Łódzkie wody jeszcze czystsze. 3 miliony na wspólny projekt Politechniki Łódzkiej i GOŚ

Politechnika Łódzka i Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi rozpoczynają współpracę dotyczącą opracowania systemu monitoringu, wczesnego ostrzegania i zrównoważonego zarządzania dla oczyszczalni ścieków. Efektem ma być zminimalizowanie ilości zanieczyszczeń trafiających do środowiska wodnego z obszarów zurbanizowanych.

Umowę o współpracy przy realizacji projektu „Opracowanie systemu monitoringu, wczesnego ostrzegania i zrównoważonego zarządzania dla oczyszczalni ścieków minimalizującego emisję zanieczyszczeń do środowiska wodnego z obszaru zurbanizowanego” podpisali: Joanna Błaszczyk-Skalska, prezes Zarządu GOŚ oraz prof. Grzegorz Sabiniak, dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych Politechniki Łódzkiej.

System monitoringu, pozwoli na optymalne sterowanie procesami oczyszczania, tak by ten dostosowany był do ilości i typu zanieczyszczeń trafiających do oczyszczalni. W przyszłości będzie mógł być wdrożony przez przedsiębiorstwa komunalne odpowiedzialne za zbieranie, transport i oczyszczanie ścieków miejskich.

Wspólnie opracują go naukowcy z Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych PŁ oraz specjaliści z Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Projekt o wartości niemal trzech milionów złotych finansowany jest ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 i został przyznany w konkursie „Regionalne Agendy Naukowo-Badawcze”.

Jak  to będzie wyglądało w praktyce?

System będzie wykorzystywał dane pochodzące z istniejącego już w mieście opomiarowania przelewów burzowych i deszczomierzy. Dodatkowo w ramach projektu zostaną wykonane cztery stanowiska pomiarowe z sondami on-line mierzącymi stężenia wybranych wskaźników zanieczyszczeń ścieków w sieci kanalizacyjnej.

Uzyskane dane będą wykorzystane przez system informatyczny, prognozujący na bieżąco ilość ścieków i skład zanieczyszczeń na trafiających do oczyszczalni. Umożliwi to – na bieżąco -  ostrzeżenie przed zjawiskami, które mogą mieć negatywny wpływ na proces oczyszczania ścieków, np nagłym dopływem substancji toksycznych dla procesu biologicznego oczyszczania, czy przeciążeniem hydraulicznym, które może nastąpić w czasie opadów atmosferycznych. To ważne, szczególnie przypadku kanalizacji, w której ścieki bytowo-gospodarcze i wody opadowe płyną wspólnym kanałem.

Dodatkowo, zgromadzone dane w przyszłości posłużą jako baza do dalszych analiz związanych z modernizacją lub rozbudową obiektu oraz jego dostosowaniem do zmian klimatycznych, urbanizacyjnych i wymagań związanych z ochrona środowiska.

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

Kontakt