Nowe przyjazne miejsca dla mieszkańców. Łódź buduje kolejne pasaże

W ramach rewitalizacji obszarowej Łodzi w mieście powstanie 10 kolejnych pasaży. W kwartale ulic Ogrodowej i Legionów wybudowane zostaną 4 z nich. Pozostałe 6 znajdzie się między ulicami Traugutta i Tuwima, przy ul. Wschodniej, Sienkiewicza i Narutowicza. Przedłużony zostanie także pasaż Róży.

W kwartale Ogrodowej i Legionów wybudowane zostaną 4 pasaże  -  mat. UMŁ
W kwartale Ogrodowej i Legionów wybudowane zostaną 4 pasaże , mat. UMŁ

- Budowa pasażu, który powstanie między ul. Zachodnią, Gdańską, Ogrodową a Legionów rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Pierwszym etapem prac będą rozbiórki, wyburzenia i położenie instalacji. Miejsce to stworzy strefę rekreacyjną i zniweluje deficyt zieleni na Starym Polesiu - powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

W kwartale ulic Ogrodowej i Legionów pasaże "otworzą" mieszkańcom możliwość spędzenia czasu na zieleńcu, znajdującym się w okolicy kościoła pw. św. Józefa, najstarszej istniejącej łódzkiej świątyni, powstałej w drugiej połowie XVII wieku. Będą one dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami oraz rowerzystów. W pasażach i wewnątrz kwartału zostanie zainstalowane oświetlenie parkowe oraz dekoracyjne, a także podświetlenie zieleni. Przestrzeń zostanie wyposażona między innymi w ławki, stojaki rowerowe, kosze na odpady i psie nieczystości, a także zdroje wody pitnej.

- W nowym pasażu nasadzimy 71 drzew. Będą też inne nasadzenia: trawy, byliny i krzew. Chcemy, aby było to miejsce estetyczne i przyjazne dla mieszkańców - dodał Rafał Michaś z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Kolejne pasaże i nowe ulice znajdą się m.in. między ulicami Traugutta i Tuwima. Będą umożliwiały przede wszystkim dostanie się do znajdujących się wewnątrz kwartału budynków, umożliwiając rozwój ich funkcji. Dzięki temu w centrum miasta powstaną nowe drogi, łączące dworzec Łódź Fabryczna z ulicą Piotrkowską.

Podobnie będzie z przedłużeniem ul. Wschodniej i wyprowadzeniem jej do ul. Sienkiewicza. Wewnątrz kwartału, przy budynku dawnej restauracji Kaskada po wybudowaniu tam nowej ulicy możliwe będzie realizowanie kolejnych inwestycji. Usprawni to komunikację w rejonie skrzyżowania ulic Sienkiewicza i Narutowicza oraz pozwoli na wprowadzenie nowych funkcji wewnątrz dotychczas niezagospodarowanego kwartału.

Wzdłuż jezdni powstaną chodniki ze zjazdami do posesji. Na ulicy pojawią się nowe, ozdobne latarnie, ławki i kosze na śmieci. Zieleń zostanie uporządkowana. Planowane jest posadzenie nowych roślin. Niektóre z koron drzew zostaną oświetlone. Dekoracyjne oświetlenie pojawi się również w ogrodzeniach zieleńców. Zainstalowane zostaną także stojaki na rowery. Powstaną dwie nowe przestrzenie publiczne dla mieszkańców z dużą ilością zielni, pergolami, fontanną i ławkami. Cała przestrzeń przystosowana będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Listę inwestycji uzupełniają przedłużenie pasażu Róży i budowa nowej ulicy od Tuwima do budowanej Mediateki.

Wszystkie nowobudowane pasaże powstaną do końca przyszłego roku bądź w pierwszej połowie 2021 roku. Część przebić w kwartale ulic: Gdańskiej, Ogrodowej, Legionów i Zachodniej zostanie otwarte już w najbliższe wakacje. Koszt inwestycji to 6,5 mln zł.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Hubert Foks, student ostatniego roku zarządzania i inżynierii produkcji na wydziale międzynarodowym Politechniki Łódzkiej odebrał z rąk prezydent Łodzi, Hanny Zdanowskiej klucze do mieszkania w kompleksowo zmodernizowanej kamienicy przy ul. Legio -  fot. Radosław Jóźwiak

Mieszkania dla najzdolniejszych. Trwa kolejny konkurs na wynajem mieszkań dla zdolnych studentów i absolwentów

Jolanta Baranowska

Hubert Foks, student ostatniego roku zarządzania i inżynierii produkcji na wydziale międzynarodowym... więcej

Pomnik Pękniętego Serca w nowej odsłonie. Już w czerwcu zapłonie przy nim wieczny płomień

Anna Janocha / BKSiDŁ

Jest szansa, że już 1 czerwca przy pomniku Pękniętego Serca w parku im. Szarych Szeregów znów... więcej

Nagrody dla pracowników ZWiK. Namierzyli i złapali firmę zanieczyszczającą Olechówkę

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wręczyła listy gratulacyjne czterem pracownikom ZWiK, którzy... więcej

Przy Sienkiewicza 79 powstaje Centrum Seniora. Obok będą pracownie artystyczne, mieszkania komunalne i lokale usługowe, a nie zabraknie również ogrodu. -  fot. Stefan Brajter

Łódź rewitalizuje. Przy Sienkiewicza dla babć, dziadków i nie tylko powstaje Centrum Seniora

Małgorzata Leoffler / ZIM

Obok Centrum, przy ul. Sienkiewicza 79, będą pracownie artystyczne, mieszkania komunalne i lokale... więcej

Segregowanie odpadów komunalnych jest obowiązkowe -  fot. Paweł Łacheta

Internetowa wyszukiwarka pomoże w segregowaniu odpadów

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Gdzie wyrzucić zużytą chusteczkę, papierowy ręcznik czy karton po sokach? Do którego pojemnika... więcej

Kontakt