Nowe zasady segregacji śmieci

Od 1 lipca 2018 r. mieszkańcy Łodzi zobowiązani będą stosować nowe zasady selektywnej segregacji odpadów.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Zmiany wprowadzają obowiązek wyrzucania odpadów surowcowych z rozdzieleniem do osobnych pojemników lub worków oznaczonych kolorami:

  • niebieskim - papier 
  • zielonym - szkło
  • żółtym - metale i tworzywa sztuczne
  • brązowym - odpady ulegające biodegradacji
  • czarnym - odpady pozostałe (resztkowe)

- W domkach jednorodzinnych najczęściej korzysta się z kolorowych worków oraz zgodnie z wymogami sanepidu czarnego pojemnika na odpady resztkowe. W przypadku zabudowy wielorodzinnej, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że do pergoli nie zmieści się taka ilość pojemników, administratorzy i prezesi spółdzielni wystąpili do nas z prośbą o pojemniki typu dzwon w kolorach niebieskim, zielonym i żółtym, które będą stały najczęściej przy pergolach – tłumaczy Ewa Jasińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.  

W ramach wprowadzanych zmian właściciele nieruchomości muszą odpowiednio oznaczyć wykorzystywane zbiorniki, a do 30 czerwca 2022 r. wymienić je na pojemniki kolorowe. Mieszkańcy domów jednorodzinnych korzystać muszą z worków w odpowiednich kolorach, które dostępne będą w sprzedaży. Te same zasady obowiązują w zabudowie letniskowej oraz nieruchomościach niezamieszkałych, czyli np. zakładach przemysłowych, sklepach czy magazynach.

Aby odpowiednio przygotować łodzian do stosowania nowych zasad, miasto rozpoczęło kampanię informacyjną.  Władze miasta apelują, by zwrócić uwagę na potrzeby ekologiczne i zachęcają do segregacji odpadów w gospodarstwach domowych.  – Segregacja w domach nie zawsze cieszy się dużym zrozumieniem, dlatego prowadzimy inicjatywy edukacyjne w szkołach i przedszkolach, by od najmłodszych lat uczyć ekologii. Te działania będziemy kontynuować i intensyfikować, aby każdy mieszkaniec Łodzi wiedział, dlaczego i po co segregujemy odpady – tłumaczy wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela. Kampania prowadzona będzie dwuwymiarowo - po pierwsze łodzianie są informowani o zachodzących zmianach, a po drugie, prowadzone są także działania edukacyjne, przygotowujące do świadomej i zgodnej z zasadami ekologii segregacji odpadów.

Zmiany nie wiążą się z koniecznością składania nowych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i obowiązywać będą aktualne stawki opłat.

Szczegółowe informacje dotyczące nowych zasad selektywnej segregacji odpadów znajdują się na stronach: www.lodz.pl/segreguj, www.czystemiasto.uml.lodz.pl oraz w Wydziale Gospodarki Komunalnej UMŁ.

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt