Najstarsze schronisko dla bezdomnych w remoncie

Całkowicie nowy dach już jest, przenoszone (z piwnicy na parter) i dostosowywane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami sanitariaty właśnie powstają – pełną parą pracują przy nich hydraulicy, dzięki którym powstaje niezbędna instalacja. Jednocześnie są odmalowywane ściany i sufity we wszystkich salach, powstają w nich także nowe podłogi. Tak wygląda prowadzony obecnie kompleksowy remont Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11 na Stokach. Placówka jest najdłużej funkcjonującym schroniskiem dla osób bezdomnych na terenie Łodzi – została uruchomiona w 1994 r. i od tego czasu nie przechodziła tak gruntownej renowacji, jak ta będąca w toku. Na zlecenie Miasta Łodzi schronisko prowadzi Koło Łódzkie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Część zadań (m.in. nowy dach i hydraulika) jest wykonywana przez profesjonalne ekipy remontowe, a pozostałą część wykonują samodzielnie bezdomni, którzy do tej pory korzystali ze schroniska na Stokach.  -  fot. UMŁ

W związku z zaplanowanym remontem, obiekt przy ul. Szczytowej 11 został wyłączony z działalności od 1 maja br. Ponownie zacznie przyjmować osoby bezdomne od 1 października br. (będzie dysponować 80 miejscami). Do tego czasu – poza już wymienionymi pracami – zostanie naprawiony m.in. podjazd przy wejściu do budynku dla osób poruszających się na wózkach, będzie odnowiony korytarz, z którego została zdemontowana boazeria, jak również zostanie wyczyszczona elewacja budynku. Część zadań (m.in. nowy dach i hydraulika) jest wykonywana przez profesjonalne ekipy remontowe, a pozostałą część wykonują samodzielnie bezdomni, którzy do tej pory korzystali ze schroniska na Stokach. Niektóre prace, jak m.in. demontaż sidingu z elewacji, ocieplenie obiektu i wykonanie całkowicie nowej elewacji) zostaną wykonane prawdopodobnie w przyszłym roku.

- Całkowity koszt kompleksowego remontu, który chcielibyśmy wykonać, został oszacowany przez fachowca na 420 tys. zł – mówi Wielisława Rogalska, prezes zarządu Koła Łódzkiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. – Fundusze pozyskujemy częściowo od różnych sponsorów, ale mamy nadzieję także na wsparcie ze strony wszystkich życzliwych i wrażliwych na biedę i ubóstwo osób, które własnym staraniem nie są w stanie zapewnić sobie dachu nad głową. Dlatego uruchomiliśmy również zbiórkę środków w internecie. Bardzo przydatna będzie także dla nas pomoc w postaci przekazanych materiałów budowlanych. Obecnie najbardziej pożądane są dla nas m.in. panele podłogowe, płytki ścienne i podłogowe do sanitariatów, kleje do glazury, farby olejne i emulsyjne, wykładziny z atestem przeciwpożarowym oraz cement i wylewki samopoziomujące. W przypadku kafelków czy paneli nie jesteśmy wybredni – przyjmiemy każdy kolor i każdy wzór.

Poza Schroniskiem dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11 w Łodzi znajdują się jeszcze trzy tego typu placówki: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17 (170 miejsc), Schronisko dla Kobiet z Dziećmi przy ul. Kwietniowej 2/4 (60 miejsc) oraz Schronisko dla Bezdomnych Kobiet wraz z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7 (62 miejsca w schronisku i 20 miejsc noclegowych). Poza ostatnim wymienionym obiektem, za prowadzenie wszystkich trzech placówek jest odpowiedzialne Koło Łódzkie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Tylko w tym roku miasto Łódź przekaże Towarzystwu na ten cel ponad 1,5 mln zł (ostateczna kwota jest uzależniona od liczby osób przebywających w placówkach). W całym ubiegłym (2020 r.) miasto Łódź na różne formy pomocy osobom bezdomnych, w tym także sfinansowanie schronisk, przekazało w sumie ponad 6 mln zł.

- Według ostatnich badań, jakie posiadamy, w Łodzi jest obecnie niespełna 900 osób bezdomnychmówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – W porównaniu z danymi z wcześniejszych lat, liczba ta uległa zmniejszeniu. Jednym z prowadzonych przez nas projektów skierowanych do osób bezdomnych, jakie cieszą się największą popularnością jest kursujący w okresie jesienno-zimowym „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących”, w którym są rozdawane ciepłe posiłki. Osoby bezdomne są jednak przez nas wspierane przez cały rok, m.in. poprzez sześciu funkcjonujących w naszych strukturach streetworkerów. Podczas codziennej pracy wykonywanej na ulicach miasta opartej na stałej relacji z bezdomnymi, utrzymują obecnie kontakt z 200 osobami, z czego z 25 osobami nawiązano relację w tym roku.

 

Kilka danych liczbowych:

  • Liczba osób przebywających w łódzkich schroniskach i noclegowniach w całym ubiegłym roku (2020) - 697
  • Liczba ciepłych posiłków wydanych w tym roku w ramach programu „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” – 189
  • Liczba posiłków (obiad + podwieczorek) wydanych w tym roku w Świetlicy dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119 - 844; dodatkowo wydano 824 sztuk odzieży; skorzystało 116 osób; dziennie, ze względu na pandemię, mogło przebywać w świetlicy około 30 osób (przeznaczona jest na około 50 osób)
  • Liczba osób, które skorzystały w tym roku z Punktu Pomocy Charytatywnej Caritas przy ul. Gdańskiej 111 - 544

 

 

Link do prowadzonej w internecie zbiórki funduszy na remont schroniska na Stokach:

https://pomagam.pl/ftm878?fbclid=IwAR2PyVEb58uZ3iG3dVfJJnh36sMwSYO_Ey2pbwxDPcCSls2tWo9LJXtKVK4

 

Numer telefonu do schroniska na Stokach dla zainteresowanych przekazaniem materiałów budowlanych: 601 805 115

 

Polecane aktualności

Od 16-12-2021 r. przeniesienie Punktów Obsługi Świadczeniobiorców

Od dnia 16-12-2021 r. Punkty Obsługi Świadczeniobiorców mieszczące się przy: Politechniki 32, Piłs... więcej

Łódź edu kul | Dosłyszeć teatr

Wydział Kultury

W czwartek, 21 października rusza niezwykły projekt edukacyjny pt. „Dosłyszeć teatr”. Będzie to cykl... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci pomordowanych na Brusie. Łódź składa hołd ofiarom egzekucji dokonanych w okresie okupacji niemieckiej i czasach stalinowskich

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu na Brusie złożono... więcej

Łódź edu kul | druga edycja wsparcia tutorskiego dla liderów edukacji kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Kultura stanowi kluczową oś w budowie wspólnoty i kapitału społecznego, wpływa na jakość relacji i... więcej

Łódź edu kul | szkolimy w ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

W ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ proponujemy udział w cyklu bezpłatnych szkoleń i warsztatów. Są... więcej

Kontakt