Nie dla Kolei Dużych Prędkości przez Złotno i Konstantynów Łódzki

Radni z Łodzi i Konstantynowa Łódzkiego sprzeciwiają się przebiegowi nowej trasy Kolei Dużych Prędkości.

- Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia kategorycznego sprzeciwu wobec wariantów przebiegu nowej linii kolejowej nr 85, odcinek Łódź Fabryczna – Poznań Starołęka wskazanych przez Centralny Port Komunikacyjny, przebiegających przez teren Gminy Konstantynów Łódzki – poinformowała Jadwiga Czekajewska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim.

- Mieszkańcy powierzyli nam dbanie o ich dobro i to dla nich podjęliśmy dzisiaj tę uchwałę. Budowa linii kolejowych dużych prędkości przebiegającej przez Konstantynów Łódzki znacząco wpłynie na tereny objęte obszarem inwestycji oraz na tereny przyległe. Projektowana trasa wyrządzi ogromną szkodę mieszkańcom gminy i właścicielom terenów o przeznaczeniu pod zabudowę. Burmistrz Konstantynowa rozmawia z każdą instytucją, która mogłaby wpłynąć na zmianę trasy przebiegu. Podjęliśmy szerokie działania, aby mieszkańcy gminy czuli się bezpiecznie.

Nie bez znaczenia pozostaje też wpływ inwestycji na środowisko naturalne. Artykuł 73 Konstytucji wyraźnie wskazuje, że „władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom”. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych - dodała przewodnicząca Jadwiga Czekajewska.

 

- Dbajmy o interesy mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego – powiedziała Elżbieta Jabłońska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim.

- Wiele osób ma rozpoczęte inwestycje na terenach, przez które ma przebiegać nowa trasa kolei. Nie wiedzą, czy mogą dalej budować dom, czy nie – dodała wiceprzewodnicząca Elżbieta Jabłońska.

 

- W sprawie sprzeciwu wobec przebiegu nowej linii kolejowej aktywność samorządu jest konieczna – powiedziała Karolina Kępka, radna Rady Miejskiej w Łodzi.

- Gratulujemy radnym z Konstantynowa Łódzkiego jednogłośnego podjęcia uchwały. W poniedziałek, 2 marca łódzcy radni spotkają się na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Łodzi poświęconej temu problemowi. 3 marca w Szkole Podstawowej nr 169 na Złotnie odbędzie się spotkanie w tym temacie z Prezydent Miasta Hanną Zdanowską. Jestem radną już 14 lat i do tej pory nie spotkałam się z problemem tak wielkiej wagi. Protest mieszkańców jest olbrzymi – dodała radna Karolina Kępka.

 

- Oddziaływanie budowy tej trasy byłoby ogromne – powiedział Marcin Hencz, radny Rady Miejskiej w Łodzi.

- Zaproponowane rozwiązanie nie zaliczałoby się tak naprawdę do Kolei Dużych Prędkości. Tak duża gęstość przystanków jak Brzeziny, Konstantynów Łódzki spowoduje, że kolei nie będzie mogła rozpędzać się do większych prędkości niż 160 – 200 km/h. Ostatecznie byłaby to tradycyjna kolei – dodał radny Marcin Hencz.

Polecane aktualności

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca prac i konserwator pracują bez zmian.

Łódź buduje. Trwają intensywne prace przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca... więcej

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie na ul. Dąbrowskiego.

Łódź buduje wiadukt na ul. Dąbrowskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie. Jeszcze w tym roku powstanie nowy... więcej

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul. Sierakowskiego ma nową salę polisensoryczną.

Bezpieczny "plac zabaw" dla podopiecznych DPS

Jolanta Baranowska / BRP

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul.... więcej

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do pracy, sklepu, spacerze z psem - należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami?

Jolanta Baranowska / BRP

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do... więcej

Jemy w Domu Burger Fest – rusza wielki festiwal burgerów na wynos!

ŁCW

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w lokalną branżę gastronomiczną. Chcąc wspierać restauracje w... więcej

Kontakt