Obchody 20-lecia współpracy partnerskiej Łodzi i Murcji

W dniach 6-8 czerwca 2019 r. przy współudziale Miasta Murcja i Ambasady Hiszpanii odbyły się uroczyste obchody 20-lecia partnerstwa Łodzi i Murcji. Z tej okazji przybył do nas Zastępca Ambasadora Królestwa Hiszpanii w Polsce Pan Guillermo Escribano Manzano wraz z Konsulem Panem Mariano Muñoz Carpena i 10-osobową delegacją z Murcji, w skład której weszli przedstawiciele władz miasta i artyści prezentujący kulturę hiszpańską.

MiBox

Podczas pierwszego dnia pobytu w Łodzi goście zwiedzili Muzeum Kinematografii oraz wzięli udział w Seminarium Biznesowym zorganizowanym w Łódzkiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele biznesu zainteresowani kontaktami gospodarczymi z Hiszpanią oraz Pani Zuzanna Gołębiewska, Dyrektor Biura Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej.

 

Następnie goście udali się do Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pod przewodnictwem Pani Rektor prof. Jolanty Rudzkiej - Habisiak mieli możliwość zapoznać się z bogatą ofertą naukowo-artystyczną uczelni, poznać jej infrastrukturę i propozycje współpracy.

 

Zwieńczeniem dnia była wieczorna hiszpańska fiesta podczas której  Wiceprezydent Łodzi Pan Krzysztof Piątkowski i Wice-ambasador Hiszpanii Pana Guillermo Escribano Manzano oficjalnie zainaugurowali obchody święta 20-lecia. Następnie na scenę wkroczyli artyści flamenco z fascynującym, pełnym ekspresji pokazem tańców i pieśni przy akompaniamencie gitary. Natomiast hiszpański kucharz częstował uczestników fiesty przygotowaną przez siebie paellą.

 

Następnego dnia delegacja z Hiszpanii wzięła udział w wycieczce po mieście szlakiem zrewitalizowanych obiektów i łódzkich murali.

W wieczornym spotkaniu na OFF Piotrkowska artyści kontynuowali występy flamenco oraz muzyki elektronicznej w wydaniu hiszpańskiego didżeja. Można było również obejrzeć film "Flamenco Flamenco" i kolekcję toreb damskich eksponowanych w showroomie przez hiszpańską projektantkę Susanę Olmos Lopez.

 

Trwałą pamiątką po wizycie Hiszpanów pozostał mural namalowany na ścianie bramy przy ul. Roosvelta przez artystę Street Artu Carlosa Callizo Gutierrez.

 

 

Zdjęcia: Agnieszka Kawczyńska i Jarosław Kawczyński

Polecane aktualności

Budujemy strop podziemnej drogi

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

6 metrów pod ziemią - na tej głębokości pojadą samochody, nową drogą w Nowym Centrum Łodzi. Abyśmy... więcej

Ostrzeżenie dla Łodzi: burze z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat dla powiatu łódzkiego, w którym ostrzega... więcej

Łódź rewitalizacja. Sienkiewicza 56 - była ruina, jest pięknie odnowiona fasada

Małgorzata Loeffler / ZIM

Łódź rewitalizacja. Była ruina, jest pięknie odnowiona fasada. Prezentujemy wyremontowaną elewację... więcej

II tura wyborów prezydenckich. Wyjeżdżasz z Łodzi – odbierz zaświadczenie o prawie do głosowania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W najbliższą niedzielę - 12 lipca - odbędzie się II tura wyborów prezydenta RP. Łodzianie, którzy... więcej

Sportowcy polecają łódzką wodę

Tomasz Lewandowski / Wydział Sportu

Wapń, magnez, sód, fluorki – to wartościowe minerały, które dostępne są na wyciągnięcie ręki.... więcej

Kontakt