Nowe, wyjątkowe miejsce wypoczynku dla łodzian. Skwer i siłownia zewnętrzna na Widzewie

Skwer i siłownia zewnętrzna dla osób z niepełnosprawościami powstały dzięki pomysłowości i zaangażowaniu mieszkańców.

Przy ul. Szpitalnej na Widzwie dzięki zaangażowaniu mieszkańców powstało nowe miejsce wypoczynku dla łodzian -  fot. Radosław Żydowicz
Powstało nowe miejsce wypoczynku dla łodzian. Z zieleńca i zewnętrznej siłowni przy ul. Szpitalnej będą mogli korzystać nie tylko seniorzy z pobliskiego Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora na Widzewie, ale i ich sąsiedzi. Skwer będzie dostępny dla każdego, przez cały dzień, aż do wieczora. , fot. Radosław Żydowicz

Powstało nowe miejsce wypoczynku dla łodzian. Z zieleńca i zewnętrznej siłowni przy ul. Szpitalnej będą mogli korzystać nie tylko seniorzy z pobliskiego Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora na Widzewie, ale i ich sąsiedzi. Skwer będzie dostępny dla każdego, przez cały dzień, aż do wieczora.

- To wyjątkowy projekt. Projekt, na którego sukces pracowało wiele stron. Sam zieleniec i siłownia powstały na terenie należącym do Miejskiego Centrum Medycznego Widzew. I też nasze Centrum stworzyło projekt tego skweru. Zaś inwestycję sfinansowała Fundacja DOZ. Dołożyli się do tego sami łodzianie uczestnicząc w licytacji, np. Pani Prezydent przekazała na nią koszulkę. Do budowy siłowni i zieleńca swój „grosik” dorzucili również uczestnicy DOZ Maratonu, którzy przy zapisach dawali „cegiełkę” na siłownię i zieleniec – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Same urządzenia: 6 zestawów do ćwiczeń oraz 3 ławki to koszt ponad 40 tys. zł. Do tego trzeba dodać urządzenie terenu: przygotowanie gruntu, wyłożenie alejek, posadzenie krzewów czy posianie trawy. W sumie daje nam to ok. 60 tys. zł.

- Siłownia przy CZAS na Widzewie wyposażona została m.in. w specjalistyczne sprzęty, na których mogą ćwiczyć również osoby na wózkach inwalidzkich. Będą zarówno urządzenia typu orbitrek, jak i... stolik do warcabów. Tu dodam, że pionki do gry to historia sama w sobie. Odwiedzając inne takie miejsca widziałam, że tych pionków zawsze brakuje. Grający wykorzystują więc np. kamyczki. Tu będzie inaczej. Pionki wycięliśmy z kawałków drewna – dość ciężkich, by wiatr ich nie zabrał  i pomalowaliśmy na dwa kolory – opowiada Elżbieta Łacina z Fundacji DOZ.

Pomocą przy wyborze urządzeń i ich funkcjonalności służyły inne MCM-y, które takie siłownie już mają i na nich opierają chociażby funkcjonowanie zajęć dla seniorów. Dodajmy, że z siłowni korzystają pacjenci i sąsiedzi MCM Bałuty: przy ul. Libelta oraz przy ul. Łanowej. Kolejne takie urządzenia staną przy jednej z przychodni na Górnej.

- Pozostaje mi już tylko zaprosić mieszkańców – w tym seniorów z tutejszego Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora do korzystania z tego miejsca. Będzie można tu wejść każdego dnia, aż do godz. 19.30. Obok, jak dotychczas, będzie działało zaś CZAS, które swoje zajęcia gimnastyczne na pewno przeniesie na siłownię. W Centrum można też skorzystać z innych zajęć np. komputerowych – zachęca Elżbieta Junczyk, dyrektor MCM Widzew.

Na plenerowej siłowni przy ul. Szpitalnej pojawiły się następujące sprzęty: wyciąg i krzesło, biegacz i orbitrek, narty, jeździec i motyl, sztanga i rower, 3 ławki, szachownica z krzesełkami.

Polecane aktualności

Autobus MPK -  fot. Archiwum UMŁ

Pierwsze elektryczne autobusy w Łodzi

MPK-Łódź

MPK–Łódź wybrało najkorzystniejszą ofertę w przetargu na dostawę 17 autobusów elektrycznych.  To... więcej

Skrzyżowanie ulic Giewont i Kalatówki -  fot. Archiwum UMŁ

Łódź Buduje drogi na Sikawie

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Zamiast kałuż, kurzu i dziur, równe drogi z chodnikami i zieleńce. Kolejne ulice na Sikawie... więcej

Pusta klasa szkolna -  fot. licencja CC0

Czy 1 września uczniowie wrócą do szkół? Samorządy czekają na wytyczne rządu, których nie ma

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Sytuacja jest niepewna, bo liczba zakażeń w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, a Ministerstwo... więcej

Centrum Rentgenowskie w poradni przy al. Piłsudskiego 157 -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

W miejskiej poradni zdrowia powstało nowoczesne Centrum Rentgenowskie

BRP

W poradni przy al. Piłsudskiego 157 należącej do Miejskiego Centrum Medycznego Widzew powstało... więcej

Festiwal Światła 2019 na ul. Piotrkowskiej (zdjęcie archiwalne) -  fot. Archiwum UMŁ

W Łodzi łączą się dwie instytucje i pięć domów kultury. Cel - większa dostępność kultury w dobie pandemii

BRP

Sieciowanie instytucji kultury to połączenie dwóch silnych ośrodków kultury w Łodzi (Akademickiego... więcej

Kontakt