Nowe zasady segregacji śmieci

Od 1 lipca 2018 r. mieszkańcy Łodzi zobowiązani będą stosować nowe zasady selektywnej segregacji odpadów.

Zmiany wprowadzają obowiązek wyrzucania odpadów surowcowych z rozdzieleniem do osobnych pojemników lub worków oznaczonych kolorami:

  • niebieskim - papier 
  • zielonym - szkło
  • żółtym - metale i tworzywa sztuczne
  • brązowym - odpady ulegające biodegradacji
  • czarnym - odpady pozostałe (resztkowe)

- W domkach jednorodzinnych najczęściej korzysta się z kolorowych worków oraz zgodnie z wymogami sanepidu czarnego pojemnika na odpady resztkowe. W przypadku zabudowy wielorodzinnej, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że do pergoli nie zmieści się taka ilość pojemników, administratorzy i prezesi spółdzielni wystąpili do nas z prośbą o pojemniki typu dzwon w kolorach niebieskim, zielonym i żółtym, które będą stały najczęściej przy pergolach – tłumaczy Ewa Jasińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.  

W ramach wprowadzanych zmian właściciele nieruchomości muszą odpowiednio oznaczyć wykorzystywane zbiorniki, a do 30 czerwca 2022 r. wymienić je na pojemniki kolorowe. Mieszkańcy domów jednorodzinnych korzystać muszą z worków w odpowiednich kolorach, które dostępne będą w sprzedaży. Te same zasady obowiązują w zabudowie letniskowej oraz nieruchomościach niezamieszkałych, czyli np. zakładach przemysłowych, sklepach czy magazynach.

Aby odpowiednio przygotować łodzian do stosowania nowych zasad, miasto rozpoczęło kampanię informacyjną.  Władze miasta apelują, by zwrócić uwagę na potrzeby ekologiczne i zachęcają do segregacji odpadów w gospodarstwach domowych.  – Segregacja w domach nie zawsze cieszy się dużym zrozumieniem, dlatego prowadzimy inicjatywy edukacyjne w szkołach i przedszkolach, by od najmłodszych lat uczyć ekologii. Te działania będziemy kontynuować i intensyfikować, aby każdy mieszkaniec Łodzi wiedział, dlaczego i po co segregujemy odpady – tłumaczy wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela. Kampania prowadzona będzie dwuwymiarowo - po pierwsze łodzianie są informowani o zachodzących zmianach, a po drugie, prowadzone są także działania edukacyjne, przygotowujące do świadomej i zgodnej z zasadami ekologii segregacji odpadów.

Zmiany nie wiążą się z koniecznością składania nowych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i obowiązywać będą aktualne stawki opłat.

Szczegółowe informacje dotyczące nowych zasad selektywnej segregacji odpadów znajdują się na stronach: www.lodz.pl/segreguj, www.czystemiasto.uml.lodz.pl oraz w Wydziale Gospodarki Komunalnej UMŁ.

 

 

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt