Metamorfoza zabytkowej kamienicy: patio, siłownia, garaże

Jest kolejny przykład na to, jak gminny program rewitalizacji Łodzi uzupełniają inwestycje prywatnego kapitału. Właśnie rozpoczął się remont opuszczonej co najmniej od kilkunastu lat kamienicy przy ul. Nawrot 34, za czym stoi łódzka firma Rock Development.

Tak po remoncie ma wyglądać kamienica przy ul. Nawrot 34
10 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Kamienica ma około 110 lat. Według zapisów gminnej ewidencji zabytków wzniosło ją małżeństwo Chil Majer i Chaja-Helena Lenga, którzy w 1911 r. posiadali projekt, sporządzony przez architekta Augusta Fürhelma na budowę tam 3-piętrowego, frontowego domu z takimi samymi oficynami (wcześniej na posesji działała kuźnia, stolarnia, a jeszcze w 1909 r. fabryka gilz do papierosów). Historia budynku nie jest zbyt dobrze znana. Ostatnim jej właścicielem było Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które nawet miało zamiar ją remontować, lecz sprzedało obiekt firmie Rock Development.

Zielone tarasy i sąsiedztwo parku

Teraz nieruchomość ma zyskać drugą młodość, bo nowy inwestor ma śmiały plan jej odnowy i rozbudowy. Budynek frontowy wraz z bocznymi oficynami zostaną gruntownie wyremontowane (wraz z konserwatorską renowacją fasady) oraz nadbudowane do wysokości 5 kondygnacji. W głębi posesji, od strony parku im. Sienkiewicza, z którym nieruchomość sąsiaduje, wzniesiona zostanie zupełnie nowa oficyna, która dopełni zabudowy działki. Tak powiększona kamienica znów będzie pełnić funkcje mieszkalne, jedynie na parterze od frontu zaplanowano dwa lokale użytkowe dla handlu lub usług. Resztę parteru stanowić będzie garaż z miejscami parkingowymi dla aut mieszkańców. Jego dach zostanie obsadzony roślinnością, dzięki czemu dom zyska przyjazne lokatorom wewnętrzne patio na wysokości pierwszego piętra. Dodatkowe enklawy zieleni powstaną na dachach, które zmienią się w zielone tarasy, będące ekskluzywnymi dodatkami do wybranych mieszkań na górnych kondygnacjach. 

Detale powrócą na fasadę

W piwnicy kamienicy frontowej powstanie siłownia do użytku lokatorów. Bezpośrednie sąsiedztwo parku im. Sienkiewicza umożliwi inwestorowi budowę wyjścia z posesji do tej enklawy zieleni. — Pracy jest bardzo dużo, bo dawne zabudowania były już w bardzo złym stanie. Drewniane stropy ledwo trzymały dach, który w pierwszej kolejności trzeba odtworzyć zaraz po nadbudowaniu istniejących budynków — mówi Paweł Bulski z Rock Development.

W zniszczonych wnętrzach trudno liczyć na jakieś zdobnicze pamiątki z przeszłości. Co innego front kamienicy, kiedyś był ponoć bogaty w detale architektoniczne. Ma zostać starannie odrestaurowany.

Koniec remontu przewidziany jest na początek 2023 r.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt