Od laika do programisty w 360 godzin? Na Uniwersytecie Łódzkim rusza projekt "Absolwent IT"

Chcesz się przekwalifikować? Zamienić swoje hobby w konkretny zawód? Do artystycznych zainteresowań dodać informatyczne umiejętności? Na Uniwersytecie Łódzkim rusza projekt przygotowany z myślą o absolwentach, którym marzy się kariera w najlepiej płatnej branży na rynku.

Na Uniwersytecie Łódzkim rusza projekt "Absolwent IT" -  fot. CC0 license
Na Uniwersytecie Łódzkim rusza projekt "Absolwent IT" , fot. CC0 license

- W Uniwersytecie Łódzkim wierzymy, że nie ma rzeczy niemożliwych i że na każdym etapie życia warto się uczyć. Dlatego stworzyliśmy projekt dedykowany 500 absolwentom Uniwersytetu Łódzkiego. Co niezwykle istotne projekt uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych i seniorów. Naszym celem jest podniesienie kompetencji absolwentów w zakresie IT - zaznacza prof. Antoni Różalski, rektor Uniwersytetu Łódzkiego. 

Stawki w branży IT rosną współmiernie do liczby wakatów na stanowiskach dla programistów. Na polskim rynku brakuje ok. 50 tys. specjalistów od IT. Projekt „Absolwent IT” to odpowiedź Uniwersytetu na potrzeby Miasta i regionu. Po solidnym wprowadzeniu do IT uczestnicy projektu będą mogli wybrać jedną z 4 ścieżek dalszego rozwoju: programista, grafik/specjalista UX, administrator baz danych lub audytor dostępności. Do tego uczelnia oferuje uczestnikom specjalistyczny kurs językowy – angielski w IT oraz szkolenia z umiejętności miękkich. 

- To świetny pomysł, biorąc pod uwagę „głód" specjalistów w tej branży. To szansa na przekwalifikowanie, na zdobycie nowych umiejętności i nowej pracy. Dobrze płatnej pracy, co warto podkreślić - mówi wiceprezydent Łodzi, Adam Wieczorek. - Cieszę się także ze szkoleń informatycznych dla seniorów. W dzisiejszym świecie podstawy wiedzy z cyfrowego świata są niezbędne dla funkcjonowania.  

W kursach mogą wziąć udział wszyscy absolwenci UŁ, niezależnie od poziomu umiejętności czy doświadczenia, także osoby już związane z branżą IT. Weekendowy tryb nauki pozwala rozwijać się bez potrzeby rezygnacji z aktualnych zobowiązań. Każda ścieżka to 3 trymestry zajęć podczas dwudniowych zjazdów dwa razy w miesiącu. Łódź, 11 kwietnia 2019 r.

Wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w zajęciach dla początkujących przechodzą test sprawdzający zdolność logicznego myślenia. Kilkanaście pytań pozwala określić czy kandydat jest spostrzegawczy i czy posiada umiejętności analityczne. Czy każdy, bez względu na wcześniejsze doświadczenia zawodowe, może w ciągu kilku miesięcy zostać programistą? - Nie obiecujemy, że każdego nauczymy programowania - podkreśla dr Dariusz Koperczak, Dyrektor Centrum Współpracy z Otoczeniem Uniwersytetu Łódzkiego. - Obiecujemy, że nauczymy programowania tych, którzy zakwalifikują się na kurs, będą odpowiednio zmotywowani i zaangażują się w naukę w tym czasie. Kurs jest bardzo intensywny, każda nieobecność na zajęciach skutkować może zaległościami, których nie da się już nadrobić. Jest więc to projekt dedykowany osobom zdeterminowanym i chętnym do nauki. Pierwsze zajęcia w I edycji projektu Absolwent IT zaplanowane są na maj br. Udział w projekcie jest bezpłatny. Rekrutacja rozpocznie się w połowie kwietnia, a formularz dostępny będzie na stronie internetowej projektu. 

Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Wykłady otwarte z cyberbezpieczeństwa dla seniorów i nie tylko. 

Zapisy online do lekarza, zakupy przez internet czy wyszukiwanie przepisów na obiad dla seniorów korzystanie z internetu nie stanowi już technologicznego wyzwania. Szczególnej uwagi wymaga jednak ich bezpieczeństwo w sieci. Projekt „Absolwent IT” to także wykłady otwarte z cyberbezpieczeństwa dla absolwentów zainteresowanym tą tematyką. Zdalny dostęp do banku przez komputer czy telefon to z jednej strony wygoda, a z drugiej ryzyko, że padniemy ofiara cyberprzestępców. W raporcie „Polska i Europa. Wyzwania i ograniczenia” (2018), eksperci Związku Banków Polskich zauważają: Codziennie, na całym świecie atakowanych jest 0,5 mln stron internetowych, a 76 % stron internetowych ma słabe punkty, przez które można było je zaatakować.

Głównym celem wykładów jest wykształcenie zarówno umiejętności reagowania na zagrożenie, jak i bezpiecznego korzystania z zasobów internetu.

- Cyberprzestrzeń wywiera wpływ na wszystkie aspekty życia społeczno-gospodarczego. Dlatego, aby skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom nie wystarczą umiejętności z zakresu ICT. Wykładu otwarte dla seniorów (i nie tylko) obejmować będą takie zagadnienia jak ocena wiarygodności informacji znalezionych w sieci, bezpieczne korzystanie z internetu oraz ochronę swojej prywatności w sieci – podkreśla prof. Antoni Różalski, Rektor Uniwerystetu Łódzkiego.

Realizatorem projektu jest Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ. Partnerem projektu jest spółdzielnia Socjalna FADO. Projekt finansowany jest ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Więcej informacji o projekcie "Absolwent IT", w tym formularz zgłoszeniowy, harmonogram projektu i regulamin na stronie www.absolwentit.uni.lodz.pl.

Polecane aktualności

Autobus MPK -  fot. Archiwum UMŁ

Pierwsze elektryczne autobusy w Łodzi

MPK-Łódź

MPK–Łódź wybrało najkorzystniejszą ofertę w przetargu na dostawę 17 autobusów elektrycznych.  To... więcej

Skrzyżowanie ulic Giewont i Kalatówki -  fot. Archiwum UMŁ

Łódź Buduje drogi na Sikawie

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Zamiast kałuż, kurzu i dziur, równe drogi z chodnikami i zieleńce. Kolejne ulice na Sikawie... więcej

Pusta klasa szkolna -  fot. licencja CC0

Czy 1 września uczniowie wrócą do szkół? Samorządy czekają na wytyczne rządu, których nie ma

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Sytuacja jest niepewna, bo liczba zakażeń w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, a Ministerstwo... więcej

Centrum Rentgenowskie w poradni przy al. Piłsudskiego 157 -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

W miejskiej poradni zdrowia powstało nowoczesne Centrum Rentgenowskie

BRP

W poradni przy al. Piłsudskiego 157 należącej do Miejskiego Centrum Medycznego Widzew powstało... więcej

Festiwal Światła 2019 na ul. Piotrkowskiej (zdjęcie archiwalne) -  fot. Archiwum UMŁ

W Łodzi łączą się dwie instytucje i pięć domów kultury. Cel - większa dostępność kultury w dobie pandemii

BRP

Sieciowanie instytucji kultury to połączenie dwóch silnych ośrodków kultury w Łodzi (Akademickiego... więcej

Kontakt