Nowe, wyjątkowe miejsce wypoczynku dla łodzian. Skwer i siłownia zewnętrzna na Widzewie

Skwer i siłownia zewnętrzna dla osób z niepełnosprawościami powstały dzięki pomysłowości i zaangażowaniu mieszkańców.

Przy ul. Szpitalnej na Widzwie dzięki zaangażowaniu mieszkańców powstało nowe miejsce wypoczynku dla łodzian -  fot. Radosław Żydowicz
Powstało nowe miejsce wypoczynku dla łodzian. Z zieleńca i zewnętrznej siłowni przy ul. Szpitalnej będą mogli korzystać nie tylko seniorzy z pobliskiego Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora na Widzewie, ale i ich sąsiedzi. Skwer będzie dostępny dla każdego, przez cały dzień, aż do wieczora. , fot. Radosław Żydowicz

Powstało nowe miejsce wypoczynku dla łodzian. Z zieleńca i zewnętrznej siłowni przy ul. Szpitalnej będą mogli korzystać nie tylko seniorzy z pobliskiego Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora na Widzewie, ale i ich sąsiedzi. Skwer będzie dostępny dla każdego, przez cały dzień, aż do wieczora.

- To wyjątkowy projekt. Projekt, na którego sukces pracowało wiele stron. Sam zieleniec i siłownia powstały na terenie należącym do Miejskiego Centrum Medycznego Widzew. I też nasze Centrum stworzyło projekt tego skweru. Zaś inwestycję sfinansowała Fundacja DOZ. Dołożyli się do tego sami łodzianie uczestnicząc w licytacji, np. Pani Prezydent przekazała na nią koszulkę. Do budowy siłowni i zieleńca swój „grosik” dorzucili również uczestnicy DOZ Maratonu, którzy przy zapisach dawali „cegiełkę” na siłownię i zieleniec – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Same urządzenia: 6 zestawów do ćwiczeń oraz 3 ławki to koszt ponad 40 tys. zł. Do tego trzeba dodać urządzenie terenu: przygotowanie gruntu, wyłożenie alejek, posadzenie krzewów czy posianie trawy. W sumie daje nam to ok. 60 tys. zł.

- Siłownia przy CZAS na Widzewie wyposażona została m.in. w specjalistyczne sprzęty, na których mogą ćwiczyć również osoby na wózkach inwalidzkich. Będą zarówno urządzenia typu orbitrek, jak i... stolik do warcabów. Tu dodam, że pionki do gry to historia sama w sobie. Odwiedzając inne takie miejsca widziałam, że tych pionków zawsze brakuje. Grający wykorzystują więc np. kamyczki. Tu będzie inaczej. Pionki wycięliśmy z kawałków drewna – dość ciężkich, by wiatr ich nie zabrał  i pomalowaliśmy na dwa kolory – opowiada Elżbieta Łacina z Fundacji DOZ.

Pomocą przy wyborze urządzeń i ich funkcjonalności służyły inne MCM-y, które takie siłownie już mają i na nich opierają chociażby funkcjonowanie zajęć dla seniorów. Dodajmy, że z siłowni korzystają pacjenci i sąsiedzi MCM Bałuty: przy ul. Libelta oraz przy ul. Łanowej. Kolejne takie urządzenia staną przy jednej z przychodni na Górnej.

- Pozostaje mi już tylko zaprosić mieszkańców – w tym seniorów z tutejszego Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora do korzystania z tego miejsca. Będzie można tu wejść każdego dnia, aż do godz. 19.30. Obok, jak dotychczas, będzie działało zaś CZAS, które swoje zajęcia gimnastyczne na pewno przeniesie na siłownię. W Centrum można też skorzystać z innych zajęć np. komputerowych – zachęca Elżbieta Junczyk, dyrektor MCM Widzew.

Na plenerowej siłowni przy ul. Szpitalnej pojawiły się następujące sprzęty: wyciąg i krzesło, biegacz i orbitrek, narty, jeździec i motyl, sztanga i rower, 3 ławki, szachownica z krzesełkami.

Polecane aktualności

I Forum dla edukacji kulturalnej w Łodzi

Monika Ptasińska / Wydział Kultury

Od marca tego roku mamy w Łodzi Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi. Hasło... więcej

Poduszki ze specjalnej membrany na dachu Orientarium

Aleksandra Hac / BRP

Membrana ETFE jest lekka, elastyczna i bardzo wytrzymała. W porównaniu ze szkłem - kilkadziesiąt... więcej

Jaki będzie budżet Łodzi na 2020 rok?

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz skarbnik Krzysztof Mączkowski przedstawili na konferencji... więcej

W Łodzi powstanie 200 stacji ładowania samochodów elektrycznych

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

200 stacji ładowania samochodów elektrycznych pojawi się do końca 2020 roku na łódzkich ulicach. Ich... więcej

Zawyją syreny. To nie alarm, tylko test systemu ostrzegania

W związku z rozbudową i modernizacją miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania na terenie miasta,... więcej

Kontakt