Niezwykłe blokowisko. Czym zaskoczy Cię Retkinia? [ZDJĘCIA]

Czym jest Retkińska Morela i gdzie można ją zobaczyć? Co grób z III w. n.e. ma wspólnego ze współczesnym osiedlem? Uważana często za sypialnię Łodzi Retkinia może zaskoczyć swoją długowieczną historią i artystycznymi akcentami w przestrzeni miejskiej. Zachęcamy do bliższego przyjrzenia się temu (nie)zwykłemu blokowisku!

Rzeźby plenerowe - Bociany i Retkińska Morela -  fot. ŁÓDŹ.PL
Bociany i Retkińska Morela to charakterystyczne punkty osiedla , fot. ŁÓDŹ.PL

Od osady do osiedla

O najdawniejszych dziejach Retkini mógłby powstać niejeden film, są tak fascynujące! Osadnictwo na terenach współczesnego osiedla sięga czasów neolitu. W 1935 r. dokonano niesamowitego odkrycia archeologicznego - znaleziono grób tzw. księżniczki z Retkini, datowany na III w. n.e. Jego bogate wyposażenie świadczyło o zamożnym pochodzeniu i dobrych kontaktach handlowych osady.

Najwcześniejsze wzmianki o osadzie Retkiń pochodzą z XIV w. W granice administracyjne Łodzi wieś została włączona po II wojnie światowej. Obecnie Retkinię zamieszkuje około 71 000 osób – to więcej niż populacja Suwałk czy Gniezna. Umożliwia to ogromna baza mieszkaniowa, która powstawała w latach 70. i 80. Pierwsze na mapie pojawiło się Osiedle Zagrodniki, ostatnie - Osiedle Retkinia Śródmieście-Południe, obecnie nazywane Osiedlem Sympatyczna.

Zieleńce i skwery

Zaprojektowana przez Krystynę Krygier i Tadeusza Sumienia Retkinia w swojej zabudowie została podporządkowana koncepcji ulicy pieszej, z wewnętrznymi terenami zielonymi i ulicami oddzielonymi od bloków szerokimi pasami roślinności i drzew. Do dzisiaj jako jedyne osiedle łódzkie cieszy się taką przestrzenią i nie przypomina zagęszczonej, śródmiejskiej dżungli. 

Znajdziemy tu skwery i zieleńce, które przyciągają mieszkańców nie tylko ławkami, ale także wyznaczonymi miejscami do grilla, placami zabaw i siłowniami plenerowymi. Dla fanów rolek czy deskorolki przy ul. Kusocińskiego 100 znajduje się też dostępny całą dobę skatepark.

Rzeźba plenerowa

Przejeżdżającym przez Retkinię rzucają się w oczy już z daleka - chodzi oczywiście o Bociany i Retkińską Morelę, najpopularniejsze rzeźby plenerowe na osiedlu.

Bociany, znajdujące się u zbiegu al. Wyszyńskiego i ul. Waltera-Janke, stworzył w latach 70. Michał Gałkiewicz. Na pomysł, by przedstawić ten właśnie gatunek ptaków, artysta wpadł podczas wyjazdu do Mikoszewa obok Gdańska. Zaobserwował tam gniazdo, w którym znajdowały się młode ptaki na długich, smukłych nogach. Rzeźba nie tylko zdobi jest także symbolem osiedla i punktem orientacyjnym. Znana w całej Polsce, w latach 80. trafiła nawet na kartkę wydaną przez Pocztę Polską.

Retkińską Morelę znajdziemy przy skrzyżowaniu ulic Maratońskiej i Waltera-Janke. To pierwsza praca Ryszarda Popowa, stworzona z Janem Hryckiem w 1975 r. Forma przestrzenna rzeźby od początku budzi skojarzenia z geometrią. Być może wpływ na to miała wcześniejsza kariera matematyczna Popowa. A skąd nazwa rzeźby i pomysł na jej nietypowy kształt? To nawiązanie do nazwiska francuskiego artysty Francoisa Morelleta. Jego dzieło Kula-raster zostało zakupione przez Muzeum Sztuki w Łodzi w 1970 r. i to właśnie ta praca była inspiracją dla twórców Retkińskiej Moreli. 

Zobacz także

Polecane aktualności

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

TRZY MUZEA – JEDEN BILET

Już od jutra trzy łódzkie muzea zwiedzimy z jednym biletem wstępu

Sławomir Macias / UMŁ

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sportu i Turystyki... więcej

Rewolucja na Legionów

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ulica przestanie służyć jako scenografia filmów wojennych i historycznych – zamiast tego będzie... więcej

Kontakt