Nowa kultura czyli nowe możliwości. Wyremontowane domy kultury czekają już tylko na otwarcie

Zakończył się remont trzech łódzkich domów kultury. Poleski Ośrodek Sztuki, Ośrodek Kultury Górna i Dom Kultury ,,502” gotowe są do działania.

W zabytkowej willi Poleskiego Ośrodka Sztuki, w przepięknie odrestaurowanym modernistycznym budynku powstały pracownie kreatywne, nowa przestrzeń wystawiennicza oraz kącik dla rodzin z dziećmi.

– Bardzo dobra wiadomość dla odbiorców kultury w Łodzi. Możemy dziś zakomunikować, że łódzkie muzea i galerie sztuki zostały ponownie otwarte. Czekamy jeszcze na otwarcie domów kultury, oczywiście w reżimie sanitarnym, do czego placówki te są dobrze przygotowane. Dodatkowo w trzech wyremontowanych domach kultury – na Polesiu, Widzewie i na Górnej – oddajemy mieszkańcom nowe pracownie, sale warsztatowe i nowe powierzchnie wystawiennicze. Również działania estradowe i koncertowe zyskają nowy wymiar dzięki nowemu oświetleniu i nagłośnieniu. Jestem przekonana, że pracownicy domów kultury wypełnią te miejsca nową energią, a w ofercie placówek pojawią się nowoczesne zajęcia, warsztaty, koncerty. Będą to miejsca integrujące lokalną społeczność, otwarte na potrzeby nie tylko  najmłodszych łodzian, ale również seniorów – mówi wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Ośrodek Kultury Górna wzbogacił się o nowoczesną przestrzeń wystawienniczą, sale warsztatowe i garderobę. W zmodernizowanej placówce – w jednej z sal w piwnicy – utworzone zostało miejsce o charakterze klubowym. Będzie to interdyscyplinarna przestrzeń aktywizacji czasu wolnego, obejmująca różnorodne formy: teatr, taniec, muzykę, historię Łodzi, pedagogikę zabawy. Działalność klubu będzie skierowana do młodych mieszańców, także tych mających na co dzień utrudniony dostęp do kultury.

Galeria na tarasie, nowe pracownie, zmodernizowane sale warsztatowe oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami to tylko zapowiedź tego, co już za moment zobaczą uczestnicy zajęć Domu Kultury „502” na Widzewie.

Natomiast w zabytkowej willi Poleskiego Ośrodka Sztuki, w przepięknie odrestaurowanym modernistycznym budynku powstały pracownie kreatywne, nowa przestrzeń wystawiennicza oraz kącik dla rodzin z dziećmi. Powstała tu także pracownia ceramiczna, wyposażona m.in. w koła garncarskie i piec do wypalania ceramiki. Przebudowane są ciągi komunikacyjne, by z pracowni z łatwością mogły korzystać osoby mające problemy ze swobodnym przemieszczaniem się.

W ramach remontu odnowiono także taras od strony ogrodu, na którym powstanie letnia scena muzyczna oraz kino plenerowe. W ramach projektu wyremontowane zostaną trzy budynki od piwnic aż po dach, przeprowadzona zostanie także termomodernizacja. Ponadto zakupione zostanie wyposażenie, m.in. sprzęt nagłaśniający, komputerowy, oświetleniowy, meble. Modernizacje techniczne w instytucjach pozwolą na wprowadzenie nowych, dostępnych dla wszystkich form zajęć w świeżo wyremontowanych domach kultury.

– Z niecierpliwością oczekujemy chwili, gdy domy kultury będą mogły się otworzyć i zaprosić do swoich wyremontowanych wnętrz, które zostały przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Poleski Ośrodek Sztuki gotowy jest także na działania z wychowankami domów dziecka, osobami bezrobotnymi, bezdomnymi czy z problemami emocjonalnymi i psychicznymi. Największą zmianą w POS są nowe pracownie w podziemiach. Jedną z nich jest pracownia garncarska, w której będą prowadzone zajęcia arteterapeutyczne, adresowane do seniorów i osób po schorzeniach, starających się odzyskać samodzielność i poprawić swoją samoocenę – mówi Patrycja Alenkuć z Poleskiego Ośrodka Kultury.

Jedną z nowych przestrzeni do wykorzystania w działaniach POS jest nasz piękny ogród. Będą się w nim odbywały letnie projekcje filmowe. Będziemy kontynuowali nasze działania zapoczątkowane konkursem songwriterskim im. Roberta Brylewskiego „Czekamy, czekamy!”, być może wyjdziemy z tą aktywnością poza nasz ogród do innych przestrzeni miejskich, by zapewnić odpowiednią ekspozycję talentów, jakie się objawiły. Jesteśmy podekscytowani, mamy dużo energii, jesteśmy gotowi, by w tych trudnych czasach dać mieszkańcom Łodzi zastrzyk pozytywnego myślenia na przyszłość – dodaje Adam Lewartowski z POS.

Projekt „Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury” obejmuje inwestycje w trzech łódzkich placówkach:

  • Dom Kultury „502"(ul. A. Sacharowa 18) - koszt inwestycji 2,5 mln zł
  • Poleski Ośrodek Sztuki (ul. Krzemieniecka 2a) - koszt inwestycji 3,2 mln zł
  • Ośrodek Kultury „Górna" (ul. Siedlecka 1) - koszt inwestycji 2,62 mln zł

Beneficjentem projektu jest Miasto Łódź. Zadanie dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020.

Projekt ma na celu poszerzenie oferty kulturalnej miasta, poprawę dostępu do kultury i umożliwienie odbiorcom różnorodnych form uczestniczenia. Nowe przyjazne i funkcjonalne przestrzenie dla dzieci oraz dorosłych już czekają.

Wartość projektu to łącznie 8,31 mln zł, w tym 5,21 mln zł dofinansowania z UE.

Najbliższe plany i atrakcje w łódzkich domach kultury

Poleski Ośrodek Sztuki 

  • Międzynarodowe Biennale XIV Spotkania Teatralne „Terapia i Teatr”
    Termin: 6-9.06.2021
  • I Festiwal Tańca Ludowego im. Jadwigi Hryniewieckiej
    Termin: luty-grudzień 2021,
  • Realizacja konkursu choreograficznego: 1-7.06.2021
    Spotkania twórców ludowych „Potańc Po Staremu” 2021
    Termin: maj - listopad 2021
  • „Hauzeracy” - działania edukacyjne o kulturze tradycyjnej
    Termin: kwiecień-czerwiec 2021
  • Festiwal Łódź Fabrykancka 2.0
    Termin: kwiecień-czerwiec 2021
  • Międzynarodowy Plener Form z Wikliny i Land Artu. Żywioły.
    Termin: 28.06.-4.07.2021
  • V Festiwal Kryminału
    Termin: listopad 2021
  • II Ogólnopolski Konkurs Artystyczny „Nowy Porządek”
    Termin: listopad-grudzień 2021
  • II Konkurs songwriterski „Czekamy, czekamy” im. Roberta Brylewskiego
    Termin: listopad-grudzień 2021

Ośrodek Kultury Górna 

  • Dzikie Dzieci / Plac Zabaw Twórczych - lato 2021r.
  • Mój Tata Bohater / Plac Zabaw Twórczych -  27.06.21r.

Widzewskie Domy Kultury

  • Koncert galowy z okazji jubileuszu 50-lecia ZPiT „Anilana” w Teatrze Muzycznym
  • 30 lecie Domu Kultury „502”
  • Ogólnopolski festiwal piosenki dziecięcej – Rejs na Bergamuty (DK „502”)
  • Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne
  • Łódzkie Konfrontacje Taneczne (DK „Ariadna”)

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt