Ma uprościć załatwianie spraw urzędowych. Od marca będą wydawane e-dowody

Bezpieczna komunikacja elektroniczna z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi oraz szybsze odprawy na lotniskach - to tylko niektóre z ułatwień nowego dokumentu. E-dowód ma nie tylko potwierdzać naszą tożsamość i obywatelstwo, ale też uprościć załatwianie spraw urzędowych, przydać się przy podpisywaniu elektronicznych dokumentów, a w przyszłości przyspieszyć wizytę u lekarza.

Ma uprościć załatwianie spraw urzędowych. Od marca będą wydawane e-dowody -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Ma uprościć załatwianie spraw urzędowych. Od marca będą wydawane e-dowody , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

To koniec ery "starych" dowodów. Od marca będą wydawane dowody z chipem. Co istotne, nie będziemy musieli wymieniać dotychczas posiadanych dokumentów, które  zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. E-dowód posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego, a dodatkowo dzięki warstwie elektronicznej stanowi idealne narzędzie komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami.

- Dowód z warstwą elektroniczną zwany e-dowodem jest wspólnym projektem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Ustawa zmieniająca dotychczasową ustawę o dowodach wchodzi w życie 4 marca i od tej daty rozpoczynamy wydawanie nowych dokumentów - zapowiada Beata Adamkiewicz, z-ca dyr. Wydziału Spraw Obywatelskich UMŁ i dodaje: - Dowód osobisty z warstwą elektroniczną różni się od dowodów aktualnie wydawanych tym, że posiada warstwę graficzną, czyli tą widoczną z zewnątrz i warstwę elektroniczną, która umożliwia korzystanie z usług e-urzędu.

Nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną pod względem graficznym będzie przypominał swojego analogowego poprzednika. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu będzie numer CAN, który umożliwi skorzystanie z elektronicznych funkcji e-dowodu oraz ochroni dokument przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osobę niepowołaną. Na awersie e-dowodu znajdą się również: imię, nazwisko, data urodzenia, płeć i obywatelstwo. Oprócz tego widnieć będzie tam numer dowodu osobistego oraz termin jego ważności. Rewers dokumentu będzie zawierał numer PESEL, miejsce urodzenia i nazwisko rodowe posiadacza, a także imiona jego rodziców. Zamieszczona zostanie tam również data wydania dokumentu oraz organ wydający.

Jak informuje Krystyna Jersak, kierownik Oddziału Dowodów Osobistych WSO UMŁ, wnioski na podstawie nowego wzoru będzie można składać od 4 marca 2019 r. Tak jak dotychczas wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć osobiście w dowolnym organie gminy na terenie Polski. W Łodzi wnioski o wydanie dowodu przyjmowane są w 6 lokalizacjach (ul. Zachodnia 47, al. Politechniki 32, ul. Krzemieniecka 2B, ul. Piotrkowska 153, al. Piłsudskiego 100, ul. Piotrkowska 110). Wniosek można złożyć w formie papierowej, jak również w postaci elektronicznej. Konieczne jest również załączenie fotografii w obwiązującym formacie. Pierwsze e-dowody trafią do rąk łodzian po 10 marca br.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Zrewitalizowane wnętrza EC1 -  fot. Archiwum UMŁ

EC1 zaprasza na najbardziej kreatywne półkolonie w Łodzi. Ruszyły zapisy

EC1

Ruszyły wstępne rezerwacje na najbardziej kreatywne półkolonie w mieście! EC1 zaprasza dzieci w... więcej

Ponad 200 placów zabaw i siłowni plenerowych ponownie otwartych

Monika Pawlak

Już w weekend do dyspozycji najmłodszych łodzian zostaną oddane place zabaw na terenach... więcej

Łódzki Panel Obywatelski "Zieleń w mieście" przeniósł się on-line -  fot. UMŁ

Zapraszamy na spotkanie on-line Łódzkiego Panelu Obywatelskiego w temacie suszy

Olga Zuchora / BPS

W sobotę zapraszamy do oglądania na żywo spotkania Łódzkiego Panelu Obywatelskiego "Zieleń w... więcej

Podwórko przy ul. Piotrkowskiej 102 przejdzie metamorfozę (wizualizacja) -  mat. UMŁ

Łódź rewitalizacja. Jak będzie wyglądało podwórko przy ul. Piotrkowskiej 102 po remoncie?

Małgorzata Loeffler / ZIM

Adres Piotrkowska 102 zna każdy łodzianin. To właśnie tu od 1996 roku mieści się klub Łódź Kaliska.... więcej

Łódź walczy z suszą. Uniwersytet Medyczny pomaga w podlewaniu drzew

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Uniwersytet Medyczny w Łodzi przekazał miastu setki tysięcy litrów wody do podlewania drzew. W jej... więcej

Kontakt