Łódzki Panel Obywatelski - reaktywacja

Łódzki Panel Obywatelski „Zieleń w mieście” – reaktywacja. Jako pierwsi w Polsce, a trzeci w Europie – startujemy z panelem obywatelskim w formie online. Do tej pory żadne miasto w naszym kraju nie podjęło się przeprowadzenia takiego procesu.

- Mimo epidemii korona wirusa zdecydowaliśmy się ruszyć na nowo z pracami nad panelem obywatelskim. Zaczęliśmy od porozmawiania ze wszystkimi panelistami – zadając im proste pytanie – czy chcą kontynuować prace nad panelem w nowej formie. Nasze zdziwienie i radość były ogromne, bo prawie wszyscy odpowiedzieli zdecydowane „tak”. A więc – nie ma na co czekać – opowiada Katarzyna Dyzio z-ca dyr. Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.

Nowa formuła będzie prosta. Spotkania z ekspertami, które w pierwotnym założeniu miały się odbywać na dużej sali obrad UMŁ (zorganizowane zostało jedno takie spotkanie – jeszcze przed ogłoszeniem pandemii), teraz będą przeniesione do Internetu. Paneliści każdorazowo będą mieli tydzień na zapoznanie się z opublikowanymi nagraniami, prezentacjami i materiałami, tak by móc później dyskutować o nich w mniejszych grupach. Natomiast spotkania, które miały mieć charakter warsztatowy (tzw. spotkania deliberacyjne), odbędą się na specjalnych platformach, w kilku mniejszych grupach, w taki sposób, by uczestnicy spotkań, mogli ze sobą swobodnie rozmawiać i wymieniać się swoimi spostrzeżeniami.

- Nie wykluczamy, że ostatnie spotkania może będą mogły być zorganizowane na żywo, face to face, tak jak w pierwotnym wariancie. Ale każdorazowo przed podjęciem takiej decyzji, będziemy mieli na względzie przede wszystkim zdrowie dobro naszych panelistów – informuje Katarzyna Dyzio.

Kilkoro panelistów zgłosiło brak sprzętu lub umiejętności korzystania z Internetu. Dla każdej z tych osób będzie zapewniony zarówno sprzęt, jak i kompleksowa pomoc w obsłudze.

Trwają prace przygotowawcze. Pierwsze ze spotkań internetowych odbędzie się najprawdopodobniej w maju.

Łódzki Panel Obywatelski obejmuje tematykę – przeciwdziałania suszy w mieście, a także wspólnego z mieszkańcami - kształtowania zieleni oraz poprawy jej stanu w mieście. W związku z koronawirusem, panel w nowej formule zakończy się jesienią tego roku.

Polecane aktualności

 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

TUVIM – najpiękniejsza łódzka biblioteka

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

W centrum Łodzi przy ul. Tuwima 46 powstała supernowoczesna biblioteka miejska z zielonym patio i... więcej

Katarzyna Dyzio, z-ca dyr. Biura do Spraw Partycypacji Społecznej UMŁ i Damian Raczkowski – przewodniczący komisji ds. budżetu obywatelskiego -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Ostatni weekend na składanie projektów w budżecie obywatelskim

Agnieszka Rutkowska / BRP

Już tylko do poniedziałku można składać projekty w tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu... więcej

Pożyczki dla przedsiębiorców umorzone z urzędu. Na jakich warunkach można skorzystać ze wsparcia?

Anna Janocha / BKSiDŁ

Mikroprzedsiębiorcy mają powody do zadowolenia. Udało się zlikwidować biurokratyczne formalności.... więcej

Wybory prezydenckie w Łodzi. Ważne informacje dla wyborców przed II turą głosowania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Zbliża się druga tura wyborów prezydenta RP, która odbędzie się w niedzielę 12 lipca, w godz. 7.00 –... więcej

Piotrkowska Otwarta – z kulturą w podwórkach

Daria Głowacka / ŁCW

Po wymagającym czasie epidemii, Łódzkie Centrum Wydarzeń wraca z organizacją imprez na żywo. Pod... więcej

Kontakt