Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Łodzi

Na środę, 1 kwietnia 2020 roku o godz. 11:00 przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski zwołał sesję nadzwyczajną, która odbędzie się w Dużej Sali Obrad im. Łódzkich Włókniarek.

- Reagujemy na kryzys epidemiczny:
- zwolnienie z opłat za żłobki
- fundusz pomocowy dla łódzkich przedsiębiorców
- zmiany w budżecie miasta - wyliczał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

- Informuję, że zgodnie z pismem Wojewody Łódzkiego z dnia 14.03. oraz jego rekomendacjami biorąc pod uwagę rozporządzenie Ministra Zdrowia, jak i zalecenia epidemiologiczne, podjąłem decyzję o zwołaniu sesji przy jednoczesnym jej zamknięciu dla Mieszkańców i mediów oraz z ograniczonym dostępem dla urzędników UMŁ - poinformował Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Statut Miasta i regulamin pracy Rady Miejskiej nie przewidują możliwości przeprowadzenia sesji on-line. W związku z tym i mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w kraju, a przede wszystkim z troski o bezpieczeństwo, zdrowie i życie Radnych oraz urzędników obsługujących sesję w dniu 25.03. wystosowałem pismo do wojewody łódzkiego, który jest organem nadzoru dla samorządu Łodzi, z pytaniem czy taka sesja on-line może się odbyć. Ponadto zapytałem o to, jak pan wojewoda, jako organ nadzoru, będzie się odnosił do uchwał, które zostałyby podjęte na takiej sesji.

W związku z brakiem jakiejkolwiek reakcji ze strony wojewody łódzkiego, zmuszony jestem zwołać sesję w sposób tradycyjny - w obecności Radnych - przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich wytycznych sanepidu.

Na zwołanej sesji Radni zajmą się uchwałami dotyczącymi zwolnienia z opłat za żłobki w czasie ich zamknięcia w okresie trwania pandemii. Ponadto stworzony zostanie specjalny fundusz zlokalizowany w Bionanoparku, który zostanie uruchomiony zaraz po ustąpieniu epidemii w celu wsparcia i ratowania lokalnego biznesu.

Przesunięcia w ramach budżetu oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej są reakcją na czas faktycznego paraliżu gospodarczego.

Rada Miejska musi na bieżąco reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację w Łodzi. Współpracując z Prezydent Łodzi Hanną Zdanowską będziemy interweniować wszędzie tam, gdzie będzie taka potrzeba. Rada Miejska jako organ stanowiący w samorządzie Łodzi był, jest i zawsze będzie blisko Łodzian. Razem przetrwamy ten trudny czas! - podkreślił przewodniczący Marcin Gołaszewski.

Polecane aktualności

Kulturalny Dzień Dziecka w Łodzi

Daria Głowacka / ŁCW

Dzień Dziecka online w Łodzi zapowiada się jako jedno z najciekawszych wydarzeń medialnych... więcej

Zakończyły się badania pracowników przedszkoli miejskich na obecność COVID-19

Monika Pawlak

Ostatnich 42 pracowników przedszkoli miejskich z niepewnym wynikiem testu przesiewowego na obecność... więcej

Cezary Radzimiński, inicjator akcji #PierwszaLinia -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

#PierwszaLinia – Łódź nie boi się medyków

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Ruszyła akcja #PierwszaLinia. To wyraz wsparcia, solidarności i wdzięczności łodzian dla personelu... więcej

Rozpoczyna się budowa sieci kanalizacyjnej na łódzkim Wiskitnie

ŁSI

Bez szamb, za to z kanalizacją i nowym asfaltem. Łódzka Spółka Infrastrukturalna rozpoczyna budowę... więcej

Otwarcie szkół w Łodzi. Ruszają zajęcia opiekuńcze dla najmłodszych uczniów

Od poniedziałku 1 czerwca w łódzkich szkołach podstawowych prowadzone będą zajęcia... więcej

Kontakt