Obchody 20-lecia współpracy pratnerskiej Łodzi i Murcji

W dniach 6-8 czerwca 2019 r. przy współudziale Miasta Murcja i Ambasady Hiszpanii odbyły się uroczyste obchody 20-lecia partnerstwa Łodzi i Murcji. Z tej okazji przybył do nas Zastępca Ambasadora Królestwa Hiszpanii w Polsce Pan Guillermo Escribano Manzano wraz z Konsulem Panem Mariano Muñoz Carpena i 10-osobową delegacją z Murcji, w skład której weszli przedstawiciele władz miasta i artyści prezentujący kulturę hiszpańską.

MiBox

Podczas pierwszego dnia pobytu w Łodzi goście zwiedzili Muzeum Kinematografii oraz wzięli udział w Seminarium Biznesowym zorganizowanym w Łódzkiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele biznesu zainteresowani kontaktami gospodarczymi z Hiszpanią oraz Pani Zuzanna Gołębiewska, Dyrektor Biura Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej.

 

Następnie goście udali się do Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pod przewodnictwem Pani Rektor prof. Jolanty Rudzkiej - Habisiak mieli możliwość zapoznać się z bogatą ofertą naukowo-artystyczną uczelni, poznać jej infrastrukturę i propozycje współpracy.

 

Zwieńczeniem dnia była wieczorna hiszpańska fiesta podczas której  Wiceprezydent Łodzi Pan Krzysztof Piątkowski i Wice-ambasador Hiszpanii Pana Guillermo Escribano Manzano oficjalnie zainaugurowali obchody święta 20-lecia. Następnie na scenę wkroczyli artyści flamenco z fascynującym, pełnym ekspresji pokazem tańców i pieśni przy akompaniamencie gitary. Natomiast hiszpański kucharz częstował uczestników fiesty przygotowaną przez siebie paellą.

 

Następnego dnia delegacja z Hiszpanii wzięła udział w wycieczce po mieście szlakiem zrewitalizowanych obiektów i łódzkich murali.

W wieczornym spotkaniu na OFF Piotrkowska artyści kontynuowali występy flamenco oraz muzyki elektronicznej w wydaniu hiszpańskiego didżeja. Można było również obejrzeć film "Flamenco Flamenco" i kolekcję toreb damskich eksponowanych w showroomie przez hiszpańską projektantkę Susanę Olmos Lopez.

 

Trwałą pamiątką po wizycie Hiszpanów pozostał mural namalowany na ścianie bramy przy ul. Roosvelta przez artystę Street Artu Carlosa Callizo Gutierrez.

 

 

Zdjęcia: Agnieszka Kawczyńska i Jarosław Kawczyński

Polecane aktualności

Łódź Buduje. Remont ul. Ogrodowej na finiszu

Agnieszka Rutkowska / BRP

Podziemne instalacje zostały już przebudowane, a na powierzchni zostały do wykonania już ostatnie... więcej

21 tysięcy klocków. Klockarnia w łódzkim przedszkolu dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Agnieszka Rutkowska / BRP

21 tysięcy klocków w jednym pomieszczeniu w łódzkim Przedszkolu nr 98. Maluchy z przedszkola dziś... więcej

Biało-czerwona Łódź. Radosne obchody Narodowego Święta Niepodległości

Tomasz Walczak / BKSiDŁ

Tłumy łodzian, przystrojonych w biało-czerwone kotyliony oraz polskie flagi wzięło udział w łódzkich... więcej

Tropiciel łódzkich historii na dwóch nowych ścieżkach. Wybierz się na patriotyczny spacer z aplikacją

Sławomir Macias

Śladami legionistów w Łodzi oraz spacer po Starym Cmentarzu - nowe spacery z aplikacją Tropiciel... więcej

Otoczenie EC-1 przechodzi kolejne etapy transformacji. Po remoncie ulicy, blask odzyskała sąsiadująca z byłą elektrociepłownią kamienica przy ul. Tuwima 46. Budynek zyskał charakterystyczną, przeszkloną ścianę.

Łódź Rewitalizuje. Zobacz jak zmieniła się kamienica przy Tuwima 46

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Otoczenie EC-1 przechodzi kolejne etapy transformacji. Po remoncie ulicy, blask odzyskała... więcej

Kontakt