Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego realizowany jest projekt lotów dronem, który mierzy skład powietrza i sprawdza jego jakość. Zwycięski ogólnoosiedlowy wniosek zakłada też zwiększenie liczby patroli Sekcji Ekologicznej Straży Miejskiej w Łodzi.

Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ
4 zdjęcia
Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ
Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ
Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ
Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Realizujemy loty dronem mające na celu sprawdzenie czym łodzianie palą w piecach, czy są to substancje i paliwo dozwolone, czy, kolokwialnie to ujmując, śmieci. Do pracy wykorzystujemy dron, który jednorazowo może latać 50 minut. W tym czasie jesteśmy w stanie zbadać od kilku do kilkunastu kominów. Dron wyposażony jest w latające laboratorium, czyli specjalny system mierzący zawartość pyłów zawieszonych w powietrzu. Ma też sześć sensorów chemicznych, typujących związki, które są spalane w kominach, dzięki czemu selekcjonuje nam poszczególne grupy odpadów. Odczyt wykonywany jest na ziemi. Operator ma informację o ile procent przekroczony jest parametr związku chemicznego w powietrzu, czyli co znajdowało się w palenisku i w tym momencie do pracy wchodzi Straż Miejska - powiedział Damian Rahman, operator drona z firmy Bielik-Drony, która realizuje zadanie.

- W ubiegłorocznym Budżecie Obywatelskim mieszkańcy złożyli wniosek dotyczący współpracy z firmą, która umożliwia sprawdzanie jakości powietrza za pomocą drona. Przewidziana ona jest na cały 2022 rok, szczególnie w okresach grzewczych. Kontrole odbywają się zarówno po interwencjach mieszkańców oraz tam, gdzie wcześniej dochodziło do nieprawidłowego palenia w piecach. Eko Patrol pojawia się także na wytypowanych przez strażników lokalizacjach. Jeżeli dron wskaże, że z danej posesji wydobywa się podejrzane powietrze, wówczas natychmiastowo przeprowadzana jest kontrola uprawnionych do tego funkcjonariuszy - powiedział Paweł Trojanowski, Naczelnik Oddziału Ogólnomiejskiego Straży Miejskiej w Łodzi.

Każdy strażnik miejski z Eko Patrol posiada imienne upoważnienie prezydent Łodzi do kontroli ochrony środowiska, w tym kontroli jakości paliwa grzewczego. Za palenie niedozwolonymi produktami grzewczymi grożą mandaty w wysokości do 500 zł. W 2022 roku wykonanych zostanie 30 lotów kontrolnych dronem.

Polecane aktualności

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

Kontakt