Muzyk, poeta, aktor. Człowiek orkiestra, czyli 45 lat na scenie "Bielasa" Jacka Bieleńskiego

Jacek Bieleński i Marynarze Łodzi to projekt znanych łódzkich muzyków współtworzących miejski underground. Marynarze Łodzi to prawdziwy rock'n'rollowy zespół w najlepszym rozumieniu tych słów. Ta niezwykle żywa muzyka to połączenie tradycji bluesa i country z elementami punk, ale przede wszystkim to czysty rock'n'roll. Piosenki Marynarzy skierowane są wyłącznie dla dorosłych, a sami Marynarze nigdy nie wiedzą co wydarzy się na scenie i które z nich będą grać. To wszystko sprawia, że koncerty grupy są niepowtarzalne i wyjątkowe. W grudniu 2018 roku ukazała się płyta zespołu pt. Marynarze Łodzi. Motorem napędowym łódzkiego okrętu jest laureat tegorocznej nagrody Prezydent Miasta Łodzi - Jacek Bieleński. Jego bezkompromisowe teksty pełne prawdy o życiu nasycone przewrotnym humorem. „Bielas” znany ze swoich wcześniejszych zespołów Plastic Bag i Pafullon jest przede wszystkim „tekściarzem”. Jego piosenki śpiewa wielu znanych polskich artystów od Fiolki po Marylę Rodowicz. Współpracował też z Teatrem Nowym w Łodzi i z Teatrem Witkiewicza w Zakopanem. W 2010 roku w plebiscycie "Punkt dla Łodzi" w kategorii TWÓRCZE SZALEŃSTWO artysta został nagrodzony za napędzanie życia artystycznego Łodzi oraz za kultowy hymn "Marynarze Łodzi". Tomek Wojciechowski to wokalista i gitarzysta legendarnej grupy Jezabel Jazz działającej na początku lat dziewięćdziesiątych. Jego muzyczna droga biegła przez krainy alternatywnego rocka i punka. Współpracował m.in. z zespołami Pornografia, Hedone, Una De Luna, Galimatias Squad. Był członkiem zespołów Blitzkrieg, Moskwa i Closterkeller. Za gitarę rytmiczną i riffy odpowiedzialny jest Robert Tuta – weteran alternatywnej sceny – multiinstrumentalista, członek zespołu Agressiva 69, znany również ze współpracy z zespołami Hedone, 1984 czy Maleńczukiem. U „Bielasa” i Marynarzy jest gitarzystą, który w swoim brzmieniu i technice jest równie bezkompromisowy co teksty Jacka. Melodyjne i niepodrabialne riffy to zasługa Wojtka Michalca, gitarzysty i basisty, członka obsypanego nagrodami zespołu Cool Kids of Death, który Współpracował też m.in z Made in Poland, WU-HAE, Mięśniami. Wojtek jest także założycielem i liderem ekstremalnej łódzkiej grupy X. Za perkusją zasiada Piotrek Gwadera, jego charakterystyczne rytmy i muzyczne pomysły można usłyszeć też w L.Stadt, Odpoczno, Kamień Kamień Kamień, Puch, Mr.D, Zabrocki, Blisko Pola, PKP, Dżezbandyta, Bogowie, RPA, Almost Dead Celebrities i wielu innych projektach. Jubileuszowy koncert ,,45 lat pod banderą Łodzi” odbędzie się 14 marca 2019, godz. 20:00, Łódź Kaliska, ul. Piotrkowska 102. 1.

Wolność - www.youtube.com/watch, reż. Karin Hamer

Suzan Platin - www.youtube.com/watch, reż. Piotr Kielar

Polecane aktualności

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie na ul. Dąbrowskiego.

Łódź buduje wiadukt na ul. Dąbrowskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie. Jeszcze w tym roku powstanie nowy... więcej

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul. Sierakowskiego ma nową salę polisensoryczną.

Bezpieczny "plac zabaw" dla podopiecznych DPS

Jolanta Baranowska / BRP

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul.... więcej

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do pracy, sklepu, spacerze z psem - należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami?

Jolanta Baranowska / BRP

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do... więcej

Jemy w Domu Burger Fest – rusza wielki festiwal burgerów na wynos!

ŁCW

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w lokalną branżę gastronomiczną. Chcąc wspierać restauracje w... więcej

Jak przyznaje Grażyna Jagodzka, seniorka, koordynator Telefonu Życzliwości, dziś, w erze koronawirusa wolontariusze "pracy" mają jeszcze więcej niż dotychczas.

Seniorzy pomagają seniorom w dobie koronawirusa

Jolanta Baranowska / BRP

10 wolontariuszy-seniorów Telefonu Życzliwości przeniosło swoją "pracę" do domu i odbiera telefony... więcej

Kontakt