Mamy plan na Stare Polesie

W marcu radni zajmą się uchwałą dotyczącą planów miejscowych dla Starego Polesia. Jak będzie się zmieniała zachodnia część centrum Łodzi?

fot. Stefan Brajter / Archiwum UMŁ
Przygotowane plany dla tzw. Zielonego Polesia dążą do przekształcenia terenu w przestrzeń przyjazną mieszkańcom.

Miejska Pracownia Urbanistyczna przygotowała nowe projekty zagospodarowanie przestrzennego dla terenów Starego Polesia i Polesia Widzewskiego. Teraz zajmie się nimi Rada Miejska.

Trzy plany obejmują strategiczny obszar miasta - Stare Polesie, bardzo istotną część Łodzi, którą zamieszkuje prawie 40 tys. osób.

Przygotowane plany dla tzw. Zielonego Polesia dążą do przekształcenia terenu w przestrzeń przyjazną mieszkańcom. Zabudowa ma być głównie mieszkaniowa, wielorodzinna, pierzejowa. Priorytetem jest myślenie o zmianie ruchu komunikacyjnego w tym obszarze. Przestrzeń ma się też zazielenić. W tej chwili zieleń na Starym Polesiu zajmuje ok. 1,5 ha, po zrealizowaniu założeń planistycznych będzie zajmować ok. 11,7 ha. To o 646 proc. więcej.

- Struktura Zielonego Polesia jest charakterystyczna z punktu widzenia już mocno wykreowanych kwartałów, ale niedoinwestowanych w znacznym stopniu pod względem budowlanym i pod względem jakości dla mieszkańców. Jest dużo działek, które czekają na uzupełnienie zabudową – mówiła wicedyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Tomczak.

Zielone Polesie ma powstać poprzez tworzenie parków kieszonkowych, czy tworzenie systemu dróg-ogrodów, których ma być ponad 5 km. Ważne jest stworzenie ringu komunikacyjnego, który pozwoli uspokoić ulice wewnątrz obszaru ograniczonego ulicami: Karskiego/Żeromskiego, trasą W-Z, Kościuszki i Ogrodową. Propozycją jest również odzyskanie jako przestrzeni publicznej rynku Barlickiego, czyli zmiana charakteru tego miejsca. Projekty były konsultowane z konserwatorem zabytków.

- Co ważne dla Zielonego Polesia przygotowano program inwestycji, jest ich 158 i maja być sukcesywnie realizowane w najbliższej dziesięciolatce. To nie jest krótki, ale też nie długi okres czasu na tak dużą dzielnicę – podkreśla Anna Tomczak.

Czwarty plan zlokalizowany jest po wschodniej stronie strefy śródmiejskiej - na Polesiu Widzewskim, ma inną charakterystykę, ponieważ przeznacza tereny głównie na działania inwestycyjne. Plan kreuje nowe przestrzenie publiczne, którymi są drogi wewnętrzne i dojazdowe, udrażniające ten kwartał.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt