Nakręceni folklorem

Oberek, mazurek, kujawiak, krakowiak – dawno zapomniane skoczne style taneczne przypomni Centrum Kultury Młodych, w ramach projektu "Nakręceni folklorem". Tancerze i soliści Zespołu Pieśni i Tańca „Łódź” postanowili tego lata przypomnieć o muzycznej tradycji łódzkiego okręgu polskich tańców ludowych.

zdjęcie z zasobów CKM

Folklor jest dziedzictwem kulturowym zarówno materialnym: instrumenty muzyczne, ludowe stroje, narzędzia, sprzęty gospodarcze, w końcu budynki mieszkalne które oglądać możemy w skansenach. Wszelka ludzka wytwórczość. W znaczeniu spuścizny mentalnej zachowały się ludowe przekazy ustne, piosenki, zakorzenione na danym terenie kraju wierzenia, rytuały, praktyki. Wiele z nich towarzyszy współczesnemu życiu codziennemu, bo tradycja nadal pozostaje czymś zaskakująco trwałym, jednak aktualnie zazwyczaj powtarzana jest w oderwaniu od źródła z którego pochodzi.

Przykład? Powszechnie wiadomo, że pannę młodą zawsze przenosi się przez próg, żeby zapobiec nieszczęściu. Natomiast mało kto łączy tą tradycję z faktem że na wsiach zmarłych chowano właśnie pod progiem.  Podobne obserwacje dotyczące nieznajomości a przez to być może niechęci odbiorców do ludowej  tradycji towarzyszyły tancerzom, solistom i animatorom podczas tworzenia projektu „Nakręceni folklorem”.

Dlatego już w pierwszy piątek sierpnia etnografka Aldona Plucińska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi wszystkich mieszkańców zaprasza na wykład otwarty dotyczący historii poszczególnych regionów województwa łódzkiego. Ich tradycji, charakterystycznych ubrań, zarówno tych codziennych jak i odświętnych. Ciekawostki z regionu łowickiego przeplatane będą tańcami Zespołu Pieśni i Tańca „Łódź”. Widzowie zapoznani zostaną także z użyciem i nazwą poszczególnych instrumentów ludowych, poznają skład kapeli a także wysłuchają specjalnie na tą okazję przygotowanego przez tancerzy i muzyków koncertu.  

Wszystkich chętnych, niezależnie od wieku i zainteresowań dnia 18 września organizatorzy zapraszają na warsztaty. Będzie tanecznie! Tancerze zaprezentują uczestnikom  podstawowe kroki polki miejskiej. Nauce towarzyszyć będzie akompaniament kapeli ludowej Zespołu Pieśni i Tańca „Łódź”.

Uczestnicy będą też mogli posłuchać koncertu muzyki tworzonej przez Romów i wraz z zespołem „Perła i Bracia” wziąć udział w czytaniu romskiej poezji. Jest to wydarzenie o tyle interesujące, że kultura Romów obecna jest w Polsce od kilkuset lat a okazja do posłuchania języka romskiego nadarza się naprawdę rzadko. Zdecydowanie warto więc podczas koncertu „Perły i braci” z niej skorzystać. Wszystkie wydarzenia tego dnia odbywać się będą na Skwerze Dubaniewicza w Łodzi.

Na przełomie września i października organizatorzy planują kolejne spotkanie tym razem wokół najpopularniejszych polskich tańców ludowych. W programie znalazły się więc: prezentacje stroju łowickiego, geneza i historia praktyki tanecznej kujawiaka i oberka. Omówienie stroju krakowskiego wraz z historią praktyki tanecznej krakowiaka, a także pochodzenie i wykorzystanie powszechnie znanego poloneza i mazura połączone z prezentacją stroju szlacheckiego.

Dla zainteresowanych łódzkim folklorem nauczycieli przeznaczone są oczywiście wszystkie wydarzenia Nakręconych folklorem zarówno on-line jak i te odbywające się w plenerze. Celem organizatorów jest oswojenie dzieci i młodzieży z żywym folklorem. Zbyt często kojarzonym wyłącznie z muzeami. Natomiast w październiku odbędzie się specjalnie dedykowane nauczycielom spotkanie (obowiązują zapisy – informacja w Centrum Kultury Młodych, ul Lokatorska 13) podczas którego przy udziale nauczycieli powstaną materiały dydaktyczne dotyczące nauki poloneza.

Szczegóły znaleźć będzie można  na stronie internetowej Centrum Kultury Młodych i w mediach społecznościowych ośrodka:

https://ckm.lodz.pl/
https://www.facebook.com/ckmlodz/

Polecane aktualności

DOSTĘPNOŚĆ. WŁĄCZAM konferencja metodyczna

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Jak skutecznie otwierać drzwi do zasobów kultury wszystkim? Skąd u animatorów, twórców i artystów... więcej

Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi

Wydział Kultury

Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie... więcej

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Kontakt