Mieszkanie chronione w kamienicy przy ul. Gdańskiej 8 tętni życiem

W wyremontowanej kamienicy przy ul. Gdańskiej 8 zamieszkało 5 młodych osób z niepełnosprawnościami, które starają się usamodzielnić. To tu powstało dla nich mieszkanie chronione - pięknie urządzone przez zawodowych projektantów. To rewitalizacja w najlepszym wydaniu.

Mieszkanie chronione - Gdańska 8
Mieszkanie w zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Gdańskiej 8 jest pierwszym, prowadzonym przez Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych, mieszkaniem chronionym, sprofilowanym na osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Jest to projekt finansowany przez Urząd Miasta Łodzi.

– Mieszkania chronione to szansa dla osób, które opuszczają placówki wychowawcze, domy dziecka bądź pochodzą ze środowisk, które takiego domu im nie stworzyły. Mieszkanie chronione pozwala żyć we własnym, ciepłym domu, gdzie druga osoba jest przyjacielem, jest kimś na kim można polegać i ufać mu. Jestem zachwycona rewitalizacją, jaką miasto zrobiło i że w tym miejscu możemy dać szansę na nowe życie konkretnym osobom – mówi Agnieszka Niedźwiedzka, prezes Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych.

Mieszkanie w zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Gdańskiej 8 jest pierwszym, prowadzonym przez Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych, mieszkaniem chronionym, sprofilowanym na osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Jest to projekt finansowany przez Urząd Miasta Łodzi.

Beata Sobieraj, koordynator projektu mieszkania chronionego dodaje: – Pierwsi lokatorzy zamieszkali tutaj w grudniu 2020 r. Prowadzimy to mieszkanie jako miejsce wsparcia. Ale nie jest to wsparcie całodobowe. W ciągu dnia mieszkańcy są albo w środowiskowym domu samopomocy, albo tak jak w tym wypadku, większość jeszcze chodzi do szkół. Natomiast w godzinach popołudniowych, w weekendy i w godzinach nocnych są tutaj terapeuci wspierający mieszkańców. Uczą ich samodzielności, robienia samodzielnych zakupów, przygotowywania posiłków, pomagają w porannych przygotowaniach do wyjścia do szkoły, ośrodków dziennych lub do pracy. Wszystko to służy usamodzielnieniu mieszkańców, a nie ich wyręczaniu w codziennych czynnościach.

Jak mówi Zuzia, jedna z mieszkanek, wszyscy mają dyżury i wspólnie dbają o porządek. Janusz, który jako pierwszy zamieszkał na ul. Gdańskiej 8, podkreśla, że mieszkańcy dzielą się pracami i obowiązkami domowymi: – Wykonujemy czynności na przemian, by zobaczyć, w czym jesteśmy lepsi, a z czym gorzej sobie radzimy.

Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich dodaje: – Kamienica przy ul. Gdańskiej 8 była pierwszą kamienicą oddaną w ramach programu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi. Znajduje się w niej 26 komfortowych mieszkań komunalnych oraz filia Biblioteki Miejskiej na parterze. Na zaadoptowanym poddaszu stworzyliśmy wyjątkowe miejsce – mieszkanie chronione dla pięciu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Mieszkanie zostało tak zaprojektowane, że każda z nich ma swój pokój oraz jest kuchnia z aneksem, gdzie mieszkańcy mogą wspólnie spędzać czas.

Remont kamienicy, oddanej do użytku w styczniu 2020 r., kosztował blisko 13 mln. zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Ogrodową, Zachodnią, Legionów, Gdańską wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0003/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

Centrum logistyczne TME

Ludzie będą pracować ramię w ramię z robotami w nowym centrum logistycznym firmy TME

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W podłódzkim Rzgowie powstała najnowsza i jednocześnie największa w historii firmy TME inwestycja.... więcej

Nawet 20 tysięcy na zazielenienie Twojego podwórka!

ZazieleniaMY. Do wzięcia 800 tys. zł. na drzewa, krzewy i klomby tuż pod oknami łodzian

Aleksandra Hac / UMŁ

Na drzewa, krzewy, rabaty i trawniki. Miasto dołoży nawet 20 tysięcy złotych, jeśli chcesz zamienić... więcej

34 Liceum Ogólnokształcące - zawieszenie w obowiązkach dyrektora placówki

34 Liceum Ogólnokształcące - zawieszenie w obowiązkach dyrektora placówki

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi skierowała do Komisji Dyscyplinarnej... więcej

Konferencja prasowa

Będzie zakaz używania dmuchaw do liści w całej Łodzi?

Jacek Słodziński / BPiNM

Rada Miejska w Łodzi skieruje apel do sejmiku Województwa Łódzkiego, by w regionalnym programie... więcej

Trwają prace nad Miejską Strefą Kultury

Trwają prace nad Miejską Strefą Kultury

Sławomir Macias / UMŁ

Projekt utworzenia Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi został zapoczątkowany w 2020 r. Jego celem jest... więcej

Kontakt