Łódzkiej wodzie przyglądają się naukowcy z łódzkich uczelni

Łódzka woda badana jest na każdym etapie, począwszy od wody ujmowanej w studniach, aż po wodę, która jest wtłaczana do sieci wodociągowej. Łącznie w około 100 miejscach badane jest 100 parametrów wody.

dr inż. Jarosław Sowiński z Wydziału Inżynierii Procesowej i Środowiska Politechniki Łódzkiej -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Łódzka woda badana jest na każdym etapie, począwszy od wody ujmowanej w studniach, aż po wodę, która jest wtłaczana do sieci wodociągowej , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

- Łódzka woda jest monitorowana od samego ujęcia, aż do gotowego surowca, dostarczanego do domów. Czuwają nad tym cztery laboratoria, które sprawdzają około 100 różnych parametrów łódzkiej wody – informuje Igor Mikinka – szef Działu Laboratoryjnego w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji.

 - Niezwykle istotny jest sposób dostarczenia wody. W moim przekonaniu nie ma lepszego sposobu dostarczenia wody do odbiorcy jakim jest każdy z nas, jest sieć wodociągowa. Po pierwsze jest to najtańszy sposób, nie ma tańszej wody, niż woda kranowa. Po drugie jest to sposób najbezpieczniejszy, dlatego że żadna inna woda, np. woda butelkowana nie jest monitorowana w trakcie dostawy, a woda wodociągowa jest. Mamy punkty kontrolne, które to kontrolują. Po trzecie jest najbardziej ekologiczna – mówi dr inż. Jarosław Sowiński z Wydziału Inżynierii Procesowej i Środowiska Politechniki Łódzkiej, prodziekan do spraw kształcenia.

Łódzka woda ma porównywalne wartości z butelkowanymi wodami źródlanymi, a niejednokrotnie jej skład przewyższa ilością cennych minerałów.

- Wartość tych związków mineralnych jest optymalna dla zdrowia. Łódzka woda jest wodą niskosodową, co oznacza, że jest wskazana dla osób z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, czy cukrzycą. - informuje Igor Mikinka.

Na jej skład ma wpływ to, skąd jest pozyskiwana. Zbadali to dokładnie naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Woda dla Łodzian pozyskiwana jest z małej niecki łódzkiej. To w istocie mała obszarowo, ale jednocześnie głęboka struktura hydrogeologiczna o skomplikowanej budowie, która determinuje osobliwe w skali kraju zróżnicowanie wód podziemnych. Płytsze wody są starsze i mają więcej rozpuszczonych minerałów, niż głębsze, które są młodsze i słabiej zmineralizowane. Miejskie studnie ujmują i jedne, i drugie, dzięki czemu w Łodzi spożywamy oryginalny „miks” starego z młodym, i słodkiego z jeszcze słodszym (w skali zmineralizowania wód). Takiej wody nie ma żadne z dużych polskich miast, w znacznym stopniu opierających swój byt na silnie uzdatnionych wodach powierzchniowych. Tam woda butelkowana ma sens… -  informuje dr hab. Maciej Ziułkiewicz z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Fakty i mity o wodzie

Jednym z mitów jest kamień pojawiający się w czajniku. A to nic innego jak magnez i wapń wytrącający się podczas gotowania. W wyniku tego powstaje osad, mylnie uważany za szkodliwy kamień.

Łódzka woda zawiera – 71 mg wapnia, 6,7 mg magnezu, 5,5 mg sodu, 1,1 mg potasu – to wartości wyższe lub porównywalne z butelkowanymi wodami mineralnymi.

Polecane aktualności

Centrum Rentgenowskie w poradni przy al. Piłsudskiego 157 -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

W miejskiej poradni zdrowia powstało nowoczesne Centrum Rentgenowskie

BRP

W poradni przy al. Piłsudskiego 157 należącej do Miejskiego Centrum Medycznego Widzew powstało... więcej

Festiwal Światła 2019 na ul. Piotrkowskiej (zdjęcie archiwalne) -  fot. Archiwum UMŁ

W Łodzi łączą się dwie instytucje i pięć domów kultury. Cel - większa dostępność kultury w dobie pandemii

BRP

Sieciowanie instytucji kultury to połączenie dwóch silnych ośrodków kultury w Łodzi (Akademickiego... więcej

Policjanci i kontrolerzy MPK sprawdzają, czy pasażerowie zakrywają usta i nos w pojazdach komunikacji miejskiej -  fot. MPK-Łódź

Policja i MPK–Łódź sprawdzają czy pasażerowie noszą maseczki

MPK-Łódź

Wielu pasażerów MPK–Łódź nie zakrywa ust i nosa podczas podróży komunikacją miejską. Często co... więcej

Ulica Wólczańska przy zbiegu z al. Mickiewicza (na razie jednokierunkowa) -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Zmiany w organizacji ruchu w centrum. Wólczańska i 6 Sierpnia będą dwukierunkowe

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Pod koniec sierpnia pojawią się zmiany w organizacji ruchu na ul. Wólczańskiej i ul. 6 Sierpnia,... więcej

Wnętrze biblioteki przy ul. Tuwima 46 -  fot. Archiwum UMŁ

Biblioteka dla każdego - nowy projekt Biblioteki Miejskiej w Łodzi

Biblioteka Miejska w Łodzi

Biblioteka Miejska w Łodzi od września będzie realizować projekt "Biblioteka dla każdego". Zdobyła... więcej

Kontakt