Nie ma planu wprowadzenia nowego przewoźnika

Radni PiS Marcin Chruścik i Kamil Jeziorski na konferencji prasowej skomentowali zapisy „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Miasta Łodzi do roku 2025”, który został przyjęty podczas sesji Rady Miejskiej 21 lutego.

-Władze miasta chcą oddać 30% tras wykonywanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne nie wiadomo jakiej prywatnej firmie. Chcemy dowiedzieć co to są za firmy i jak ma to wyglądać – mówił Marcin Chruścik.

- Łódzkie MPK posiada 409 autobusów. 30%  to ok. 120 autobusów. W dokumencie przyjętym  na sesji  znalazły się zalecenia dotyczące oddania 30% połączeń w outsourcing operatorowi wyłonionemu w drodze przetargu niegraniczonego. My, jako klub PiS, zgłosiliśmy poprawkę żeby te zapisy wykreślić. To powoduje zagrożenia. Niedawno likwidowaliśmy dwie spółki –  zajmujące się komunikacją podmiejską.  W pierwszej kolejności chce oddać się w outsourcing właśnie  linie podmiejskie, które charakteryzują się dużą liczbą wozokilometrów. Dlaczego nie chce się oddać tras w centrum miasta? – pytał Kamil Jeziorski.

Zdaniem radnych PiS Łódź, jako miasto wojewódzkie, powinna skupiać gminy ościenne i wprowadzać transport łódzkiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Ich zdaniem na temat „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Miasta Łodzi do roku 2025” nie wypowiedzieli się pracownicy MPK. Uważają, że outsourcing w przyszłości przełoży się na wzrost cen biletów.

- Uważamy, że MPK powinno być wzmacniane – dodał Marcin Chruścik.

Temat skomentował przewodniczący Doraźnej Komisji ds. Transportu Bartosz Domaszewicz.

- Szkoda, że radni PiS uniemożliwili dwukrotnie dyskusję nad tym dokumentem w czasie posiedzenia komisji, zdejmując plan transportowy z porządku obrad. Nie dali szansy na rozmowę o jego zapisach. Dziś nikt w Łodzi nie ma planu dywersyfikacji obecnej siatki połączeń przez wprowadzenie nowego przewoźnika. Zakładamy znaczące zwiększenie liczby ulic obsługiwanych komunikacją zbiorową. W związku z tym może wystąpić konieczność, żeby koncentrować obsługę MPK tylko na terenie naszego miasta. Dzisiaj przedsiębiorstwo świadczy usługi także w relacjach międzygminnych – tłumaczył Bartosz Domaszewicz.

Dodał, że zgodnie z kierunkiem przyjętym przez komisję europejską stawia się na dywersyfikację, zwiększenie konkurencyjności przewozów w następnych latach i miasta się do tego przygotowują. Robi tak na przykład Warszawa.

- My także powinniśmy sprawdzać różne warianty. Jednak aktualnie planu powierzenia tej usługi innemu operatorowi niż MPK przez Miasto Łódź nie ma – podkreślił  Bartosz Domaszewicz.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt