Można wypożyczać. Od dziś w Łodzi elektryczne skutery na minuty

Od czwartku (26 kwietnia) w Łodzi dostępne są elektryczne skutery na minuty. Pojazdy można wypożyczać dzięki aplikacjom instalowanym w smartfonie.

Hanna Zdanowska i Tomasz Kacprzak  -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Hanna Zdanowska i Tomasz Kacprzak , fot. Stefan Brajter / UMŁ

Mieszkańcy Łodzi mogą już korzystać z dwóch systemów wypożyczania elektrycznych skuterów: Blinkee.city oraz Jedenslad.pl. Podczas oficjalnego startu obu systemów prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała: - Dziś pierwszy dzień, w którym łodzianie mogą wypożyczać elektryczne skutery. Myślę, że w zatłoczonej Łodzi, w której rozpoczynamy olbrzymi proces rewitalizacji i przebudowy, te ekologiczne jednoślady będą świetnym sposobem na szybszy dojazd z miejsca na miejsce. Aby ułatwić łodzianom przemieszczanie się po mieście, podpisałam dziś zarządzenie umożliwiające jazdę elektrycznym skuterom po ul. Piotrkowskiej. Bardzo jednak proszę o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i bezpieczną jazdę, a przede wszystkim o zwracanie uwagi na pieszych.

Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej, spodziewa się, że system wypożyczania skuterów elektrycznych będzie tzw. strzałem w dziesiątkę, bo elektryczne motorowery, to typowy pojazd miejski. Dziękując prezydent Zdanowskiej za rozporządzenie pozwalające motorowerom elektrycznym na jazdę po ul. Piotrkowskiej, przewodniczący Kacprzak wyraził przekonanie, że przyczyni się ono do rozwoju tej gałęzi transportu w Łodzi i przypomniał, że w Łodzi kierujący motorowerami (również elektrycznymi) mogą poruszać się po buspasach oraz po ulicach z ograniczonym ruchem, takich jak: Zielona, Kilińskiego czy Narutowicza. Zachęcając łodzian do rozsądnego i bezpiecznego korzystania z elektrycznych skuterów Tomasz Kacprzak przypomniał, że na ul. Piotrkowskiej obowiązuje ograniczenie do 20 km/h.

Aby skorzystać z elektrycznych skuterów "na minuty" użytkownik - niezależnie od tego, z którego systemu chce skorzystać - musi zainstalować aplikację w smartfonie, założyć konto i przesłać skany dokumentów do weryfikacji. Po aktywowaniu konta można już rozpocząć jazdy.

W blinkee.city płatność odbywa się za pomocą karty kredytowej, którą "podpina" się do konta w aplikacji. Koszt minuty jazdy wynosi 69 gr. Po majówce dostępny będzie też system pre-paid. W miarę rozwoju systemu (wzrostu liczby skuterów) operator planuje również wprowadzenie abonamentów miesięcznych.

W systemie Jedenslad.pl należy przed pierwszą jazdą zasilić konto kwotą 49 zł (tzw. opłata weryfikacyjna), która pozwala na 60 minut jazdy skuterem. Później, za dalsze jazdy użytkownik może wybrać opcję płatności pre-paid (koszty minuty jazdy: 69 gr) lub jeden z dwóch planów abonamentowych: codzienny (89 zł/mies. dający 20 darmowych minut codziennie, później 45 gr/min. jazdy, ) oraz miejski (59 zł/mies., 100 darmowych minut miesięcznie, później 39 gr/min jazdy).

Szczegółowe informacje o obu systemach oraz regulaminy korzystania z usług dostępne są na stronach internetowych: https://blinkee.city oraz https://jedenslad.pl

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Zostań opiekunką medyczną

Chcesz mieć pewną pracę? Zostań opiekunką medyczną.

Jolanta Baranowska / UMŁ

Zapewniamy bezpłatny kurs, stypendium, a po szkoleniu – zatrudnienie. Szukamy Pań, które chciałyby... więcej

Senioralia 2021

200 wydarzeń zaplanowano na SENIORALIA 2021

Jolanta Baranowska / UMŁ

15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Koncert: Polish Camerata Swojemu Miastu – Arcydzieła W.A. Mozarta -  mat. organizatorów

Dodajemy skrzydeł muzycznej Łodzi

Sławomir Macias / UMŁ

Organizatorzy tegorocznych wydarzeń muzycznych otrzymają niemal pół miliona złotych z budżetu... więcej

 -  fot. UMŁ

Nowy Punkt Pracy Socjalnej oraz dwa Domy Dziennego Pobytu

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Mieszkańcy części dawnych dwóch dzielnic - Polesia oraz Śródmieścia, a także części osiedla Dąbrowa... więcej

Główny zbiornik - Orientarium; fot. Paweł Kowski

Napełniamy główny zbiornik w Orientarium

ZOO Łódź

To nie przelewki! Zaczęliśmy napełniać główny zbiornik wodny w Orientarium, do którego już niebawem... więcej

Kontakt