Małe łódzkie metro

Po uruchomieniu nowego dworca Fabryczna, naturalną kontynuacją jest budowa tunelu średnicowego, który oprócz ważnego znaczenia dla infrastruktury kolejowej będzie miał również do spełnienia istotne funkcje dla usprawnienia komunikacji miejskiej

- Intensyfikujemy prace związane z przebudową naszego miasta. Po uruchomieniu nowego dworca Fabryczna, naturalną kontynuacją jest budowa tunelu średnicowego, który oprócz ważnego znaczenia dla infrastruktury kolejowej będzie miał również do spełnienia istotne funkcje dla usprawnienia komunikacji miejskiej. Trzy stacje będą wyznaczały trasę naszego małego metra - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Jak poinformował dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Grzegorz Nita, ogłoszono już przetarg na wykonanie tunelu pod miastem, który od dworca Łódź Fabryczna będzie prowadził przez centrum, w kierunku Manufaktury, by finalnie spiąć trasy kolejowe ze stacją Łódź Żabieniec i dworcem Kaliskim. Przystanek w śródmieściu zlokalizowany będzie u zbiegu al. Kościuszki i ul. Zielonej z peronem na głębokości 30 metrów pod ziemią. Kolejna stacja planowana jest w rejonie ulic Ogrodowa-Karskiego w pobliżu ogrodów przy ul. Drewnowskiej.
Tunel będzie miał długość ponad 4 km i będzie drążony tarczą DPM o średnicy 11 m, a w kilku miejscach realizowany będzie metoda odkrywkową. Specjalny przekop powstanie pod al. Włókniarzy. Strategiczna inwestycja o wartości 2 mld zł powinna zostać zrealizowana przed targami International Expo w 2022 r.

Polecane aktualności

Kwesta na rzecz ratowania zabytków łódzkiego Starego Cmentarza w tym roku online

Tomasz Walczak / BRP

Tegoroczna, już 26. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej w... więcej

Czynsze za symboliczną złotówkę dla łódzkiej gastronomii i klubów fitness

BRP

Prezydent Miasta Łodzi podjęła decyzję o obniżce czynszów do symbolicznej złotówki dla łódzkiej... więcej

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny

Jolanta Baranowska / BRP

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny, którym będzie transportowało pacjentów... więcej

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (27.10)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... więcej

Zajęcia on line w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łodzi

MOSiR

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji od dziś startuje z zajęciami on-line na facebooku. więcej

Kontakt