Nauczyciele chorują, ale…

Już ponad 750 nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz przedszkoli jest na zwolnieniach lekarskich. A to zapewne nie koniec, ponieważ nauczyciele nie ukrywają, że ich zwolnienia nie są efektem sezonowej infekcji, a protestem przeciwko polityce rządu PiS.

Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi apeluje do minister Anny Zalewskiej, aby porozumiała się z nauczycielami. -  fot. Monika Pawlak
Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi apeluje do minister Anny Zalewskiej, aby porozumiała się z nauczycielami. , fot. Monika Pawlak

- Szkoły i przedszkola pracują, ale zamiast lekcji odbywają się zajęcia opiekuńcze, klasy są łączone bo priorytetem jest bezpieczeństwo najmłodszych. Ale szkoła ma uczyć, a nie być placówką opiekuńczą, dlatego wysyłam dziś list do minister edukacji - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Apeluję do Anny Zalewskiej, aby porozumiała się z nauczycielami, bo taka sytuacja godzi przede wszystkim w uczniów. Szczególnie klas ósmych, które mają zdawać w kwietniu egzamin, a kiedy mają przerabiać materiał jeśli nauczycieli nie ma?

Liczba nauczycieli na L4 rośnie lawinowo, jeszcze wczoraj (8 stycznia) nieobecnych było prawie 400, a dziś ta liczba sięga prawie 800. W przedszkolach maluchami opiekują się dyrektorzy i ich zastępcy, w szkołach podstawowych dyrektorzy także wspierają okrojoną kadrę, ale zarówno przedszkola jak i szkoły za pośrednictwem wychowawców proszą rodziców, by nie wysyłali dzieci do placówek. I faktycznie, są przedszkola, gdzie dzieci jest raptem 30 na 200 zapisanych i szkoły, w których uczniów też niewielu.

- Na razie rodzice nie protestują, ale nie tędy droga. Dlaczego uczniowie mają płacić za błędy dorosłych? - zastanawia się wiceprezydent Trela.

Protest w postaci L4 jest odpowiedzią nauczycieli na propozycję podwyżek jakie oferuje resort edukacji. Do 2020 roku mają one dać ponad 15-procentowy wzrost pensji, ale ZNP oczekuje 1000 zł podwyżki na etat dla każdego nauczyciela już w tym roku. Rozmowy z ministerstwem trwają.

Polecane aktualności

Zrewitalizowane wnętrza EC1 -  fot. Archiwum UMŁ

EC1 zaprasza na najbardziej kreatywne półkolonie w Łodzi. Ruszyły zapisy

EC1

Ruszyły wstępne rezerwacje na najbardziej kreatywne półkolonie w mieście! EC1 zaprasza dzieci w... więcej

Ponad 200 placów zabaw i siłowni plenerowych ponownie otwartych

Monika Pawlak

Już w weekend do dyspozycji najmłodszych łodzian zostaną oddane place zabaw na terenach... więcej

Łódzki Panel Obywatelski "Zieleń w mieście" przeniósł się on-line -  fot. UMŁ

[NA ŻYWO] Zapraszamy na spotkanie on-line Łódzkiego Panelu Obywatelskiego w temacie suszy

Olga Zuchora / BPS

W sobotę zapraszamy do oglądania na żywo spotkania Łódzkiego Panelu Obywatelskiego "Zieleń w... więcej

Podwórko przy ul. Piotrkowskiej 102 przejdzie metamorfozę (wizualizacja) -  mat. UMŁ

Łódź rewitalizacja. Jak będzie wyglądało podwórko przy ul. Piotrkowskiej 102 po remoncie?

Małgorzata Loeffler / ZIM

Adres Piotrkowska 102 zna każdy łodzianin. To właśnie tu od 1996 roku mieści się klub Łódź Kaliska.... więcej

Łódź walczy z suszą. Uniwersytet Medyczny pomaga w podlewaniu drzew

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Uniwersytet Medyczny w Łodzi przekazał miastu setki tysięcy litrów wody do podlewania drzew. W jej... więcej

Kontakt