Odpady. Radny podejrzewa przestępstwo

Włodzimierz Tomaszewski, radny z klubu radnych PiS Rady Miejskiej w Łodzi złożył do Prokuratury Okręgowej w Łodzi zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw w związku z postępowaniem prowadzonym przez Marszałka Województwa Łódzkiego.

Sprawa dotyczy wniosku jednej z firm zajmujących się odbiorem odpadów o wydanie pozwolenia na prowadzenie instalacji do przetwarzania i odzysku śmieci przy ul. Zbąszyńskiej.

Jak twierdzi radny dopiero we wniosku do marszałka firma miała ujawnić rzeczywisty zakres instalacji do przetwarzania odpadów. Ma to być, jak wylicza Włodzimierz Tomaszewski, 190 tys. ton rocznie. Firma ma nie posiadać decyzji środowiskowej na taką ilość odpadów. A analizy ekspertów wskazują, że działalność inwestora będzie powodowała uciążliwość dla mieszkańców. Radny dodaje, że miasto, wydając sześć lat temu decyzję środowiskową, "posługiwało się zamazującymi rzeczywistość danymi przestawionymi przez inwestora".

Tymczasem Bartosz Domaszewicz, radny z klubu radnych PO twierdzi, że radny PiS stosuje "strategię złodzieja, który chce łapać złodzieja" i wylicza, że tylko w przeciągu dwóch lat rządów PiS zostało wydanych aż 700 zezwoleń na składowanie w Polsce odpadów z całego świata. A śmieci te nie są przetwarzane, ale składowane w milionach ton. Zwraca też uwagę, że od 2 lat "w zamrażalce" w Sejmie leży ustawa antyodorowa, która pozwoliłaby na ograniczanie zapachów - jak chociażby tych, których się obawiają mieszkańcy okolic ul. Zbąszyńskiej. I to mają być, zdaniem radnego Domaszewicza, realne problemy ze śmieciami, a nie firma w Łodzi, która ma segregować i przetwarzać odpady.

Ponadto władze miasta dodają, że mając wniosek przedsiębiorcy - gmina musiała wydać decyzję środowiskową. Decyzja zaś została wydana w oparciu o przedstawione dokumenty oraz opinie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i sanepidu. Zaś żeby ta instalacja w ogóle funkcjonowała, konieczne jest zezwolenie zintegrowane wydawane przez marszałka.

Polecane aktualności

Ulica Wyścigowa -  fot. Archiwum UMŁ

Łódź buduje. Ulice gruntowe będą asfaltowe. W 2021 roku utwardzimy kolejne łódzkie ulice

Tomasz Walczak / UMŁ

Lista dróg gruntowych oczekujących na utwardzenie sukcesywnie się skraca. W tym roku planowana jest... więcej

W EC1 powstaje Ulica Żywiołów - to zaproszenie do zabawy, która rozwija i uczy!

EC1

Czy w Łodzi da się biec po orbicie? Gdzie pojawi się ogniowe tornado? Czy w sąsiedztwie centrum... więcej

Dominik Krzyżanowski, Tomasz Kacprzak, Leszek Kowalski

Rekordowa sprzedaż surowców wtórnych w 2020 roku

informacja prasowa: MPO Łódź

Ponad 12 tys. ton surowców trafiło do recyclingu w 2020 r. To dwukrotnie więcej niż w rok wcześniej.... więcej

Szczepienia przeciw COVID-19 w Łodzi

Zaszczep się w Bionanoparku

informacja: Bionanoparku

Komfortowe warunki, dogodne godziny szczepień i zagwarantowane bezpieczeństwo – Bionanopark ma... więcej

Wjazd w ul. Gdańską (wizualizacja)

Łódź rewitalizuje. Mieszkania, biura i hostel przy Manufakturze

Aleksandra Hac / UMŁ

Przed nami finał rewitalizacji ul. Ogrodowej, czyli remont trzech charakterystycznych, ceglanych... więcej

Kontakt