Nowa noclegownia i system pomocy dla osób bezdomnych w Łodzi

Łódź rozpoczęła budowę systemu pomocy dla osób bezdomnych. Jego elementami będą: nowa izba wytrzeźwień oraz dwie nowe noclegownie.

Nowa noclegownia i system pomocy dla osób bezdomnych w Łodzi -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Nowa noclegownia i system pomocy dla osób bezdomnych w Łodzi , fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

- Jesteśmy w przełomowym momencie - podkreśla Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi i dodaje: - Dostaliśmy 3,5 mln złotych dofinansowania na budowę nowej noclegowni przy ul. Przybyszewskiego 251/253. Przy ul. Przybyszewskiego powstanie zarówno nowa izba wytrzeźwień, jak i noclegownia. 

Budowa nowej izby wytrzeźwień przy ul. Przybyszewskiego 251/253 już się rozpoczęła. Na parterze budynku powstanie 40 pojedynczych pomieszczeń dla 40 osób. - Jesienią 2020 r. przeniesiemy tam izbę wytrzeźwień z ul. Klilińskiego, gdzie również jest 40 miejsc, ale w pomieszczeniach wieloosobowych - dodaje Krzysztof Kumański, dyrektor Miejskiego Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej w Łodzi.

Miasto dostało też 3,5 mln zł dotacji z Unii Europejskiej na budowę noclegowni przy ul. Przybyszewskiego 251/253, czyli w tym samym kompleksie co izba. Cała inwestycja, razem z izbą, ma kosztować 7,8 mln zł. Reszta kwoty będzie pochodziła z budżetu miasta.

Noclegownia ma dać schronienie ok. 50 osobom. Noclegownia ta będzie podzielona na dwie części: 20 miejsc, na parterze, będzie przeznaczone dla osób, które nie będą chciały się umyć. Kolejnych 30 miejsc, na I piętrze, przeznaczone zostanie dla osób, które chcą się umyć. Noclegownia będzie pracowała od godz. 20 do 8 rano, ale na Przybyszewskiego powstanie też całodobowa świetlica.

Przy ul. Niciarnianej 41 planowana jest kolejna nowa noclegownia. Z miejsc noclegowych będą mogły tu skorzystać osoby gotowe na terapię i zmianę swojego życia. Bezdomne, ale niepijące.  Planowane jest tu 65 miejsc. Koszty budowy szacuje się na około 5 mln złotych. Czekamy na ogłoszenie konkursów, w których moglibyśmy się jako miasto starać o dofinansowanie inwestycji. Posiadamy już Program Funkcjonalno - Użytkowy na tę inwestycję

W Łodzi potrzeba jest ok. 100 miejsc noclegowych. W obydwu placówkach: i na Przybyszewskiego, i na Niciarnianej będzie możliwość powiększenia miejsc odpowiednio z 50 do 100 oraz z 65 do 100.

Polecane aktualności

Komisja Budżetu Obywatelskiego zakończyła oceniać wnioski zgłoszone przez łodzian do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego

Dorota Adamska / Biuro Rady Miejskiej

- Odbyło się 9 wakacyjnych posiedzeń komisji, na których rozpatrzyliśmy ponad 1430 wniosków... więcej

Bałucki Bigiel 2019

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Wszędzie dobrze, ale na Biglu najlepiej! W weekend 23-24 sierpnia odkrywamy Bałuty. Będzie... więcej

Powrót wielkich kotów

ZOO

Na terenie ogrodu zoologicznego trwa budowa orientarium, jednocześnie realizowane są inne... więcej

Pragnienie niepodległości

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej... więcej

Gminna Oczyszczalnia Ścieków jest największym wytwórcą energii elektrycznej z biogazu w województwie łódzkim -  fot. Archiwum UMŁ

Energia z biogazu w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi

Patrycja Myjakowska / GOŚ

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków – jest największym wytwórcą energii elektrycznej z biogazu w... więcej

Kontakt