Ministerstwo Infrastruktury nie chce "prostować" S8?

Łódź potrzebuje alternatywnego dojazdu do Warszawy. Łódzcy samorządowcy z PO walczą o wybudowanie odcinka drogi ekspresowej S8 między Łodzią a Tomaszowem Mazowieckim.

Tymczasem z odpowiedzi Ministra Infrastruktury z PiS skierowanej do posła PO Cezarego Tomczyka wynika, że... droga ma nie być budowana.

- Wbrew wcześniejszym zapewnieniom - zauważają politycy z PO.

- Autostrada A2 jest zakorkowana. Musimy też odciążyć wschodnią obwodnicę Łodzi. Stolica województwa potrzebuje też szybkiego dojazdu do Tomaszowa Mazowieckiego. Taka droga to rozwój dla całego regionu i nowe miejsca pracy. Do akcji samorządowców z Łodzi dołączyli też włodarze gmin ościenny, którzy również apelują o odciążenie drogi wojewódzkiej z Łodzi do Tomaszowa. W tak ważnej sprawie słyszeliśmy deklaracje łódzkich radnych PiS, że ta inwestycja będzie realizowana. GDDKiA nawet mówiła, że przygotowuje się do realizacji tej inwestycji - mówi Tomasz Kacprzak, radny PO, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

W tą sprawę włączył się również poseł Cezary Tomczyk, który z grupą posłów PO napisał interpelację poselską w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury.

- Odpowiedź jest zaskakująca. Wbrew temu co mówili politycy PiS - ten kluczowy odcinek S8 ma nie być budowany. W piśmie czytamy, iż w związku z tym, że mamy już autostradę A1, i że jest ona blisko potencjalnego odcinka S 8 - resort nie widzi potrzeby takiej przebudowy. To stoi w jawnej sprzeczności z interesami Łodzi oraz wielu ościennych gmin. Pamiętajmy, że Łódź jest jednym z najprężniej rozwijających się miast w Polsce. Dobra komunikacja jest więc tu niezbędna. Chciałbym tylko przypomnieć, że tylko w ciągu pierwszych 500 dni rządu PO i PSL zakontraktowano ponad 1000 kilometrów dróg krajowych i autostrad. A w takim samym okresie rząd PiS - 37 kilometrów. To pokazuje, że nie tylko nie ma decyzji co do kilometrów dróg i obwodnic. Ale nie ma też wizji, jak miałaby wyglądać sieć autostrad w Polsce. Jesteśmy tym zdziwieni. I apelujemy do parlamentarzystów PiS - szczególnie do Pana Wicepremiera Piotra Glińskiego, by wreszcie włączył się aktywnie w promowanie interesów Łodzi. Łódź potrzebuje S8 i S14 oraz jasnego planu komunikacyjnego na przyszłość, ponieważ rozwija się w bardzo szybkim tempie - podkreśla poseł PO Cezary Tomczyk.

Uchwałę w sprawie budowy odcinka S8 podjął też Sejmik Województwa Łódzkiego.

- Bulwersujące jest to, że zarówno radni PiS, jak i GDDKiA twierdzi, że rząd chce budować "wyprostowany" odcinek S 8 - a jest to nieprawda. Wzywamy radnych PiS by włączyli się w działania dla wybudowania potrzebnego odcinka drogi ekspresowej. Ich tani "pijar" szybko wychodzi jako kłamstwo. Przypominamy, że drogi nie mają barw politycznych - dodaje Marcin Bugajski, radny PO z Sejmiku Województwa Łódzkiego.

- Argumentacja Ministerstwa Infrastruktury jest dziwna, ponieważ miejsc, w których planowane są równoległe drogi ekspresowe i autostrady jest kilka, a może nawet kilkanaście. Przypomnijmy chociażby drogę S1 równoległą do drogi A1, przechodzącą dziwnym trafem obok miejscowości Brzeszcz - znanej z tego, że wywodzi się z niej... była Pani Premier. Szczególnie mnie tu dziwi brak reakcji ze strony Posła PiS Waldemara Budy, który twierdzi, że tak "walczy o Łódź", a w tym temacie jakoś dziwnym trafem nabrał wody w usta - zauważa Mateusz Walasek, szef klubu radnych PO w Radzie Miejskiej w Łodzi.

