Nadchodzą posiłki – charytatywna akcja łódzkich restauracji dla szpitali i służb

Ponad 20 restauracji i wciąż dołączają nowe. Ponad tysiąc bezpłatnych posiłków, które już trafiły do stacji ratownictwa medycznego, szpitali i Sanepidu, a będzie ich dużo, dużo więcej, bo wielkoduszni łodzianie dopiero się rozkręcają.

"Nadchodzą posiłki" to charytatywna akcja łódzkich restauracji dla szpitali i służb.
"Nadchodzą posiłki" to charytatywna akcja łódzkich restauracji dla szpitali i służb.

Branża gastronomiczna to jedna z tych, które najbardziej ucierpiały z powodu kwarantanny: wiele osób z dnia na dzień zostało bez pracy, strat restauratorów nie da się dziś ocenić, ale na pewno wielu z nich zbankrutuje. Pomimo to wielu z nich wróciło do zamkniętych lokali, tylko po to by pomóc innym.

Jako pierwszy chęć pomocy zadeklarował właściciel restauracji Tawerna Pepe Verde w Manufakturze, deklarując, że będzie szykował 30 posiłków dziennie dla personelu Szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego. Tak zaczęła się spontaniczna akcja, która w chwili obecnej obejmuje codzienne posiłki dla ponad 20 placówek. Poza Szpitalem im. dr. Wł. Biegańskiego, są to: wszystkie łódzkie stacje ratownictwa medycznego (łącznie 13 placówek i dyspozytornia), Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej, Szpital im. dr. K. Jonschera, Szpital im. M. Kopernika, Szpital im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Łącznie to ponad 200 obiadów dziennie, koordynowanych przez akcję Nadchodzą Posiłki, a w ramach innych inicjatyw, jedzenie od restauratorów trafia też do  Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, Szpitala im. N. Barlickiego czy Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii im. M. Konopnickiej.

Co najważniejsze – wszystkie posiłki są bezpłatne, a restauracje przygotowują je za własne środki, nie otrzymują żadnej dotacji czy wsparcia.

Akcję koordynuje portal "Jemy w Łodzi". Dzięki współpracy ze służbami pomoc trafia w ręce naprawdę potrzebujących i nie jest jedynie spontanicznym porywem serca, a systematycznym i dobrze zorganizowanym działaniem. Każdy pomaga jak może. Jedni zawożą kilkanaście obiadów, ale są też takie firmy, które dziś mają już na swoim koncie ponad setkę wydanych posiłków - należą do nich: catering Eat Fit, Alf-Bistro, Tawerna Pepe Verde, Pomodoro, Lepione Pieczone, Whiskey in the jar oraz Lilly Tran z restauracji Ha Long - mieszkająca w Łodzi Wietnamka, która od początku akcji restauratorka przygotowała już ponad 300 posiłków.

 

Wszystkie restauracje, które pomagają łódzkim służbom znaleźć można w wydarzeniu „Nadchodzą posiłki! Od restauracji dla łódzkich szpitali i służb” na Facebooku – lista jest stale aktualizowana.

Polecane aktualności

Wsparcie dla mikroprzedsiębiorców z Łodzi

Monika Pawlak

Jednorazowe pożyczki z Funduszu Pracy do 5 tys. zł z przeznaczeniem na koszty bieżącej działalności... więcej

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powołała zespół ekspercki składający się z najbliższych współpracowników i ekspertów. -  fot. Witold Ancerowicz

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powołała zespół ekspercki

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska poinformowała, w czwartek 2 kwietnia, o powstaniu zespołu... więcej

Odnowione elewacje, dobudowane piętro, rozbudowana oficyna i dach pokryty mchem. Kończymy prace w kamienicach przy ulicy Tuwima 33 i 35 -  fot. Sebastian Glapiński

Łódź Rewitalizuje: kończymy prace w kamienicach przy Tuwima 33 i 35

Małgorzata Loeffler / ZIM

Odnowione elewacje, dobudowane piętro, rozbudowana oficyna i dach pokryty mchem. Kończymy prace w... więcej

Prace na al. 1 Maja dobiegają końca. -  fot. Konrad Ciężki

Łódź Buduje Zielone Polesie

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Kolejna ulica na Starym Polesiu zamienia się w zieloną, przyjazną przestrzeń. Kończymy prace na al.... więcej

Weekendowe zmiany w komunikacji miejskiej

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W związku z nowymi ograniczeniami i niską frekwencją w pojazdach komunikacji miejskiej od... więcej

Kontakt