Od zawodów sportowych po naprawę chodnika. Oto atrakcje w ramach tegorocznych inicjatyw lokalnych

W tym roku wpłynęło 13 wniosków na realizację zadań w trybie inicjatywy lokalnej. Trzy już przekazano do realizacji.

W ramach inicjatywy lokalnej po raz kolejny zorganizowany zostanie piknik rodzinny -  fot. z arch. UMŁ
W ramach inicjatywy lokalnej po raz kolejny zorganizowany zostanie piknik rodzinny , fot. z arch. UMŁ

Inicjatywa lokalna to forma realizacji zadań publicznych administracji samorządowej we współpracy z mieszkańcami. W budżecie miasta na rok 2019 na wydatki związane z tą formą wsparcia przeznaczono 300 tys. zł. Zakres działań podejmowanych w tych ramach jest bardzo szeroki. Inicjatywy mogą dotyczyć np. budowy lub remontu dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków, ale również działalności charytatywnej, upowszechniania tradycji narodowej, promocji i organizacji wolontariatu, edukacji, oświaty i wychowania, sportu i turystyki, ochrony przyrody.

- Po raz pierwszy w historii środki zarezerwowane na inicjatywy lokalne praktycznie zostały rozdysponowane z końcem I kwartału. To pokazuje rosnącą popularność tej formy wsparcia partycypacji społecznej, co nas bardzo cieszy, bo zakłada ona wkład własny organizatorów także w formie osobistego udziału poprzez np. pracę społeczną mieszkańców. W tej edycji inicjatyw wpłynęło do nas  13 wniosków o bardzo różnorodnym charakterze od imprez integrujących społeczność lokalną po projekty inwestycyjne, jak budowa chodnika czy ogrodzenia szkoły. Trzy z wniosków zostały już przekazane do realizacji, 5 odrzucono z powodów formalnych lub merytorycznych, pozostałe są w trakcie rozpatrywania - mówi Grzegorz Justyński, dyr. Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.

W ramach inicjatywy lokalnej po raz kolejny zorganizowany zostanie piknik rodzinny Fiero!Cup. - Zapraszamy 18 maja na Stawy Jana. Będzie to już 10. jubileuszowa edycja Fiero Cup, a w jej ramach m.in. turniej piłkarski zespołów mieszanych, siatkówka i koszykówka rodzinna w kategorii open, nordic walking, biegi przełajowe. W ubiegłym roku w samych zawodach sportowych uczestniczyło ok. 300 osób, a w pikniku wzięło udział ok. 1500 mieszkańców. Zapraszamy zatem wszystkich łodzian, również tych nastawionych mniej sportowo, bo oprócz konkurencji sportowych przewidujemy jak zawsze mnóstwo atrakcji dla każdego. W tamtym roku była to np. nielimitowana wata cukrowa, jak co roku odbędą się także konkursy, zagadki, quizy z nagrodami. Dofinansowanie w ramach inicjatywy lokalnej pozwoliło nam pokryć koszty medali dla wszystkich uczestników, nagród, dyplomów, posiłku oraz plakatów i działań promocyjnych - mówi Ewa Szmitka, pomysłodawczyni Fiero! Cup.

W programie pikniku już po raz czwarty znalazł się cross na wózkach. - Nasze miasto jest tolerancyjne i otwarte na każdą inność, w tym na osoby niepełnosprawne. Zgodnie z tym duchem Fiero! Cup nie wyklucza nikogo: ani kobiet, ani mężczyzn, ani niepełnosprawnych. Cieszymy się, że możemy razem się bawić i rywalizować, bez względu na swoje ograniczenia, z osobami pełnosprawnymi. Cross na wózkach to świetna okazja do wzajemnego poznawania się i integracji - dodaje Katarzyna Król, inicjatorka biegu.

Pozytywnie zaopiniowano także i przekazano do realizacji projekt budowy ogrodzenia szkoły podstawowej nr 19 oraz  projekt "Mostowskiego od nowa - remont chodnika".

W 2018 roku w ramach inicjatyw lokalnych dofinansowano 6 projektów, w tym 4 o charakterze ściśle inwestycyjnym i dwa o charakterze społeczno-integracyjnym (piknik sąsiedzki i rodzinny).

Polecane aktualności

Ulica Wyścigowa -  fot. Archiwum UMŁ

Łódź buduje. Ulice gruntowe będą asfaltowe. W 2021 roku utwardzimy kolejne łódzkie ulice

Tomasz Walczak / UMŁ

Lista dróg gruntowych oczekujących na utwardzenie sukcesywnie się skraca. W tym roku planowana jest... więcej

W EC1 powstaje Ulica Żywiołów - to zaproszenie do zabawy, która rozwija i uczy!

EC1

Czy w Łodzi da się biec po orbicie? Gdzie pojawi się ogniowe tornado? Czy w sąsiedztwie centrum... więcej

Dominik Krzyżanowski, Tomasz Kacprzak, Leszek Kowalski

Rekordowa sprzedaż surowców wtórnych w 2020 roku

informacja prasowa: MPO Łódź

Ponad 12 tys. ton surowców trafiło do recyclingu w 2020 r. To dwukrotnie więcej niż w rok wcześniej.... więcej

Szczepienia przeciw COVID-19 w Łodzi

Zaszczep się w Bionanoparku

informacja: Bionanoparku

Komfortowe warunki, dogodne godziny szczepień i zagwarantowane bezpieczeństwo – Bionanopark ma... więcej

Wjazd w ul. Gdańską (wizualizacja)

Łódź rewitalizuje. Mieszkania, biura i hostel przy Manufakturze

Aleksandra Hac / UMŁ

Przed nami finał rewitalizacji ul. Ogrodowej, czyli remont trzech charakterystycznych, ceglanych... więcej

Kontakt