Nie Praga, nie Berlin. Łódź najbardziej przyjaznym miastem dla biznesu w Europie

Łódź została wybrana najbardziej przyjaznym miejscem dla biznesu we wschodzącej Europie w ramach Future of Emerging Europe Awards 2021.

Łódź znalazła się na czele listy miast przyjaznych dla biznesu (Business-Friendly Perception Index), która powstała jako rezultat prac jury, w skład którego wchodzi ponad 100 globalnych ekspertów z dziedziny bezpośrednich inwestycji zagranicznych, doradców ds. wyboru lokalizacji oraz analityków lokalizacji. Grupa ta dokonała oceny 100 miast wschodzącej Europy powyżej 200 tys. mieszkańców oraz stolic Czarnogóry – Podgoricy i Kosowa – Prisztiny, które nie osiągają tego pułapu liczebności mieszkańców.

Andrew Wrobel, założyciel Emerging Europe i koordynator rankingu, podkreśla, że Łódź zdobyła wyróżnienie jako pierwsze miasto niebędące stolicą od początku przeprowadzania rankingu, tj. od 2019 r. Wśród miast, które znalazły się w pierwszej piątce za Łodzią są: Praga, Ljubljana, Budapeszt (zeszłoroczny zwycięzca), a stawkę zamyka Kijów.

Eksperci, którzy dokonywali wyboru, mieli za zadanie wybrać 5 miast w każdej z ośmiu kategorii: marka; potencjał ekonomiczny; klimat biznesowy; pula talentów; rozwój smart city; infrastruktura i łączność; jakość życia; wsparcie lokalnych władz. 

Ponad 10 proc miast ujętych w rankingu nie zostało zauważonych przez żadnego respondenta. Z raportu wynika, że w ogólnej statystycznej analizie co czwarty ekspert wybrał Łódź. To pokazuje jak wielu doradców ds. wyboru lokalizacji oraz analityków lokalizacji w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej jest świadomych potencjału miasta.

Oprócz pierwszego miejsca w głównej kategorii rankingu, Łódź wygrała także kategorie klimat biznesowy i wsparcie lokalnych władz.

Future of Emerging Europe Awards 2021 to czwarta edycja programu wyróżnień osób, organizacji prywatnych i państwowych, a także programów i inicjatyw. Rozdanie nagród zaplanowane jest na wrzesień w Brukseli.

Polecane aktualności

Pojemniki na elektrośmieci

Pojemniki na elektrośmieci pojawią się w całej Łodzi

Monika Pawlak / UMŁ

10 charakterystycznych czerwonych pojemników stanęło dziś na łódzkich osiedlach. Łodzianie mogą do... więcej

Trapani

Z Łodzi polecimy do Palermo i do dwóch innych włoskich miast

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Za dwa tygodnie na łódzkim lotnisku rozpoczną się loty do Włoch. Można będzie polecieć do Palermo i... więcej

Park

W tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego łodzianie zgłosili ok. 25% projektów dotyczących zieleni, skwerów i doposażania łódzkich parków

Grzegorz Gawlik / UMŁ

1097 - to ostateczna liczba projektów, które wpłynęły w ramach IX edycji Łódzkiego Budżetu... więcej

Urbino Hybrid

Nowe autobusy MPK

MPK - Łódź wybrało firmę, która dostarczy 51 nowych autobusów, w tym hybrydy. Jeszcze w tym roku... więcej

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Małgorzata Loeffler / ZIM

Podwórko wyłożone płytami z wyburzonych łódzkich fabryk, odnowione detale na elewacji czyli... więcej

Kontakt