Neonowa instalacja "Wdech/Wydech" w centrum Łodzi

"Wdech/Wydech" to tytuł nowej neonowej instalacji artystycznej, którą można zobaczyć na bocznej ścianie budynku przy ulicy Narutowicza 21 (przy skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza).

Neonowa instalacja "Wdech/Wydech" -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ
Neonowa instalacja "Wdech/Wydech" , fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Pionowy neon "Wdech/Wydech" o wymiarach 2,5 m x 8 m składa się z dwóch tytułowych słów, które pulsują naprzemienne w rytmie ludzkiego oddechu. Autorami instalacji są architekci Katarzyna Furgalińska i Łukasz Smolarczyk z pracowni Supergut Studio z Katowic. 

- Przygotowywaliśmy się do tej realizacji ponad 2 lata, prowadząc rozmowy zarówno z artystami lokalnymi, jak i twórcami z różnych stron Polski. Z uwagi na fakt, że jest to pierwsza tej skali neonowa instalacja w Łodzi, zależało nam, żeby była ona w pełni przemyślana, przede wszystkim pod kątem doboru właściwej lokalizacji, a także samej treści neonu. Udało się znaleźć ścianę, która stojąc przy bardzo ruchliwym i oświetlonym skrzyżowaniu, w ciągu nocy znajduje się w mroku, co dla prezentacji neonu jest niezwykle istotne. Ponadto miejsce to daje możliwość wykorzystania wyrazistości i czytelności formy neonu z dalszej perspektywy, dzięki czemu jest on dobrze widoczny nawet z ulicy Piotrkowskiej - mówi Michał Bieżyński, kurator projektu z ramienia Łódzkie Centrum Wydarzeń.

W przeciwieństwie do coraz częściej pojawiających się w Polsce ledowych systemów oświetleniowych, instalacja "Wdech/Wydech" to powrót do neonu w jego klasycznej, szlachetnej postaci. Złożony jest on z odpowiednio powyginanych szklanych rurek, do wnętrza których, w podciśnieniu, wtłoczona została mieszanka dwóch gazów: 75 proc. neonu i  25 proc. argonu. Mieszanka ta w kontakcie z prądem o wysokim napięciu ulga procesowi jonizacji, który emituje promieniowanie UV, widoczne dla ludzkiego oka. Jako ciekawostkę odnotować warto, iż na potrzeby instalacji użyte w niej szkło zostało specjalnie sprowadzone z fabryki w Mediolanie, której neonowe korzenie sięgają początków lat 50.

Choć w sposób oczywisty forma neonowa przywodzi na myśl neony reklamowe z dawnych lat, instalacja, w swoim założeniu, ma być swojego rodzaju antytezą klasycznych neonów, zabiegających swoją intensywnością o atencje przechodniów. "Wdech/Wydech" to raczej subtelna i stonowana realizacja artystyczna, skłaniająca do wyciszenia i refleksji.

- Istotą pulsującej w rytmie ludzkiego oddechu instalacji "Wdech/Wydech" jest stworzenie iluzji synchronizacji neonu jako elementu miasta z organizmem człowieka, czyli użytkownikiem miasta. Zabieg służy zorientowaniu przekazu instalacji na pojedynczego odbiorcę i jego indywidualne "tu i teraz". Ten swoisty manifest idei humanizmu w przestrzeni miejskiej ma za zadanie zwrócenie uwagi na kwestie jakości życia i potrzeb mieszkańców. Tempo życia, jakość powietrza, dostępność i atrakcyjność terenów zielonych to zagadnienia, które będą musiały zostać potraktowane poważnie w kontekście trendów demograficznych i procesów depopulacyjnych. "Wdech/Wydech" to zatem także swoiste memento mori dla Łodzi. Wdech i wydech, czyli póki są ludzie, jest miasto - tłumaczą autorzy projektu, artyści z pracowni Supergut Studio.

Supergut Studio to katowicki kolektyw projektowy założony przez architektów Katarzynę Furgalińską i Łukasza Smolarczyka. Działają w różnych skalach i na styku różnych dyscyplin projektowych, w szerokim zakresie odnosząc się do tematyki miejskiej. Abstrahując od projektów związanych z architekturą i urbanistyką, bardzo często realizują działania z dziedziny informacji wizualnej, instalacji przestrzennej, mebla i produktu. Są oni autorami "Zachodu Słońca" - neonu w Katowicach, który przedarł szlaki neonowi jako medium wchodzące w interakcję i komentujące przestrzeń.
 
Bardzo ważnym aspektem jest również fakt, iż na przeciwko ściany, na której została zawieszona instalacja, nie ma żadnego budynku mieszkalnego, w związku z czym światło generowane przez neon nie będzie oświetlać prywatnych mieszkań. Ciekawego kontekstu nadają także geometryczne, abstrakcyjne pozostałości starego muralu, który znajduje się na ścianie, gdzie zamontowany został neon. To fragmenty zaprojektowanej przez Zdzisława Beka, a zrealizowanej ok. 1977 r. przez Zenona Adamkiewicza reklamy zachęcającej do wypoczynku w parku na Zdrowiu. 

Instalacja ma charakter bezterminowy i inauguruje ona kolejny rok działań związanych ze sztuką w przestrzeni miejskiej Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Odsłona następnej instalacji artystycznej, tym razem z wykorzystaniem żywicy epoksydowej i naturalnych kwiatów, zaplanowana jest na połowę kwietnia. 

Instalacja "Wdech/Wydech" to część szerszego programu sztuki w przestrzeni publicznej, który Łódzkie Centrum Wydarzeń organizuje od 4 lat. Celem przedsięwzięcia jest powstawanie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe lub tymczasowo wpisują się w krajobraz miasta. Istotnym założeniem projektu jest odejście od standardowych murali, na rzecz tworzenia otwartej galerii sztuki złożonej z prac jak najbardziej różnorodnych - rzeźb, płaskorzeźb, instalacji artystycznych, realizacji site-specific.

W ramach projektu do Łodzi przyjeżdżają czołowi przedstawiciele street artu z różnych stron świata. Do najważniejszych realizacji należą: stalowa płaskorzeźba pt. "Cisza" Łukasza Bergera, syntetyczna instalacja pt. "Hiperbolic" Crystal Wagner, mozaika ceramiczna pt. "State of mind" Bartka Bojarczuka, piankowa instalacja pt. "Wszystko się ułoży" Marty Krześlak, "instalacje – manekiny" Marka Jenkinsa na ul. Piotrkowskiej czy rzeźba "Ciężar niewłaściwy" ustawiona przy dworcu Łódź Fabryczna.

Działania artystyczne nie są organizowane na zasadzie festiwalu, który odbywa się w określonym czasie. Funkcjonują one jako program sztuki miejskiej, w ramach którego poszczególne realizacje tworzone są w różnych miesiącach. 

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Wielka Loteria Podatkowa Miasta Łódź -  fot. Archiwum UMŁ

Rozliczenie PIT-u w Łodzi się opłaca! Rozdaliśmy kolejne 12 tys. zł!

Anna Janocha / BKSiDŁ

10 tys. zł, 130 chętnych i jeden zwycięzca. Po raz czwarty wylosowaliśmy laureata miesiąca Wielkiej... więcej

Rewitalizacja ul. Włókienniczej. Do 2022 roku wyremontowanych zostanie 13 kamienic. Ulica będzie miała formę woonerfu bez wyznaczonego przedziału między jezdnią a chodnikiem. -  fot. UMŁ

Trwa odnowa ul. Włókienniczej

Małgorzata Loeffler / ZIM

W trzech kamienicach wstawiamy okna i ściany działowe w mieszkaniach. Za kilka miesięcy wprowadzą... więcej

Brama Miasta -  fot. Archiwum UMŁ

Łódź biurowa. Co mówi raport branżowy i jakie są prognozy na przyszłość?

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Sektor biurowy BPO, czyli centra obsługi biznesu stanowią w Łodzi ważny segment gospodarki, który w... więcej

Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialna za kulturę, Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego -  fot. Monika Pawlak

Teatr Powszechny z dotychczasowym dyrektorem

Monika Pawlak / BRP

Nie będzie konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego, Ewa Pilawska otrzyma przedłużenie... więcej

W 2012 r. w ramach programu Mia100 Kamienic została wyremontowana elewacja frontowa kamienicy (od strony ul. Narutowicza), teraz przemianę przechodzi wewnętrzna część budynku wraz z podwórzem. -  fot. Stefan Brajter

Łódź rewitalizuje. Trwa generalny remont kamienicy przy ul. Narutowicza 12

Małgorzata Loeffler / ZIM

Dobudowana oficyna, przebudowane mieszkania oraz nowy dach. Do tego zielone podwórko z pnącymi... więcej

Kontakt