Projekt kierowany jest do pracowników najbardziej narażonych na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych oraz do osób bezrobotnych, zarejestrowanych, które z powodu złego stanu zdrowia mają problem z podjęciem pracy.
Projekt „Prosto do sprawności” poza krótkim terminem rozpoczęcia rehabilitacji medycznej, zapewnia poszerzone usługi zdrowotne wykraczające poza katalog świadczeń gwarantowanych. Osoby do niego zakwalifikowane będą miały możliwość:
- odbycia od 10 do 15 dni zabiegowych (w ramach NFZ to 10 dni);
- skorzystania z zabiegów takich, jak PNF, McKenzie czy Kinesiology Taping (od 50 do 75 zabiegów);
- udziału w zajęciach aktywności fizycznej;
- skorzystania z edukacji zdrowotnej powadzonej przez fizjoterapeutę, który m.in. zaprezentuje ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu, omówi czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia bólów kręgosłupa, poinformuje o zasadach ergonomii w życiu codziennym oraz podczas pracy;
- udziału w warsztatach psychoedukacyjnych prowadzonych przez dietetyka i psychologa, podczas których Uczestnicy poznają m.in. podstawowe zasady zdrowego żywienia, opanowywania sytuacji stresogennych i radzenia sobie z lękiem lub stanami obniżonego nastroju często towarzyszącymi chorobie, a także techniki relaksacyjne.
Ponadto uczestnicy będą uzyskiwać informacje na temat realizacji ćwiczeń w domu, także po zakończeniu udziału w Projekcie.
Rehabilitacja medyczna z elementami edukacji realizowana będzie przez Miejskie Centrum Medyczne „Górna” w Łodzi w poradni przy ul. Felińskiego 7 od października br. do kwietnia 2026 r.
Wymienionej wyżej usługi, zostały uwzględnione w ofercie Projektu, aby oferowane wsparcie było kompleksowe i jak najbardziej efektywne w jak najszybszym powrocie na rynek pracy. Działania edukacyjne wesprą Uczestniczki i Uczestników w utrzymaniu właściwego poziomu aktywności fizycznej oraz prowadzeniu zdrowszego trybu życia na co dzień.
Wsparcie w ramach Projektu ma zapewnić Uczestniczkom i Uczestnikom: uzyskanie poprawy stanu funkcjonalnego, zmniejszenie natężenia dolegliwości bólowych, wzrost aktywności fizycznej oraz wiedzy na temat właściwych zachowań zdrowotnych i ergonomii w miejscu pracy.
Rekrutacja do projektu rozpoczęła się we wrześniu 2024 i potrwa do stycznia 2026. Nabór prowadzony jest przez Biuro Projektu – Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ, ul. Zachodnia 47 pokój 132, prostodosprawnosci@uml.lodz.pl. Przyjmowanie dokumentów rekrutacyjnych w danym miesiącu będzie odbywać się do ostatniego dnia roboczego miesiąca do godz. 12:00.
Szczegółowe informacje na temat projektu, regulamin oraz dokumenty rekrutacyjne do pobrania znajdują się na stronie: www.uml.lodz.pl/prostodosprawnosci. Dokumenty rekrutacyjne można składać osobiście, przesłać pocztą tradycyjną oraz w wersji elektronicznej (przeslanie skanu formularza zgłoszeniowego wraz z wymaganymi załącznikami na adres e-mail Biura Projektu).
Zachęcamy również do kontaktu z Biurem Projektu:
42 638 47 30/ prostodosprawnosci@uml.lodz.pl
Projekt "Prosto do sprawności" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021 - 2027 współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus , Działanie 8.04. „Zdrowy pracownik. Rehabilitacja narządu ruchu”.
Wartość projektu: 861 204,28 PLN
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 732 023,64 PLN
Okres realizacji: 01.09.2024 - 30.04.2026
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie