Nadchodzą posiłki – charytatywna akcja łódzkich restauracji dla szpitali i służb

Ponad 20 restauracji i wciąż dołączają nowe. Ponad tysiąc bezpłatnych posiłków, które już trafiły do stacji ratownictwa medycznego, szpitali i Sanepidu, a będzie ich dużo, dużo więcej, bo wielkoduszni łodzianie dopiero się rozkręcają.

"Nadchodzą posiłki" to charytatywna akcja łódzkich restauracji dla szpitali i służb.
"Nadchodzą posiłki" to charytatywna akcja łódzkich restauracji dla szpitali i służb.

Branża gastronomiczna to jedna z tych, które najbardziej ucierpiały z powodu kwarantanny: wiele osób z dnia na dzień zostało bez pracy, strat restauratorów nie da się dziś ocenić, ale na pewno wielu z nich zbankrutuje. Pomimo to wielu z nich wróciło do zamkniętych lokali, tylko po to by pomóc innym.

Jako pierwszy chęć pomocy zadeklarował właściciel restauracji Tawerna Pepe Verde w Manufakturze, deklarując, że będzie szykował 30 posiłków dziennie dla personelu Szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego. Tak zaczęła się spontaniczna akcja, która w chwili obecnej obejmuje codzienne posiłki dla ponad 20 placówek. Poza Szpitalem im. dr. Wł. Biegańskiego, są to: wszystkie łódzkie stacje ratownictwa medycznego (łącznie 13 placówek i dyspozytornia), Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej, Szpital im. dr. K. Jonschera, Szpital im. M. Kopernika, Szpital im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Łącznie to ponad 200 obiadów dziennie, koordynowanych przez akcję Nadchodzą Posiłki, a w ramach innych inicjatyw, jedzenie od restauratorów trafia też do  Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, Szpitala im. N. Barlickiego czy Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii im. M. Konopnickiej.

Co najważniejsze – wszystkie posiłki są bezpłatne, a restauracje przygotowują je za własne środki, nie otrzymują żadnej dotacji czy wsparcia.

Akcję koordynuje portal "Jemy w Łodzi". Dzięki współpracy ze służbami pomoc trafia w ręce naprawdę potrzebujących i nie jest jedynie spontanicznym porywem serca, a systematycznym i dobrze zorganizowanym działaniem. Każdy pomaga jak może. Jedni zawożą kilkanaście obiadów, ale są też takie firmy, które dziś mają już na swoim koncie ponad setkę wydanych posiłków - należą do nich: catering Eat Fit, Alf-Bistro, Tawerna Pepe Verde, Pomodoro, Lepione Pieczone, Whiskey in the jar oraz Lilly Tran z restauracji Ha Long - mieszkająca w Łodzi Wietnamka, która od początku akcji restauratorka przygotowała już ponad 300 posiłków.

 

Wszystkie restauracje, które pomagają łódzkim służbom znaleźć można w wydarzeniu „Nadchodzą posiłki! Od restauracji dla łódzkich szpitali i służb” na Facebooku – lista jest stale aktualizowana.

Polecane aktualności

Call Center Senior - 42 638 55 00 -  fot. Licencja CC0

Call Center Senior. Uruchomiliśmy specjalny telefon dla seniorów

BRP

Apelujemy do łódzkich seniorów, by dbali o siebie, nie wychodząc z domu lub też wychodząc z domu... więcej

Nowa secesyjna wiata na al. Kościuszki przy al. Mickiewicza -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Secesja na przystankach. Nowy wygląd wiat

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Wraz z mieszkańcami wypracowaliśmy nowy wygląd secesyjnych wiat przystankowych. Lepiej ochronią... więcej

Nowy asfalt na ul. Pomorskiej

BRP

Mieszkańcy wybrali, miasto wykonało. Zakończyły się prace przy wymianie nawierzchni ul. Pomorskiej w... więcej

Podwórko kamienicy przy Wschodniej 24 -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódź rewitalizuje. Zielony skwer z placem zabaw i nasadzenia przy Wschodniej 24

Wojciech Markiewicz / BRP

Dobiegł końca remont kolejnej kamienicy rewitalizowanej w ramach Programu Rewitalizacji Obszarowej... więcej

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (19.10)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... więcej

Kontakt