- Oczekujemy jasnej deklaracji ze strony rządu, GDDKiA oraz polityków PiS, że chcą budować odcinek S 8 - podkreślają.

Łukasz Magin, radny i rzecznik Klubu Radnych PiS w Radzie Miejskiej w Łodzi twierdzi natomiast, że "miesiąc temu rozmawiał z dyrektorem łódzkiego oddziału GDDKiA":

- Miałem zapewnienia z jego strony, że prace koncepcyjne w związku z budową odcinka S8 od węzła Łódź Południe w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego trwają, że jest to rozwiązanie brane bardzo poważnie pod uwagę. Zresztą konstrukcja tego węzła przewiduje taką możliwość. Chciałbym też zwrócić uwagę, że problem poruszania się między Łodzią a Warszawą zostanie rozwiązany, ponieważ dokończone zostaną inwestycje wokół stolicy: powstanie odcinek S7 w kierunku Gdańska, zostaną też zakończone prace modernizacyjne na "starym" odcinku S8 - na wylocie z Warszawy w stronę Wrocławia. Już nie wspominając nawet o planach rządu PiS wybudowania po dodatkowym pasie w każdą stronę autostrady między Łodzią a Warszawą. Pragnę więc uspokoić parlamentarzystów i radnych PO. Budowa odcinka S8 nie jest zagrożona. Dodam, że zarówno radni wojewódzcy, jak i miejscy z klubu PiS poparli uchwały w sprawie wyprostowania odcinka drogi ekspresowej. Mocno też o to zabiega prezydent Tomaszowa Mazowieckiego z PiS, Marcin Witko - mówi Łukasz Magin.

Polecane aktualności

Ulica Piotrkowska znów jest pełna życia i wydarzeń, odwiedzają ją tłumy łodzian, a także turystów - fot. z arch. UMŁ

Jak powinna zmieniać się ul. Piotrkowska? Wypowiedz się poprzez Vox Populi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Zmienia się Łódź, a nowe oblicze odsłania również ulica Piotrkowska, która znów jest pełna życia i... więcej

Trwa nabór wniosków o świadczenia "Dobry start 300+" oraz świadczenia wychowawcze 500+ - fot. CC0 license

Wnioski o 300+ i 500+ składaj elektronicznie. Tak jest wygodniej

Marlena Kamińska / BPKSiT

Trwa nabór wniosków o świadczenia "Dobry start 300+" oraz świadczenia wychowawcze 500+. Najczęściej... więcej

Półkolonie od kilku lat cieszą się dużym zainteresowaniem rodziców oraz uczniów - fot. Monika Pawlak / UMŁ

Półkolonie się kończą, ale wakacje trwają

Monika Pawlak / BRPiNM

Wakacje na półkoloniach spędziło prawie 4 500 uczniów szkół podstawowych, a o ich bezpieczeństwo i... więcej

Autobus wyrusza teraz na szlak po województwie łódzkim, a potem również na Śląsk, Kujawy, czy w Świętokrzyskie - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Jednorożec ruszył w Polskę. Wystartowała "Mobilna Łódź", czyli wyjątkowa kampania promocyjna miasta

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Ruszył ogólnopolski projekt promocyjny Łodzi, która z pomocą nowoczesnego multimedialnego autobusu... więcej

Nowe torowisko, jezdnie, chodniki, pas dla autobusów i tramwajów. Aleja Śmigłego-Rydza będzie przebudowa - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

W niedzielę rusza przebudowa al. Rydza-Śmigłego. Nowe torowisko, jezdnie, chodniki, pas dla MPK

Piotr Wasiak / ZIM

W niedzielę, 19 sierpnia rozpoczynamy największą przebudowę w ramach projektu "Tramwaj dla Łodzi", w... więcej

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.