzy teraz będą mieli łatwy dostęp do pięknych wnętrz. A w najbliższy weekend pałac będzie można zwiedzać za symboliczną złotówkę, do czego serdecznie wszystkich zapraszam. – powiedziała prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Prowadzony od października 2017 r. do sierpnia 2020 r. remont miał na celu nie tylko rewitalizację zabytkowej tkanki architektonicznej, ale również dostosowanie przestrzeni Muzeum do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Wybudowanie przeszklonej windy w zabytkowym obiekcie, która zapewnia dostęp do każdej kondygnacji Pałacu stanowiło duże wyzwanie konserwatorskie. Jednak dzięki niej, a także nowemu wejściu od ul. Zachodniej wraz z podnośnikiem, nareszcie Muzeum będzie dostępne również dla osób
z niepełnosprawnością ruchową.

Łączny koszt inwestycji w Muzeum Miasta Łodzi wyniósł ok. 40 mln złotych, z czego na nową iluminację przeznaczono 1 mln zł.

Nowe ekspozycje

Nawet stali bywalcy pałacowych wnętrz na pewno będą chcieli złożyć ponowną wizytę w Muzeum Miasta Łodzi, gdyż wraz z jego otwarciem udostępnione zostaną także nowe ekspozycje.

W 200. rocznicę wpisania Łodzi do grona miast przemysłowych warto przede wszystkim obejrzeć wystawę "Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś", która poprzez najciekawsze obiekty z muzealnych zbiorów, multimedia, gry interaktywne i makiety dotykowe opowiadać będzie o niezwykłych losach naszego miasta i jego mieszkańcach. To pierwsza tak komplementarna wystawa o historii Łodzi, dostępna również dla osób z dysfunkcją wzroku.

Z kolei opowieść o rodzinie Poznańskich, z którą można zapoznać się w pałacowych wnętrzach, otrzymała nową oprawę dzięki kolejnym pomieszczeniom wystawowym, przestrzeniom którym przywrócono pierwotny wygląd i funkcję.

Zadbano również o poprawę standardu najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń m.in. poprzez renowację parkietu w Sali Lustrzanej, czy wprowadzenie systemu automatycznego opuszczania i podnoszenia żyrandoli w Sali Jadalnej. Koszty realizacji inwestycji wyniósł ok. 30 mln zł, a koszt wykonania nowej wystawy stałej to ok. 2,6 mln zł.

Ten ogrom prac to znakomite podsumowanie 45 lat pracy Muzeum, które właśnie w październiku obchodzi swój jubileusz powstania. Wszystko to sprawia, że nasza perła łódzkiej architektury - Pałac Izraela Poznańskiego - lśni jeszcze piękniej niż dotychczas. Dzięki zadbaniu o standardy sanitarne wizyta w odnowionym Muzeum Miasta Łodzi będzie zatem wyjątkową i bezpieczną lekcją łódzkiej historii.

Historia "łódzkiego Luwru"

Pałac Izraela Poznańskiego jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych i najcenniejszych zabytków Łodzi. Jego budowy podjął się Izrael Kalmanowicz Poznański, który w 1877 roku kupił dom stojący na rogu ul. Ogrodowej i Stodolnianej. To właśnie ten dom stał się zaczątkiem wielkiego pałacu.

Pierwszy projekt pałacu z 1888 roku jest dziełem Hilarego Majewskiego. Po dziesięciu latach obiekt został zmodyfikowany i rozbudowany przez Juliusza Junga architekta ze Stuttgartu i inżyniera Dawida Rosenthala. Obecną formę architektoniczną fasad i stylowo eklektycznych wnętrz pałac otrzymał dopiero po przebudowie w latach 1901-1903. Autorem projektu był architekt Adolf Zeligson.

Polecane aktualności

Kwesta na rzecz ratowania zabytków łódzkiego Starego Cmentarza w tym roku online

Tomasz Walczak / BRP

Tegoroczna, już 26. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej w... więcej

Czynsze za symboliczną złotówkę dla łódzkiej gastronomii i klubów fitness

BRP

Prezydent Miasta Łodzi podjęła decyzję o obniżce czynszów do symbolicznej złotówki dla łódzkiej... więcej

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny

Jolanta Baranowska / BRP

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny, którym będzie transportowało pacjentów... więcej

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (27.10)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... więcej

Zajęcia on line w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łodzi

MOSiR

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji od dziś startuje z zajęciami on-line na facebooku. więcej

Kontakt