Nowe przyjazne miejsca dla mieszkańców. Łódź buduje kolejne pasaże

W ramach rewitalizacji obszarowej Łodzi w mieście powstanie 10 kolejnych pasaży. W kwartale ulic Ogrodowej i Legionów wybudowane zostaną 4 z nich. Pozostałe 6 znajdzie się między ulicami Traugutta i Tuwima, przy ul. Wschodniej, Sienkiewicza i Narutowicza. Przedłużony zostanie także pasaż Róży.

W kwartale Ogrodowej i Legionów wybudowane zostaną 4 pasaże  -  mat. UMŁ
W kwartale Ogrodowej i Legionów wybudowane zostaną 4 pasaże , mat. UMŁ

- Budowa pasażu, który powstanie między ul. Zachodnią, Gdańską, Ogrodową a Legionów rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Pierwszym etapem prac będą rozbiórki, wyburzenia i położenie instalacji. Miejsce to stworzy strefę rekreacyjną i zniweluje deficyt zieleni na Starym Polesiu - powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

W kwartale ulic Ogrodowej i Legionów pasaże "otworzą" mieszkańcom możliwość spędzenia czasu na zieleńcu, znajdującym się w okolicy kościoła pw. św. Józefa, najstarszej istniejącej łódzkiej świątyni, powstałej w drugiej połowie XVII wieku. Będą one dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami oraz rowerzystów. W pasażach i wewnątrz kwartału zostanie zainstalowane oświetlenie parkowe oraz dekoracyjne, a także podświetlenie zieleni. Przestrzeń zostanie wyposażona między innymi w ławki, stojaki rowerowe, kosze na odpady i psie nieczystości, a także zdroje wody pitnej.

- W nowym pasażu nasadzimy 71 drzew. Będą też inne nasadzenia: trawy, byliny i krzew. Chcemy, aby było to miejsce estetyczne i przyjazne dla mieszkańców - dodał Rafał Michaś z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Kolejne pasaże i nowe ulice znajdą się m.in. między ulicami Traugutta i Tuwima. Będą umożliwiały przede wszystkim dostanie się do znajdujących się wewnątrz kwartału budynków, umożliwiając rozwój ich funkcji. Dzięki temu w centrum miasta powstaną nowe drogi, łączące dworzec Łódź Fabryczna z ulicą Piotrkowską.

Podobnie będzie z przedłużeniem ul. Wschodniej i wyprowadzeniem jej do ul. Sienkiewicza. Wewnątrz kwartału, przy budynku dawnej restauracji Kaskada po wybudowaniu tam nowej ulicy możliwe będzie realizowanie kolejnych inwestycji. Usprawni to komunikację w rejonie skrzyżowania ulic Sienkiewicza i Narutowicza oraz pozwoli na wprowadzenie nowych funkcji wewnątrz dotychczas niezagospodarowanego kwartału.

Wzdłuż jezdni powstaną chodniki ze zjazdami do posesji. Na ulicy pojawią się nowe, ozdobne latarnie, ławki i kosze na śmieci. Zieleń zostanie uporządkowana. Planowane jest posadzenie nowych roślin. Niektóre z koron drzew zostaną oświetlone. Dekoracyjne oświetlenie pojawi się również w ogrodzeniach zieleńców. Zainstalowane zostaną także stojaki na rowery. Powstaną dwie nowe przestrzenie publiczne dla mieszkańców z dużą ilością zielni, pergolami, fontanną i ławkami. Cała przestrzeń przystosowana będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Listę inwestycji uzupełniają przedłużenie pasażu Róży i budowa nowej ulicy od Tuwima do budowanej Mediateki.

Wszystkie nowobudowane pasaże powstaną do końca przyszłego roku bądź w pierwszej połowie 2021 roku. Część przebić w kwartale ulic: Gdańskiej, Ogrodowej, Legionów i Zachodniej zostanie otwarte już w najbliższe wakacje. Koszt inwestycji to 6,5 mln zł.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Remontowane wnętrze Przedszkola Miejskiego nr 37 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

30 miejskich przedszkoli jest remontowanych w czasie wakacji

Grzegorz Gawlik / BRP

4 placówki tj. przedszkola nr: 4, 142, 152 i 165 będą termomodernizowane w ramach dużego unijnego... więcej

Sklep z odzieżą i wyposażeniem turystycznym Salewa Mountain Shop -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Salewa Mountain Shop. Nowy sklep turystyczny na Piotrkowskiej

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W Łodzi rozpoczął działalność największy w Polsce sklep z odzieżą i wyposażeniem turystycznym Salewa... więcej

Gabinet przed remontem -  fot. UMŁ

W miejskiej przychodni na Górnej powstaje nowa poradnia ginekologiczna

Grzegorz Gawlik / BRP

Rusza kompleksowa modernizacja poradni ginekologicznej w przychodni należącej do Miejskiego Centrum... więcej

Łódzka woda z kranu w karafce -  fot. ZWiK

Na upały najlepsza łódzka woda

BRP

W upały możemy oszczędzić kilkaset złotych pijąc więcej wody i nie produkując plastikowych śmieci. więcej

Uwaga! Weekend z upałami. Możliwe burze z gradem

Na najbliższe trzy dni Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje silne upały na terenie... więcej

Kontakt