Miejski podwórzec, awangardowe elewacje, zielone podwórka i pasaż Hilarego Majewskiego – metamorfoza ulicy Włókienniczej przyspiesza

Zdejmujemy zły urok z jednej z najbardziej zaniedbanych ulic w centrum i zmieniamy ją w wizytówkę rewitalizacji. Zakończyliśmy generalny remont dwóch kolejnych kamienic przy ulicy Włókienniczej.

– Metamorfoza ulicy Włókienniczej przyspiesza. Zmieniamy jedną z najbardziej zaniedbanych ulic w śródmieściu w wizytówkę łódzkiej rewitalizacji. Łącznie w tym miejscu wyremontujemy 13 kamienic, powstaną w nich 223 komfortowe mieszkania komunalne, 5 lokali chronionych, 3 lokale z funkcjami społecznymi oraz 32 lokale dla mikroprzedsiębiorców. Wartość wszystkich inwestycji przy Włókienniczej to 90 mln zł. Łódź jest szczególnym miastem, z bogatą awangardową tradycją. Rokrocznie łódzkie uczelnie artystyczne opuszczają pełni energii i zapału młodzi ludzie. Mam nadzieję, że to miejsce będzie właśnie dla nich, że znajdą tu swoje miejsce. Jestem przekonana, że to miejsce ożyje nową energią – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Zmieniają się nie tylko kamienice, ale i sama ulica Włókiennicza. Zyska ona nową nawierzchnię, pojawi się dużo zieleni, wśród której pojawią się 34 ławki uliczne, 9 ławek betonowych i 20 stojaków rowerowych. Pod numerem 19 powstanie park kieszonkowy z bezpiecznym placem zabaw. Park będzie miał 5 tys. m kw. powierzchni.

Nową zieleń na ulicy Włókienniczej stworzy 6 grusz drobnoowocowych, 24 tulipanowce amerykańskie, 72 hortensje, 23 piwonie, 34 liliowce oraz kilka tysięcy mniejszych krzewów i bylin.

Będzie też fontanna mgiełkowa i „zielona ściana” z roślinnością na specjalnej konstrukcji, Na 11 słupach zainstalowane zostanie też nowoczesne oświetlenie uliczne. Całość uzupełni 15 koszy ulicznych.

Dodatkowo w ramach przebudowy ul. Włókienniczej powstanie iluminacja budynków pod numerem 11 oraz 15. Zostanie ona wykonana naświetlaczami o neutralnej barwie światła umieszczonymi na słupach oświetleniowych na wysokości 6 m w formie iluminacji zalewowej (tak jak pałac Poznańskiego).

Podświetlone zostaną też koron drzew – wykorzystane do tego zostaną naświetlacze typu LED RGB montowane w kratach ochronnych pod wszystkimi drzewami. Pod wybranymi drzewami przewiduje się montaż dwóch opraw w zasięgu korony drzewa - strumień światła skierowany pionowo w górę lub w stronę pnia drzewa.

W ramach przebudowy Pasażu Majewskiego przygotowana zostanie również iluminacja zielonych ścian oprawami typu „marker świetlny” montowanymi w podłożu.

Z ulicy Włókienniczej do ulicy Stefana Jaracza będzie się można dostać przez pasaż Hilarego Majewskiego, gdzie od kilku miesięcy trwają intensywne prace budowlane.

Charakterystyczne, ale też zrujnowane komórki na tyłach kamienic przy ul. Włókienniczej zostały wyburzone i w ich miejscu powstaje nowa zielona przestrzeń przyjazna dla mieszkańców. Właśnie trwa nasadzanie zieleni: 13 grusz drobnoowocowych, 11 tulipanowców amerykańskich, 6 klonów. Nie zabraknie też licznych krzewów i bylin.

– Ulica Włókiennicza to również zielone podwórka. Zakończyliśmy prace w podwórku przy ulicy Włókienniczej 8 i 6, zaczynamy prace w podwórku pod numerem 4. Pojawią się tu graby i kilkadziesiąt sztuk krzewów i bylin. Zamontowaliśmy stylowe altany z ławkami. Przy ulicy Włókienniczej powstała przyjazna i komfortowa przestrzeń do sąsiedzkich spotkań – dodaje Jerzy Klemm z firmy BUDOMAL.

Włókiennicza 6

Budynek został odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Mieszkania wyposażone są w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Gruntownemu remontowi została poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Budynek uzyskał dostęp do sieci światłowodowej. Istnieje dostęp do parteru budynku frontowego dla osób niepełnosprawnych. Nawierzchnia podwórza została wymieniona i odnowiona. Wykonana jest z kostki kamiennej. Na podwórku pojawiły się ławki, w tym dwie z pergolą oraz altana jako miejsce dla spotkań mieszkańców. Jest również mały plac zabaw i trzepak. Nie zabrakło wiaty na wózki i rowery. Wejście do budynku oraz miejsce spotkań dla mieszkańców, a także wiata na rowery i wózki są oświetlone. W podwórku będą 3 miejsca parkingowe. Ponadto zainstalowane zostały budki lęgowe dla jerzyków oraz innych gatunków ptaków. W budynku powstało: 12 mieszkań komunalnych, w tym 3 o standardzie socjalnym, placówka opiekuńczo-wychowawcza, 4 lokale usługowe przeznaczone na wynajem.

Włókiennicza 8

Budynek został całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Mieszkania wyposażone są w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Łazienki zaopatrzone zostały w wanny lub prysznice, ubikację oraz kompletny zestaw baterii. Gruntownemu remontowi została poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Została wyburzona część budynków gospodarczych. W tych, które pozostały zorganizowane zostało miejsce do wyrzucania odpadków. Budynek uzyskał dostęp do sieci światłowodowej. Nawierzchnia podwórza została wymieniona i odnowiona. Wykonana jest z płyt oraz kostki kamiennej. Na podwórku są ławki, altana jako miejsce spotkań mieszkańców, trzepak oraz wiata jako parking na wózki
i rowery. Na wyznaczonych terenach zielonych zostały posadzone krzewy i drzewa, a wokół nich jest zasiany trawnik. Skonstruowany został trejaż, na którym będą rosły rośliny pnące. Ponadto pojawiły się budki lęgowe dla jerzyków oraz innych gatunków ptaków.

W budynku powstało 12 mieszkań komunalnych, 2 lokale usługowe przeznaczone na wynajem.

Włókiennicza 4

Jeszcze w tym roku oddana będzie kamienica przy Włókienniczej 4.

Kamienica zostanie całkowicie odnowiona oraz podłączona do centralnego ogrzewania. Mieszkania zostaną wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Łazienki zaopatrzone będą w wanny lub prysznice, ubikację oraz kompletny zestaw baterii. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Zlikwidowane zostanie zewnętrzne wejście do piwnic. Budynek uzyska dostęp do sieci światłowodowej.

Nawierzchnia podwórza zostanie wymieniona i odnowiona. Będzie wykonana z kostki kamiennej. Na podwórku będą ławki i altana, jako miejsce spotkań dla mieszkańców oraz trzepak. Na wyznaczonych terenach zielonych zostaną posadzone krzewy, drzewa, a wokół nich będzie zasiany trawnik. Ponadto powstaną budki lęgowe dla jerzyków oraz innych gatunków ptaków. W zachowanych pomieszczeniach gospodarczych powstaną miejsca parkingowe dla rowerów oraz wózków.

W budynku powstanie: 29 mieszkań komunalnych i 2 lokale usługowe przeznaczone na wynajem.


Umowa na remont kamienic przy ul. Włókienniczej 8, 6, 4 opiewa na 22,16 mln zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt