Nowe, wyjątkowe miejsce wypoczynku dla łodzian. Skwer i siłownia zewnętrzna na Widzewie

Skwer i siłownia zewnętrzna dla osób z niepełnosprawościami powstały dzięki pomysłowości i zaangażowaniu mieszkańców.

Przy ul. Szpitalnej na Widzwie dzięki zaangażowaniu mieszkańców powstało nowe miejsce wypoczynku dla łodzian -  fot. Radosław Żydowicz
Powstało nowe miejsce wypoczynku dla łodzian. Z zieleńca i zewnętrznej siłowni przy ul. Szpitalnej będą mogli korzystać nie tylko seniorzy z pobliskiego Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora na Widzewie, ale i ich sąsiedzi. Skwer będzie dostępny dla każdego, przez cały dzień, aż do wieczora. , fot. Radosław Żydowicz

Powstało nowe miejsce wypoczynku dla łodzian. Z zieleńca i zewnętrznej siłowni przy ul. Szpitalnej będą mogli korzystać nie tylko seniorzy z pobliskiego Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora na Widzewie, ale i ich sąsiedzi. Skwer będzie dostępny dla każdego, przez cały dzień, aż do wieczora.

- To wyjątkowy projekt. Projekt, na którego sukces pracowało wiele stron. Sam zieleniec i siłownia powstały na terenie należącym do Miejskiego Centrum Medycznego Widzew. I też nasze Centrum stworzyło projekt tego skweru. Zaś inwestycję sfinansowała Fundacja DOZ. Dołożyli się do tego sami łodzianie uczestnicząc w licytacji, np. Pani Prezydent przekazała na nią koszulkę. Do budowy siłowni i zieleńca swój „grosik” dorzucili również uczestnicy DOZ Maratonu, którzy przy zapisach dawali „cegiełkę” na siłownię i zieleniec – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Same urządzenia: 6 zestawów do ćwiczeń oraz 3 ławki to koszt ponad 40 tys. zł. Do tego trzeba dodać urządzenie terenu: przygotowanie gruntu, wyłożenie alejek, posadzenie krzewów czy posianie trawy. W sumie daje nam to ok. 60 tys. zł.

- Siłownia przy CZAS na Widzewie wyposażona została m.in. w specjalistyczne sprzęty, na których mogą ćwiczyć również osoby na wózkach inwalidzkich. Będą zarówno urządzenia typu orbitrek, jak i... stolik do warcabów. Tu dodam, że pionki do gry to historia sama w sobie. Odwiedzając inne takie miejsca widziałam, że tych pionków zawsze brakuje. Grający wykorzystują więc np. kamyczki. Tu będzie inaczej. Pionki wycięliśmy z kawałków drewna – dość ciężkich, by wiatr ich nie zabrał  i pomalowaliśmy na dwa kolory – opowiada Elżbieta Łacina z Fundacji DOZ.

Pomocą przy wyborze urządzeń i ich funkcjonalności służyły inne MCM-y, które takie siłownie już mają i na nich opierają chociażby funkcjonowanie zajęć dla seniorów. Dodajmy, że z siłowni korzystają pacjenci i sąsiedzi MCM Bałuty: przy ul. Libelta oraz przy ul. Łanowej. Kolejne takie urządzenia staną przy jednej z przychodni na Górnej.

- Pozostaje mi już tylko zaprosić mieszkańców – w tym seniorów z tutejszego Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora do korzystania z tego miejsca. Będzie można tu wejść każdego dnia, aż do godz. 19.30. Obok, jak dotychczas, będzie działało zaś CZAS, które swoje zajęcia gimnastyczne na pewno przeniesie na siłownię. W Centrum można też skorzystać z innych zajęć np. komputerowych – zachęca Elżbieta Junczyk, dyrektor MCM Widzew.

Na plenerowej siłowni przy ul. Szpitalnej pojawiły się następujące sprzęty: wyciąg i krzesło, biegacz i orbitrek, narty, jeździec i motyl, sztanga i rower, 3 ławki, szachownica z krzesełkami.

Polecane aktualności

"Nasze miasto nie będzie już takie samo". Rusza budowa tunelu średnicowego pod Łodzią -  fot. CC0 license

"Nasze miasto nie będzie już takie samo". Rusza budowa tunelu średnicowego pod Łodzią

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce, podziemne stacje, kilometry torów, nowe kierunki podróży i... więcej

Zachęcamy, aby na festiwal wybrać się komunikacją miejską  -  fot. z arch. UMŁ

Light.Move.Festival 2019. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu

Informacja prasowa

Za niewiele ponad tydzień w Łodzi rozpocznie się dziewiąta edycja Light.Move.Festival. Przed nami... więcej

Organizatorzy zdradzają program jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Kamera Akcja -  fot. Paweł Maśka / mat. prasowe

10 edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

80 najgłośniejszych filmów nagradzanych na najważniejszych festiwalach, 50 filmów pełnometrażowych i... więcej

40 lat Łodzi Kaliskiej. Wernisaże, przegląd filmów i monstrualne urodziny -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

40 lat Łodzi Kaliskiej. Wernisaże, przegląd filmów i monstrualne urodziny

BKSiDŁ

W tym roku mija 40 lat od chwili założenia grupy artystycznej Łódź Kaliska, która działa... więcej

Łódź dla osób z niepełnosprawnościami. Jakie udogodnienia i formy wsparcia udało się wprowadzić do tej pory, jakie są i będą wprowadzane? -  fot. z arch. UMŁ

Łódź dla osób z niepełnosprawnościami

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Ponad 30 proc. mieszkańców Łodzi, czyli prawie 120 tysięcy, stanowią osoby z różnymi dysfunkcjami i... więcej

Kontakt