Łódzkie filmy z Oscarami. Zobacz, które plenery znasz z nagrodzonych produkcji

„Ida”, „Tango”, „Ziemia obiecana”, „Zimna wojna” to tylko część tytułów, do których zdjęcia nakręcono w Łodzi. Odkryj filmową historię miasta idąc jedyną w Polsce filmową ścieżką Oscarową.

Oscarowy szlak po Łodzi -  fot. Łódź.pl
Oscarowy szlak po Łodzi , fot. Łódź.pl

Szlak Łodzi Miasta Filmu UNESCO to propozycja dla łodzian i turystów, miłośników kina, ale także dla wszystkich tych, którzy chcieliby poznać mniej znaną historię miasta i odwiedzić miejsca, w których powstały sceny do wyjątkowych tytułów. Szlak pozwala odkryć filmowe dziedzictwo Łodzi - miasta należącego do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie filmu.

- Szlak Łodzi Miasta Filmu UNESCO to projekt w sposób naturalny wpisujący się w mapę historyczno – kulturową naszego miasta. Każdy kto myśli o Łodzi myśli o filmie. Nie każdy jednak wie, że wszystkie polskie tytuły, które otrzymały nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej, zostały zrealizowane w naszym mieście, przy udziale łódzkich producentów, twórców i specjalistów. Dlatego warto odkrywać miejsca i historie towarzyszące powstaniu najgłośniejszych tytułów polskiej kinematografii. mówi Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi.

Pierwszym spacerem przygotowanym w ramach Szlaku jest ścieżka zatytułowana „Łódź Oscarowa”. Wiedzie ona przez miejsca realizacji filmów uhonorowanych nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej lub do niej nominowanych. Na spacer składa się dziesięć wyjątkowych obiektów. Od kamienicy, w której mieszkała filmowa ciotka Idy - Wanda Gruz, aż do Parku Staromiejskiego, pod którym rozgrywały się sceny filmu nominowanego do Oscara - „W ciemności” Agnieszki Holland. Po drodze, warto odwiedzić Muzeum Miasta Łodzi i zobaczyć oryginalną statuetkę Oscara, przyznaną twórcom filmu dokumentalnego „Artur Rubinstein - l'amour de la vie”.

Planując swój spacer można skorzystać z narzędzi internetowych dostępnych na stronie projektu, wybrać wycieczkę z dedykowanej oferty Łódzkiej Organizacji Turystycznej lub PTTK oddział łódzki lub otrzymać wydrukowaną mapę u jednego z partnerów.

Prawdziwą gratkę dla miłośników filmu i historii kina stanowić będzie audio przewodnik autorstwa Michała Oleszczyka, będący dźwiękowym uzupełnieniem Szlaku. Autor znany z projektu Spoiler Master zabiera słuchaczy w podróż śladami najsłynniejszych łódzkich lokacji, zdradza tajemnice związane z łódzkimi tytułami i przenosi w wyjątkowy świat kina, do którego na co dzień nie mamy dostępu.

- Ścieżka „Łódź Oscarowa” to pierwsza z proponowanych przez nas tras pieszych. Chcemy aby Szlak Łodzi Miasta Filmu był projektem rozwojowym, z czasem, rozbudowywanym o kolejne trasy tematyczne po filmowej Łodzi. mówi Monika Głowacka, kierownik Łódź Film Commission, EC1 Łódź - Miasto Kultury.

Projekt powstał z inicjatywy Urzędu Miasta Łodzi. Jest realizowany przez EC1 Łódź - Miasto Kultury/Łódź Film Commission we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej, Łódzką Organizacją Turystyczną i PTTK Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza.

Opis spaceru znajduje się pod linkiem: lodzcityoffilm.com/szlak_miasta_filmu/spacery/

Zobacz także

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

Kontakt