Nowe inwestycje na Retkini. Więcej miejsca dla handlu i medycyny

Wystarczyło kilkanaście lat, by okolica skrzyżowania al. Wyszyńskiego z ul. Armii Krajowej zmieniła się niemal nie do poznania. W sercu szeroko rozumianej Retkini, zwanej największą łódzką sypialnią, powstało nieformalne centrum handlowo-usługowe, które właśnie powiększa się o kolejne obiekty.

fot. ŁÓDŹ.PL
W budynku przy al. Wyszyńskiego powstanie niepubliczne centrum medyczne
4 zdjęcia
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Zalążkiem komercyjnego boomu na Retkini był tzw. Niebieski Pawilon (nazwany tak od koloru kryjącej go blachy) przy ul. Armii Krajowej 32, najstarszy obiekt usługowo handlowy przyciągający mieszkańców okolicznych blokowisk. Z biegiem lat zaczął szybko obrastać kolejnymi budynkami z przeznaczeniem na działalność handlową i usługową. Tuż obok powstała hala targowa „Pod Topolami”, po drugiej stronie al. Wyszyńskiego wyrosła wielofunkcyjna Galeria Retkińska, po obu stronach al. Wyszyńskiego wybudowano markety, pawilon handlowy stanął między „Niebieskim” a „Topolami”, a wkrótce wzdłuż nieparzystej strony ul. Armii Krajowej wyrosły kolejne…

Teraz trwają tam kolejne budowy. O całe piętro, ale też wszerz, rozrastają się pawilony handlowe przy ul. Armii Krajowej 33 i 35. Od strony al. Wyszyńskiego, na pustym dotychczas placu pomiędzy ul. Batalionów Chłopskich, wyrasta z kolei dwupiętrowy budynek. Powstanie tam niepubliczne centrum medyczne, które przeprowadzi się z pobliskiej Galerii Retkińskiej. Poza poradniami specjalistycznymi, centrum leczenia zaćmy, kliniką chirurgii, szpitalem i centrum badań klinicznych, siedziby mają mieć tam również dwie inne firmy działające w obszarze telemetrii i zarządzania medycyną.

Choć cały proces rozwoju tego „zagłębia” handlowo-usługowego Retkini (także gastronomicznego) trwał kilkanaście lat, nie jest to przypadek w mieście odosobniony. Każda łódzka dzielnica, czy nawet niektóre osiedla mają obecnie takie centra, które zaspokajają większość życiowych potrzeb. Np. na Teofilowie – okolice „Teofila”, na Dąbrowie przy „Pionierze”, na Widzewie wokół „Batorego” itd. Traci powoli na znaczeniu centrum miasta, handel przesuwa się jego obrzeża, bliżej konsumentów.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt