Odpracowali milion złotych w łódzkim programie dla lokatorów z długami czynszowymi

W ostatnim czasie do programu oddłużania lokali zgłosiło się 430 osób. Liczba składanych wniosków o oddłużenie za pracę rośnie z miesiąca na miesiąc.

Zainteresowani uczestnictwem w programie mogą zgłaszać się do ZLM -  fot. z arch. UMŁ
Zainteresowani uczestnictwem w programie mogą zgłaszać się do ZLM , fot. z arch. UMŁ

Program odpracowywania długu czynszowego zaczął działać we wrześniu 2015 roku i okazał się bardzo interesujący dla mieszkańców Łodzi. Długi odpracowywać można w miejskich spółkach, placówkach kultury, szkołach, ŁZUK i MOSiR. Uczestnicy programu mogą odpracowywać zadłużenie za lokal zajmowany lub taki, gdzie umowa została wcześniej wypowiedziana, a najemca został eksmitowany do lokalu socjalnego. - Są osoby, które dzięki pracy i oddłużeniu odzyskują prawo do lokalu mieszkalnego. Pojawia się na przykład nadzieja na odzyskanie dzieci przebywających w domu dziecka lub znalezienie pracy. Ludzie otrzymują szansę, pokonują trudności, odzyskują wiarę w siebie i poczucie bezpieczeństwa. W efekcie wracają do normalnego życia - opowiada wiceprezydent Krzysztof Piątkowski i dodaje: - Zakładamy, że odpracowany pierwszy milion złotych to początek. Jeśli pracę zakończą wszyscy, którzy obecnie się zgłosili, to oddłużanie wyniesie w sumie 4,3 mln zł.

W MOSiR aktualnie dług odpracowuje 12 osób. Od początku programu pracowały tu 52 osoby. MOSiR zarządza kilkunastoma obiektami w związku z tym możliwości zatrudnienia są różnorodne. - Większość osób wykonuje prace porządkowe, ale staramy się wykorzystywać umiejętności tych, którzy posiadają różne kwalifikacje i pracują u nas na przykład w warsztatach - tłumaczy Eryk Rawicki, dyrektor MOSiR.

Zadłużenie czynszowe mieszkańców Łodzi przekracza 280 mln zł. Jeśli zdecydują się przystąpić do programu to jednorazowo mogą odpracować dług sięgający 10 tys. zł. Odpracować można nawet jeden niezapłacony czynsz. Obowiązuje jednak zasada, że z tej formy pomocy miasta można skorzystać tylko raz.

Informacje, jak zgłosić się do programu są dostępne w Urzędzie Miasta Łodzi, w administracjach lokali komunalnych, biurze pracy. Indywidualnie dłużnicy informowani są pismami. Ulotkami informującymi o zasadach programu wkrótce dysponować będzie MOPS i stowarzyszenia lokatorskie. - Więcej wniosków składają kobiety i to one w większości są w stanie odpracować zaległości. Wiele z nich to matki samotnie wychowujące dzieci. Czas pracy jest bardzo elastyczny i można go dostosować do możliwości odpracowującego - przekonuje Izabela Wilkowska-Składowska, kierowniczka w Zarządzie Lokali Miejskich.

Zainteresowani uczestnictwem w programie mogą zgłaszać się do Wydziału Windykacji Zarządu Lokali Miejskich, ul. Piotrkowska 17 lub do rejonów obsługi najemców. 

Polecane aktualności

Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi

Wydział Kultury

Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie... więcej

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

Kontakt