Miasto apeluje o przywrócenie zasiłku opiekuńczego rodzicom przedszkolaków

Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego pozostały tylko dwa tygodnie, a wciąż nie wiadomo, w jaki sposób będą funkcjonować przedszkola. Obowiązujące przepisy mówią, że w grupie może być 25 dzieci, ale konieczność zachowania dystansu społecznego sprawia, że w placówkach będzie miejsce dla około 8 tysięcy najmłodszych. A co z pozostałymi 10 tys., które mają zapewnione miejsce w placówce publicznej?

Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka i Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ -  fot. Monika Pawlak / UMŁ
Łódź apeluje o przywrócenie zasiłku opiekuńczego rodzicom przedszkolaków , fot. Monika Pawlak / UMŁ

- Dlatego zwracam się z pismem do ministra edukacji, aby jak najszybciej podjął decyzję o przywróceniu zasiłku opiekuńczego rodzicom najmłodszych dzieci. Nie każdy może poprosić o pomoc babcię czy dziadka, nie wspominając o zatrudnieniu niani, stąd konieczne jest zabezpieczenie w postaci zasiłku - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnica, wiceprezydent Łodzi.

W łódzkich placówkach jest miejsce dla około 18 tys. dzieci i taka liczba powinna rozpocząć od września zajęcia w przedszkolach. Jednak wynikający z przepisów obowiązek zachowania dystansu społecznego sprawia, że niemożliwe będzie przyjęcie wszystkich maluchów.

- W przypadku dzieci 3-,4- czy 5-letnich zachowanie dystansu jest niemożliwe, nie ma chyba dziecka, które posiedzi w jednym miejscu dłużej niż kilka minut. W tej sytuacji wiadomo, że nie każde dziecko będzie chodzić do przedszkola i tym rodzicom należy się wsparcie w postaci zasiłku - dodał Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ.

Zagrożenie epidemiczne spowodowało konieczność ograniczenia liczby miejsc w przedszkolach oraz dostosowania placówek do wymogów sanitarnych. W Łodzi po raz pierwszy latem otwarte są prawie wszystkie przedszkola, nie pracują tylko 33 ze 146, bo są remontowane. Ogółem jest w nich 4 tys. miejsc, a na zajęcia chodzi około 2 tys. maluchów. Ile będzie miejsc od września i ile dzieci będzie w placówkach - nie wiadomo.

- Dyrektorzy przedszkoli mają teraz ogromny problem organizacyjny, bo muszą powiadomić rodziców, do której grupy trafi we wrześniu ich dziecko. A jak mają to zrobić skoro nie wiedzą, jakie obostrzenia będą obowiązywać? I ile dzieci przyjmą? - dodała Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Dyrektor Bors zwrócił uwagę, że tylko lekarze, specjaliści od epidemii lub minister zdrowia po konsultacjach z odpowiednimi służbami mogą zdecydować o ewentualnym zniesieniu dystansu społecznego. A w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości wskazania, które dzieci należałoby przyjąć w pierwszej kolejności.

- Z tego powodu apelujemy o przywrócenie zasiłku opiekuńczego, bo to jedyna forma pomocy dla rodziców w obecnej sytuacji. Nie będą pracować, bo będą musieli zająć się dzieckiem, a nie zostaną pozbawieni środków do życia - dodał dyrektor Bors.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Odsłonięcie gwiazdy Michała Szewczyka -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Barbara Połomska i Michał Szewczyk w Alei Gwiazd

NCKF

W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostaną odsłonięte gwiazdy Barbary Połomskiej i... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Wkrótce przetarg na remont Wigencji

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto ma już gotowy projekt na rewitalizację dawnej fabryki Wigencja. W przyszłym tygodniu... więcej

Stacja ładowania elektrycznych autobusów Volvo

MPK – Łódź kupiło ładowarki do pierwszych autobusów elektrycznych

MPK – Łódź

Wkrótce Łódź dołączy do miast z autobusami zasilanymi prądem. Ładowarki do 17 autobusów Volvo... więcej

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Za kilka dni oddany zostanie do użytku wyremontowany odcinek ul. Sienkiewicza pomiędzy trasą W-Z i... więcej

Łódź dofinansuje zakup urządzeń do gromadzenia deszczówki

Łódź daje pieniądze na łapanie deszczówki

Jakub Paduch/WKŚ

Do 16 października można składać wnioski o dofinansowanie urządzeń do gromadzenia deszczówki.... więcej

Kontakt